Czy mój pies ma nadwagę?

ZDROWIE I PROFILAKTYKA – PSY

19 kwietnia 2021

Szacowany czas czytania: 6 minut

pies-ma-nadwagę


Czy wiesz, że ponad połowa wszystkich psów domowych ma nadwagę? 

Otyłość jest jednym z najczęstszych problemów, które lekarze weterynarii obserwują w swojej praktyce. I chociaż kilka dodatkowych kilogramów w przypadku psa może wydawać się nieszkodliwe (i nie zawsze oczywiste), zbyt duża masa ciała może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i skrócić psu życie. 

Istnieje wiele czynników, które mogą predysponować do nadmiernego przybierania na wadze. Niektóre z nich, takie jak rasa i wiek, są poza naszą kontrolą, mamy jednak wpływ na dietę, a to właśnie ona stanowi kluczowy powód wzrostu masy ciała u psów. Dajesz psu smakołyki i karmisz go resztkami ze stołu, twierdząc, że przecież mu to nie zaszkodzi? Niestety – wszystkie nadprogramowe przekąski w końcu się zsumują… 

ćwiczenia-dla-psa

Jak rozpoznać nadwagę u psa? 

Jednym z najprostszych sposobów ustalenia, czy Twój pies ma nadwagę, jest… użycie oczu i rąk. Oto kilka czynników, które możesz samodzielnie ocenić: 

Sylwetka. Stań nad psem i spójrz na niego z góry. Idealnie byłoby, gdyby jego ciało miało kształt klepsydry, z delikatnie zarysowaną linią żeber. Jeśli sylwetka Twojego psa ma bardziej okrągły lub owalny kształt, prawdopodobnie ma on nadwagę. 

Żebra i kręgosłup. Tutaj do oceny przydadzą się ręce. Dotknij klatki piersiowej psa. Jeśli Twoje zwierzę ma odpowiednią masę ciała, powinieneś móc wyczuć jego żebra pod sierścią i skórą. Teraz przejedź ręką wzdłuż kręgosłupa – jeśli wyczuwasz poszczególne kręgi, jest to znak, że Twój pies może mieć niedowagę. 

Widok z boku. Również patrząc na swojego psa z boku, będziesz w stanie określić, czy ma nadwagę. Czy talia opada? Czy brzuszek się kołysze? Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, Twój pies najprawdopodobniej ma nadwagę. W sytuacji idealnej dolna część brzucha powinna być wyżej niż klatka piersiowa – nie na równi, a już na pewno nie zwisać poniżej. 

Warstwy tkanki tłuszczowej. U niektórych psów podczas głaskania wyczuwalne będą warstwy nagromadzonej tkanki tłuszczowej zlokalizowane w okolicy lędźwiowej i u nasady ogona. Jest to wyraźny objaw nadwagi. 

Aktywność. Jeśli Twój pies woli pałaszować karmę, niż biegać za piłką, może to zwiastować problem z masą ciała. Psy z nadwagą są zazwyczaj mniej aktywne i mają problemy z chodzeniem, a nawet z oddychaniem podczas wysiłku fizycznego. Zwróć na to uwagę. 


Otyły pies potrzebuje Twojej pomocy 

Nadwaga ma tak samo niekorzystny wpływ na ludzi, jak i zwierzęta. Otyły pies może cierpieć na wiele dolegliwości zdrowotnych, m.in.: 

 • problemy z oddychaniem; 
 • problemy ze stawami, np. zapalenie stawów; 
 • cukrzycę; 
 •  choroby serca; 
 • choroby nerek; 
 •  nadciśnienie; 
 • nowotwory; 
 •  utrudnione poruszanie się; 
 • zaburzenia funkcji układu odpornościowego; 
 • przedwczesną śmierć. 

Dodatkowo mogą pojawić się także negatywne zachowania związane z jedzeniem. Otyłe psy często pilnują swojego jedzenia i podkradają je ludziom lub innym zwierzętom albo “żebrzą” o przysmaki ze stołu i bywają agresywne. 


Ważenie

Pomoc psu zaczyna się od wizyty u lekarza weterynarii, który będzie w stanie określić dokładną masę ciała zwierzęcia. Lekarz najprawdopodobniej rozpocznie analizę od porównania sylwetki Twojego czworonoga ze Skalą Punktowej Oceny Kondycji Ciała Psa. Wynik podaje się w przedziale od 1 do 9, gdzie 1 oznacza skrajną niedowagę, 9 zaś skrajną otyłość. Prawidłowa wartość powinna oscylować między 4 a 5. Należy przy tym pamiętać, że ocena budowy ciała zwierzęcia zawsze musi być indywidualna i uwzględniać np. jego rasę. Niektóre rasy są bowiem naturalnie chude, jak np. charty, podczas gdy inne, takie jak labradory i retrievery, mają predyspozycje do przybierania na wadze. 

Istotny będzie również wiek Twojego psa. Szczenięta mają większe zapotrzebowanie kaloryczne niż starsze psy, często jednak zapominamy zmniejszyć czworonogowi ilość pokarmu po wkroczeniu w okres dorosłości. Wtedy właśnie ilość spożywanych kalorii zaczyna przekraczać zapotrzebowanie energetyczne, a dodatkowe kilogramy kumulują się… 

Starsze psy z kolei mają tendencję do przybierania na wadze z powodu spowolnienia metabolizmu. Ważne jest, aby odpowiednio zmniejszyć wtedy podaż karmy. 


Opracuj plan 

Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi, że Twój pies ma nadwagę, będziecie musieli opracować plan jego odchudzania, polegający na zmniejszeniu ilości podawanych kalorii przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej. Lekarz pomoże Ci w jego przygotowaniu. 

nadwaga-u-psa

RUCH

Wyprowadzanie psa na spacery to najlepszy sposób na zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu. Postaraj się nie przesadzać z długością spacerów podczas pierwszych dni realizacji Waszego planu odchudzania. Możesz zacząć od 10-15-minutowych wycieczek, a następnie stopniowo zwiększać czas i tempo marszu. Niektórzy eksperci zalecają wyprowadzanie psa do 2 godzin dziennie, w zależności od wieku i rasy. Ważne jest, aby zawsze chwalić go i nagradzać dużą ilością uwagi. To sprawia, że spacery staną się zabawą, a Twój przyjaciel będzie chętny do podejmowania wysiłku. 


Dieta

Lekarz weterynarii pomoże Ci opracować plan diety odchudzającej, która zmniejszy ilość spożywanych przez psa kalorii i wielkość porcji, zapewniając mu jednocześnie odpowiednie wartości odżywcze. Stały dostęp do karmy przez cały dzień należy zastąpić regularnymi posiłkami o stałych porach. Powinieneś też ograniczyć do minimum stosowanie smakołyków. 

Wdrożenie prostych zmian w diecie pomoże Ci zapanować nad masą ciała Twojego czworonożnego przyjaciela i zmniejszy ryzyko związane z problemami zdrowotnymi, z którymi mógłby się borykać. Jeszcze nie jest za późno! 

POLECANE ARTYKUŁY

 • 7 mitów o kleszczach

  Kleszcze to drobne, niebezpieczne stworzenia, których przetrwanie zależy od tego, czy uda im się do kogoś przyczepić– na przykład do Twojego psa, kota czy członka rodziny – i spożyć swój krwawy posiłek.

  Czytaj więcej >>

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o leptospirozie

  Jako właściciel psa robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić swojego zwierzaka. Niestety, w Twoim ogródku lub w pobliskim parku czyhają niebezpieczeństwa, które mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi.

  Czytaj więcej >>

 • Wszystko, co należy wiedzieć o nosówce

  Nosówka może bardzo szybko doprowadzić do śmierci zwierzęcia, dlatego koniecznie trzeba je zaszczepić przeciwko tej chorobie. Szczepionka przeciwko nosówce uważana jest za jedną z podstawowych szczepionek dla psów, podobnie jak szczepionki zapobiegające parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby (wywoływanemu przez adenowirus psów typu 1) i wściekliźnie (w krajach, w których ta choroba występuje).

  Czytaj więcej >>