Żywność przeznaczona dla ludzi, którą nie można karmić kota

pielęgnacja i odżywianie

28 lipca 2023

Szacowany czas czytania: 8 minut

Jedzenie szkodliwe dla kotów

W przeciwieństwie do psów koty nie słyną z pałaszowania tortów czy pozostawionych bez opieki dań z kurczaka. Może widzisz, że Twój koci przyjaciel w ogóle nie ma ochoty na pożywienie przeznaczone dla ludzi i nie wyobrażasz sobie, że mógłby dopraszać się czekoladowego batonika lub alkoholu? Ale może też co jakiś czas kusi Cię, by „dać  mu gryza”  swojego jedzenia jako wyjątkowy smakołyk – jednak zanim to zrobisz, musisz wiedzieć, że czasem wystarczy nawet najmniejsza ilość niewłaściwego pożywienia, by Twój kot bardzo się rozchorował. Żywność przeznaczona dla ludzi jest z reguły szkodliwa  dla kotów.

KAŻDE JEDZENIE, KTÓRE NIE JEST JEDNOZNACZNIE PRZEZNACZONE DLA KOTÓW, MOŻE WPŁYNĄĆ NA ICH UKŁAD TRAWIENNY I SPOWODOWAĆ NIESTRAWNOŚĆ (WYMIOTY, BIEGUNKĘ) – A NAWET POWAŻNIEJSZY PROBLEM.

JEDZENIE SZKODLIWE DLA KOTÓW

Oto lista produktów, które należy trzymać z dala od kotów:

  • Nabiał. Nic nie kojarzy się z kotami bardziej niż obrazek kociaka chłepczącego mleczko ze spodka, ale tak naprawdę większość kotów jest uczulona na laktozę. Ponieważ koty te mają niedobór laktazy – enzymu, który powoduje rozkład laktozy, czyli cukru zawartego w mleku, każdy produkt mleczny może wywołać u nich biegunkę lub inne problemy układu trawiennego.
  • Cebula i czosnek. Jedzenie takie jak cebula, czosnek, szalotka czy szczypior zawiera tiosiarczany, związki chemiczne, które mogą poważnie zaszkodzić Twojemu kotu. Spożyte w nadmiernych ilościach tiosiarczany niszczą krwinki czerwone, prowadząc do  groźnego zaburzenia  nazywanego niedokrwistością  hemolityczną. Koty zwykle nie będą wyszukiwać cebuli czy czosnku, ale mogą zjeść parę kęsów Twojej kolacji, która zawiera cebulę, czosnek  bądź jedno i drugie. Możesz podać je także nieświadomie z kurczakiem lub w rosole, które dodajesz kotu do pożywienia. Zazwyczaj dawanie kotu odrobiny kurczaka czy rosołu jest w porządku, ale upewnij się, że nie  zawierają one ani cebuli, ani czosnku (ani też za dużo soli).
  • Alkohol. Pamiętaj, że koty są stosunkowo małe, więc wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu może spowodować szereg problemów takich jak: niestrawność, trudności z oddychaniem, dezorientacja, śpiączka, a nawet śmierć. Uważaj, by nie zostawiać drinków bez opieki na ławach ani nigdzie indziej, gdzie Twój koci przyjaciel może się dostać. Wycieraj rozlany alkohol, zanim Twój kot będzie miał okazję się poczęstować. Nawet zlizanie niewielkiej porcji  alkoholu mogą poważnie zaszkodzić kotu.
  • Awokado. Awokado zawiera dużo tłuszczów i może wywołać niestrawność oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki u kotów. Ponadto liście, owoc i kora awokado zawierają persynę, która może wywołać u Twojego kota poważne problemy.
  • Czekolada, kawa i niektóre napoje gazowane. Wszystkie te produkty zawierają metyloksantyny (kofeinę i podobne substancje jak  teobromina), obecne w ziarnach kakao, kawy i wyciągach z orzechów wykorzystywanych do produkcji niektórych napojów gazowanych. U kotów metyloksantyny mogą wywołać wymioty, biegunkę, duszności, nadmierne pragnienie i zwiększoną produkcję moczu, zaburzenia rytmu serca, dreszcze, drgawki, a nawet śmierć. Choć najbardziej niebezpieczna jest gorzka czekolada, to szkodliwe dla kotów są jej wszystkie rodzaje (gorzka, mleczna i biała).
  • Karma dla psów. Okazjonalne spożycie karmy dla psów nie zaszkodzi Twojemu kotu, ale oparcie na niej kociej diety spowodowałoby poważne niedożywienie. Koty potrzebują pożywienia specjalnie dostosowanego do swoich potrzeb, w tym  bogatego w taurynę, kluczowego dla kotów aminokwasu, który występuje w białku zwierzęcym. Tauryna ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia i prawidłowego  funkcjonowania układu odpornościowego, wzroku, mięśnia sercowego i układu pokarmowego  kotów.  Karma przeznaczona dla psów nie zaspokaja kociego zapotrzebowania na taurynę.
  • Winogrona i rodzynki. Chociaż nie wiadomo, jakie substancje toksyczne zawierają winogrona i rodzynki, jeśli Twój kot będzie je jadł, może nabawić się niewydolności nerek. Szczególnie narażone są starsze i chore zwierzaki.
  • Ziemniaki i pomidory. Ziemniaki i pomidory to rośliny z rodziny psiankowatych. Surowe ziemniaki (w tym obierki) i zielone pomidory zawierają także solaninę, trujący alkaloid, który może wywoływać wymioty i biegunkę. Najgroźniejsze są liście i łodygi. Solaniny nie zawierają ugotowane ziemniaki, bataty i dojrzałe pomidory. Pomidory znajdujące się w karmie dla kotów są dojrzałe i nie stanowią powodu do obaw, o zwykle używa się ich w niewielkich ilościach. Żywność przeznaczona dla ludzi, którą nie można karmić kota
  • Wątróbka i olej z wątroby dorsza. Jedzenie zbyt dużej ilości podrobów, zwłaszcza wątróbki z jakiegokolwiek zwierzęcia, lub suplementów zawierających duże ilości oleju z wątroby dorsza może doprowadzić do zatrucia witaminą A, poważnego schorzenia, które wpływa  na stawy i kości Twojego kota. Symptomy obejmują sztywność stawów i brak możliwości poruszania nimi, ból oraz dyskomfort, a nawet deformację i złamania kości oraz objawy ze  strony układu pokarmowego.
  • Orzechy makadamia. Często orzechy te są dodawane do ciastek i słodyczy, ale u Twojego kociego przyjaciela mogą one wywołać duże problemy. Ospałość, wymioty, wysoka temperatura (hipertermia) i dreszcze to pierwsze objawy, które mogą doprowadzić do niezborności i niedowładu kończyn tylnych.
  • Surowe/niedogotowane mięso, jajka i kości. Surowe mięso i jajka mogą zawierać bakterie takie jak Salmonella i Escherichia coli (E. coli), które z kolei  mogą być groźne dla kotów. Ponadto surowe jajka zawierają enzym zwany awidyną, który zmniejsza przyswajanie biotyny (witaminy z grupy B), co może prowadzić do problemów ze skórą i sierścią. Karmienie pupila surowymi kośćmi może wydawać się naturalną i zdrową opcją, ale stanowiłoby duże zagrożenie dla Twojego kota. Może się on zakrztusić kośćmi lub doznać poważnego urazu, jeśli ostra kość utkwi  w przewodzie trawiennym lub  przebije jego ścianę.
  • Sól. Duże ilości soli mogą powodować nadmierne pragnienie i zwiększone wydalanie moczu, a nawet hipernatremię (nadmiar sodu w organizmie). Oznaki zatrucia solą obejmują: wymioty, biegunkę, zmniejszoną reaktywność, drżenia mięśni, podniesioną temperaturę ciała, drgawki, a nawet śmierć.
  • Ksylitol i cukier. Wykorzystywany w wielu produktach, w tym: gumach do żucia, cukierkach, wypiekach i paście do zębów ksylitol może zwiększać wydzielanie insuliny, która poziom cukru we krwi. Zatrucie ksylitolem może powodować wymioty, zmęczenie i utratę koordynacji. Dolegliwości te postępują bardzo szybko i nawet w ciągu kilku dni mogą wywołać niewydolność wątroby. Jedzenie zawierające duże ilości cukru również nie jest dobre dla kotów i może wywoływać problemy z zębami, otyłość oraz  cukrzycę.
  • Cytrusy. Łodygi, liście, skórki, owoce i nasiona cytrusów zawierają różne ilości kwasku cytrynowego i olejków eterycznych, które mogą wywołać podrażnienie i wpłynąć na układ nerwowy Twojego kociaka, jeśli spożyje je w dużych ilościach. Małe dawki nie powinny wywoływać poważnych problemów, poza drobną niestrawnością.
  • Drożdże. Drożdże w cieście mogą rosnąć i wytwarzać gaz w przewodzie pokarmowym, wywołując ból poprzez rozszerzanie żołądka i jelit, co może doprowadzić do ich pęknięcia. Ponadto rosnące ciasto wytwarza alkohol, który  jest szkodliwy dla Twojego kota.
  • Niejadalne przedmioty, leki i suplementy. Ciała obce takie jak zabawki, małe gumowe przedmioty, sznurki (w tym nici, włóczka, łańcuchy choinkowe, sreberka), monety i leki mogą stanowić zagrożenie dla Twojego kota, jeśli zostaną przez niego  połknięte. Wiele popularnych leków dostępnych bez recepty (takich jak aspiryna i paracetamol lub leki zawierające ibuprofen)  jest również  niebezpiecznych  dla kotów.

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot zjadł cokolwiek, co może być dla niego groźne lub  wręcz spowodować zatrucie, spróbuj ustalić, co mógł zjeść i w jakich ilościach. W niektórych przypadkach małe  porcje mogą nie powodować poważnych problemów, jednak spożycie dużych ilości może skutkować koniecznością podjęcia natychmiastowego leczenia. Zawsze warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Jeśli lekarz Twojego kota jest niedostępny, skontaktuj się z najbliższą kliniką weterynaryjną.

POLECANE ARTYKUŁY