7 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem psa

Chcesz kupić psa? Odpowiedz sobie najpierw na tych 7 pytań i sprawdź, czy jesteś gotowy na psa w Waszym domu!

kupowanie-psa

Zapewne nie będziesz zaskoczony, słysząc, że kupując psa, nie nabywasz tylko zwierzaka. Ta żyjąca, oddychająca istota stanie się członkiem Twojej rodziny, przyjacielem, powiernikiem, źródłem bezwarunkowej miłości, kumplem do przytulania i towarzyszem na całe życie. W chwili, gdy spotkasz swojego psa, wpadniesz po uszy, a Twoje serce zapanuje nad rozumem. Jeśli co gorsza spotkasz małego uroczego szczeniaczka, przez dzień lub dwa w ogóle nie będziesz racjonalny.

Dlatego tak ważne jest, aby o pewnych sprawach pomyśleć zawczasu. Chcesz przecież zapewnić swojemu psu jak najlepsze życie. Musisz być więc pewien, że jesteś gotowy, chętny i zdolny do tego, aby odpowiednio o niego zadbać. Oto 7 kwestii do rozważenia, zanim jeszcze zaczniesz poszukiwania swojego nowego przyjaciela.

gdzie-kupić-psa

1. DLACZEGO chcesz psa?

Całe życie spędziłeś z psem u boku? Szukasz towarzystwa? Ochrony? Towarzysza podróży? Kojącego wsparcia? A może myślisz o kupnie psa dla kogoś z domowników, na przykład dla dziecka? Niezależnie od tego, czy jesteś sam, czy masz kogoś, w chwili, gdy tylko psy wkroczą do Waszego świata, staną się Twoją rodziną.

Świadomość tego, dlaczego w ogóle chcesz psa, jest pierwszym krokiem do jego posiadania. Jeżeli pragniesz psa dla swojego partnera lub partnerki, najlepiej będzie, jeśli wszystkie te pytania przeanalizujcie razem. Jeżeli pies ma być dla dziecka, załóż pesymistycznie, że to jednak Ty będziesz jego głównym opiekunem.

Przemyślana motywacja i jasne oczekiwania umożliwiają zbudowanie wspaniałej relacji z nowym futrzastym przyjacielem. Psy to zwierzęta stadne. Głowa rodziny staje się więc dla psa przewodnikiem stada, ostatecznie odpowiadając także za zdrowie i samopoczucie czworonoga. Dobrze jest mieć świadomość, na co się piszesz – musisz rozumieć i akceptować tę odpowiedzialność.

2. Czy masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby odpowiednio zadbać o psa?

Poza inwestycją w sam zakup lub adopcję psa, weź pod uwagę finansowe konsekwencje codziennej opieki. Jeśli jesteś zainteresowany szczeniakiem, musisz być w stanie pozwolić sobie na opłacenie niezbędnych wizyt u lekarza weterynarii. Do pełni zdrowia szczenięta potrzebują całej serii szczepień, z których niektóre są wręcz obligatoryjnie wymagane przez prawo. Jeśli przyjmujesz psa o nieznanej historii, konieczne są i szczepienia, i coroczne dawki przypominające.

Dorosłe psy również potrzebują stałej opieki weterynaryjnej. Coroczne wizyty mają kluczowe znaczenie dla zdrowia czworonoga. Lekarz weterynarii pomoże Ci zrozumieć fizyczne i psychiczne aspekty zdrowia Twojego psa oraz ochronić go przed skutkami poważnych chorób, oferując Wam najnowsze informacje i sposoby leczenia, np. w zakresie zapobiegania inwazji pcheł i kleszczy.

Trzeba też liczyć się z wydarzeniami nieoczekiwanymi czy nagłymi, które będą wymagały interwencji medycznej. Z niespodziewanymi kosztami możesz poradzić sobie dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu, jednak musisz mieć pewność, że dasz radę opiekować się psem w każdych okolicznościach, mimo wszelkich przeciwności. Czekają Cię również wydatki na odpowiednio zbilansowane karmy i niezbędne wyposażenie (legowiska, miski, smycze, artykuły pielęgnacyjne, smakołyki i zabawki).

Niektóre rasy, np. długowłose, wymagają profesjonalnej pielęgnacji, co także musisz uwzględnić w domowym budżecie. Nie zapominajmy jeszcze o takich kwestiach, jak szkolenia, podatki czy organizacja opieki nad psem w razie Twojej dłuższej nieobecności w domu.

3. Czy masz wystarczająco dużo miejsca dla psa?

Psy potrzebują przestrzeni, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, zastanów się, ile miejsca będzie potrzebował Twój futrzasty przyjaciel, a także jaką przestrzeń będzie mieć do swojej dyspozycji podczas spacerów czy zabaw na zewnątrz. Odpowiedź na to pytanie ma ścisły związek z rasą, którą powinieneś być zainteresowany.

Uwierz lub nie, ale niektóre ogromne psy, takie jak np. dogi niemieckie, mogą całkiem wygodnie żyć w mieszkaniu, ponieważ są mniej aktywne niż psy innych ras. I odwrotnie – niektóre drobne, ale energiczne rasy, np. border terriery, w małej przestrzeni doprowadzą Cię do szaleństwa, ponieważ uwielbiają biegać i polować. Ten typ czworonoga lepiej pasowałby do domu, zwłaszcza z podwórkiem.

A skoro o nim mowa – jeśli mieszkasz w domu, to czy podwórko jest ogrodzone? Nie jest to niezbędne, ale z pewnością ułatwiłoby Wam życie i zapewniło psu bezpieczeństwo. A jeśli wynajmujesz mieszkanie, to czy właściciel zgadza się na przebywanie w nim psa? Wiele umów najmu zawiera wyraźne ograniczenia w tym zakresie. Pamiętaj, aby wszystko dokładnie przemyśleć i sprawdzić.

4. Czy masz wystarczająco dużo wolnego czasu?

Zapewne będziesz chciał spędzać mnóstwo wolnego czasu ze swoim psem, jednak ma on również codzienne potrzeby, o które też trzeba się zatroszczyć. Twój pies będzie we wszystkim zależny od Ciebie: karmieniu, wyprowadzaniu, spacerach, a także szkoleniu, pieszczotach i zabawie. Musisz o tym pamiętać.

Czy wygospodarujesz czas na wyprowadzenie swojego psa za potrzebą? Czy zdołasz spacerować z psem przed pracą, czy tylko na koniec dnia? Jeśli długo pracujesz lub często podróżujesz, kto zajmie się psem pod Twoją nieobecność? Jeśli mieszkasz z innymi członkami rodziny, czy będą mogli się nim zaopiekować? Jeśli z kolei jesteś singlem, będziesz potrzebować planu, aby niezależnie od okoliczności zaspokoić wszystkie potrzeby swojego czworonoga.

5. Jaki styl życia możesz zaoferować psu?

Kiedy już wiesz, że masz wystarczająco dużo pieniędzy, miejsca i czasu dla psa, powinieneś pomyśleć o swoim stylu życia i o tym, jak Twój pies może się do niego wygodnie dopasować. Jesteś zapalonym miłośnikiem przygód na świeżym powietrzu czy raczej cichym domatorem? Mieszkasz nad wodą czy w wieżowcu? W Fédération Cynologique Internationale (FCI) zarejestrowanych jest 339 różnych ras psów – któraś na pewno będzie dla Ciebie odpowiednia.

Jeśli szukasz kanapowca, prawdopodobnie będziesz chciał skupić się na małej rasie, a jeśli cała Twoja rodzina uwielbia wędrować i obozować – możesz pomyśleć o większym psie. Poświęć trochę czasu na dokładne przyjrzenie się różnym rasom jeszcze zanim porozmawiasz z hodowcą lub odwiedzisz schronisko. Ostatecznie i tak na pewno zakochasz się w swoim czworonogu, dobrze byłoby jednak, aby obiekt tej miłości podzielał Twój styl życia i zainteresowania.

6. Czy są jakieś ograniczenia zdrowotne, które musisz wziąć pod uwagę?

Przed wprowadzeniem psa do domu ważne jest, aby wziąć pod uwagę zdrowie i samopoczucie wszystkich domowników. Czy ktoś ma alergię na psy? Uwierz, ostatnią rzeczą, której pragniesz, jest odkrycie, że ktoś z Was cierpi na poważną reakcję alergiczną w obecności ukochanego psa. Byłoby to katastrofalne dla wszystkich, w tym dla czworonoga, dlatego sprawdź to zawczasu.

Czy istnieją jakieś inne fizyczne ograniczenia, które musisz uwzględnić? Pamiętaj, że Twój pies będzie potrzebował regularnej aktywności, aby pozostać zdrowym i sprawnym, więc niezależnie od tego, czy bawisz się z nim w aportowanie na podwórku, czy cieszycie się długimi spacerami, musisz mieć sposób na zapewnienie mu solidnych podstaw do rozwoju.

Rozważ też ograniczenia i wymagania samych psów. Poznając ich rasy, zwróć szczególną uwagę na czynniki ryzyka. Jeśli np. zdecydujesz się na rasę podatną na cukrzycę, czy jesteś gotów zrobić wszystko, aby pomóc psu z tym schorzeniem prowadzić szczęśliwe, zdrowe życie?

zakup-psa

7. Jakie masz oczekiwania wobec swojego nowego, oddanego przyjaciela?

Z pewnością od swojego czworonożnego przyjaciela możesz oczekiwać bezwarunkowej miłości. Możesz także spodziewać się niekończącej się zabawy, a od czasu do czasu… lekkiej frustracji. Psy to zwierzęta. Mówią językiem bardzo różnym od Twojego, ale przy odrobinie czasu i uwagi możesz nauczyć się go rozumieć, a nawet zacząć się w nim porozumiewać.

Psy to fascynujące stworzenia o niebywałej inteligencji emocjonalnej. Szybko się zorientujesz, że pies potrafi wyczuć Twój nastrój i umiejętnie go poprawić. Może również sprawić, że niektóre rzeczy, takie jak kapcie, jedzenie czy dokumenty po prostu… znikną. Spodziewaj się, że będziesz musiał zainwestować swój czas i umiejętności, aby czworonóg poczuł się u Ciebie jak w domu i znalazł swoje miejsce w nowym stadzie. Czego jeszcze doświadczysz? Mnóstwa radości i szczęścia, bo Twój nowy przyjaciel jak nikt inny nauczy Cię cieszyć się życiem każdego dnia.

Szukasz lekarza weterynarii?

Lekarz weterynarii odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie Twojego zwierzaka. Podaj swoją lokalizację, by znaleźć lekarzy weterynarii w pobliżu.


Chcesz udostępnić ten artykuł?


Wybrane dla Ciebie

STREFA ROZRYWKI
Projekty DIY, czyli zrób to sam
STREFA ROZRYWKI

Strefa rozrywki to miejsce nieskrępowanej zabawy. Przygotuj super atrakcje dla swojego futrzastego przyjaciela z pomocą naszych filmów i poradników.

Opieka nad zwierzętami - artykuły, nowości, porady
Pchły i kleszcze
CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ PASOŻYTY ROZPRZESTRZENIAJĄ SIĘ W SZYBKIM TEMPIE

DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO TWOJE ZWIERZĘ RÓWNIEŻ MOŻE BYĆ ZAGROŻONE

Odkryj najlepsze rozwiązania dla zwierząt

Szukasz niezawodnych rozwiązań w opiece nad zwierzętami?

Dołącz do MyPet.com, aby otrzymywać porady ekspertów dotyczące pielęgnacji zwierząt