Jak świadomie opiekować się zwierzakami domowymi? 

pielęgnacja i odżywianie

23 listopada 2023

Szacowany czas czytania: 6 minut

Jak świadomie opiekować się zwierzakami domowymi?

Wyobraź sobie na chwilę, jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby najbardziej wymagającą pozycją na Twojej liście rzeczy do zrobienia, było zabranie Twojego psa na spacer lub upewnienie się, że Twój kot wspiął się na drapak dwa lub trzy razy w ciągu dnia. Świadoma troska oznacza opiekę nad Twoim psem lub kotem w zdrowy, angażujący i wspierający sposób. To zobowiązanie się do zapewniania Twojemu futrzanemu członkowi rodziny fizycznej i mentalnej stymulacji, której potrzebują do pełni szczęścia. Dzięki chwili refleksji i odrobinie uwagi, Ty i Twój kot lub pies możecie się każdego dnia czuć bardziej wzbogaceni i wzmocnieni. Poniżej znajdziesz 6 sposobów na świadomą opiekę nad Twoim psem lub kotem. 

KORZYSTAJ Z PROFESJONALNEGO WSPARCIA  

Świadoma opieka nad Twoim psem lub kotem nie jest czymś, co musisz robić na własną rękę. Należyta opieka wymaga profesjonalnego wsparcia. Tu wkracza weterynarz. 

NAJBEZPIECZNIEJSZYM SPOSOBEM NA SPRAWDZENIE, CZY TWÓJ PIES LUB KOT JEST W PEŁNI ZDROWY, JEST COROCZNA PROFILAKTYCZNA WIZYTA U WETERYNARZA, NAWET GDY WSZYSTKO WYDAJE SIĘ W PORZĄDKU 

Twój weterynarz zajmuje się setkami psów i kotów. Jest specjalistą doskonale obeznanym w fizycznym i behawioralnym zdrowiu oraz samopoczuciu wszystkich zwierząt – w tym Twojego psa lub kota. Regularne wizyty u weterynarza pomogą ochronić Twojego futrzanego przyjaciela przed poważnymi chorobami, na przykład wścieklizną, a ponadto wykryć drobne zmiany w zdrowiu, które w przeciwnym razie mogłyby zostać niezauważone. Stworzenie silnej relacji z weterynarzem jest kluczowe dla pozostania na bieżąco z coroczną profilaktyką immunologiczną, dowiadywaniu się o najnowszych metodach radzenia sobie z niebezpiecznymi pasożytami takimi jak pchły i kleszcze i otrzymywaniu fachowych porad co do wszelkich problemów behawioralnych, które mogą rozwijać się z biegiem czasu. Jeżeli potrzebujesz pomocy w znalezieniu weterynarza w Twojej okolicy, skorzystaj z intuicyjnej wyszukiwarki weterynarzy. 

WYBIERAJ ZDROWE JEDZENIE 

Prawidłowa dieta jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia psów i kotów, nie wspominając już o ludziach! W Internecie jest mnóstwo informacji o dostępnych karmach. Jednak najlepszym pomysłem będzie poproszenie weterynarza o polecenie zdrowych karm, a także zdrowych zamienników smaczków. Bardzo możliwe, że Twój pies lub kot zyskają na dobrym pożywieniu, a część z zalecanych produktów być może już znajduje się w Twojej lodówce! Warto również zauważyć, że jest wiele produktów, których Twój pies lub kot nigdy nie powinni spożywać – takich jak cebula, czosnek, winogrona, rodzynki, awokado, ciasto drożdżowe, słodycze (zwłaszcza czekolada), a także wiele innych. Znajdź chwilę na sprawdzenie, które produkty mogą być szkodliwe dla Twojego psa lub kota. Gdy zaangażujesz się w pomoc Twojemu psu lub kotu w spożywaniu zdrowego jedzenia, dasz im szanse na lepsze samopoczucie i więcej energii. 

Wybieraj zdrowe jedzenie

ZAPLANUJ REGULARNE ĆWICZENIA  

Gdy Twój pies lub kot ma więcej energii, codzienny ruch staje się ich drugą naturą. Jedną z zalet posiadania psa jest regularny ruch podczas wspólnych spacerów. Podobnie jedną z zalet posiadania kota jest znajdywanie sposobów na to, aby był on aktywny, zwłaszcza jeśli Twój kot jest kotem niewychodzącym. Jeśli zapewnisz swoim futrzanym przyjaciołom ruch i zajęcie przez całe ich życie, pomożesz im uniknąć otyłości lub przewlekłych chorób i przypadłości, które mogą być skutkiem nadwagi, takich jak cukrzyca, nadciśnienie lub schorzenia wątroby. 

TWORZENIE STYMULUJĄCEGO ŚRODOWISKA 

Twój pies lub kot prawdopodobnie spędza więcej czasu w Twoim domu niż Ty. Stwórz przestrzeń dla Twoich futrzanych przyjaciół na aktywności, a także przestrzeń, w której będą się czuli komfortowo i mile widziani. Warto przy tym wziąć pod uwagę ich zwierzęce instynkty. Przykładowo psy to zwierzęta stadne – najlepiej czują się w środowiskach, gdzie występuje jakiegoś rodzaju struktura społeczna. 

POŁÓŻ RZECZY TWOJEGO PSA, TAKIE JAK ZABAWKI, PODUSZKI I KOCE, W MIEJSCACH, GDZIE TY LUB INNI DOMOWNICY CZĘSTO PRZEBYWACIE 

Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do klatki kennelowej, trzymaj ją w sypialni, aby w nocy Twój pies nie czuł się odizolowany i samotny w pokoju. Z drugiej strony koty prowadzą o wiele bardziej samotniczy tryb życia, więc możesz umieścić drapak lub posłanie w pokoju, w którym rzadziej przebywają ludzie. Koty są bardzo aktywnymi łowcami, więc dobrym pomysłem będzie trzymanie zabawek takich jak myszki lub piórka w zasięgu ręki, aby zabawa z Twoim małym łowcą mogła się rozpocząć w mgnieniu oka. 

Tresura zwiększa bezpieczeństwo zwierzaka

TRESURA ZWIĘKSZA BEZPIECZEŃSTWO ZWIERZAKA 

Czasami przygotowanie się na nieoczekiwane sytuacje stanowi prawdziwe wyzwanie i właśnie dlatego nauka komend jest kluczowa. Powody dla tresury są proste – psy i koty, które potrafią reagować na proste komendy lub gesty są bezpieczniejsze zarówno w środku i na zewnątrz. Dzięki wyuczonym komendom będą wiedziały, kiedy chcemy, aby zatrzymały się w niebezpiecznej sytuacji lub kiedy mają upuścić jedzenie, które może być dla nich toksyczne. Wiele psów i kotów dobrze reaguje na trening przy użyciu smaczków, ale być będzie trzeba poeksperymentować, poczytać książki lub zainwestować w szkolenie grupowe (zwłaszcza dla Twojego psa), aby znaleźć system, który najlepiej się sprawdzi.

DBAJ O AKTUALNOŚĆ DANYCH 

Twój pies lub kot powinien zawsze nosić adresówkę przy obróżce. Możesz również omówić z weterynarzem opcję zaczipowania swojego psa lub kota. Obie formy identyfikacji pomogą Twojemu psu lub kotu w bezpiecznym powrocie do domu, jeśli się oddalą lub jeśli zostaniecie rozdzieleni w niespodziewanych okolicznościach, na przykład podczas klęski żywiołowej. 

Świadoma opieka nad zwierzakiem pomoże w zadbaniu o priorytety, którymi jest zdrowie, samopoczucie i bezpieczeństwo. Ponadto, pomoże ona w stworzeniu sieci niezawodnego wsparcia w opiece nad Twoim futrzakiem przez całe jego życie. Odkryjesz, że Ty także możesz skorzystać na ustanowieniu granic dotyczących zdrowszego stylu życia i przestrzeni życiowej, która jest prawdziwie przyjazna zwierzętom. 

POLECANE ARTYKUŁY