Wszystko, czego chciałeś się dowiedzieć od lekarza weterynarii, ale bałeś się zapytać…

ZDROWIE I PROFILAKTYKA – PSY

23 września 2020

Szacowany czas czytania: 7 minut

wszystko-czego-chciałeś-się-dowie

Chcesz jak najlepiej dbać o swojego zwierzaka, ale podczas wizyty u lekarza weterynarii wstydzisz się zapytać o nurtujące Cię kwestie? Pamiętaj, że nie ma głupich pytań! Im więcej będziesz wiedzieć o swoim czworonogu, tym lepiej się o niego zatroszczysz. W tym artykule zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania, które bałeś się zadać w gabinecie! 


Dlaczego psi nos jest zawsze mokry? 

Psy mają niesamowity węch. Odkrywają swój świat za pomocą węchu i wykrywają zapachy do 10 000 razy lepiej niż my! Mają ponad 100 milionów receptorów czuciowych w jamie nosowej – my tylko skromne 6 milionów. 

Ten niesamowity węch działa najlepiej z wilgotnym nosem, który skuteczniej wychwytuje cząsteczki zapachu. 

Nos psa utrzymuje nawilżenie na dwa sposoby: 

 • Poprzez wydzielanie śluzu. Nabłonek nosa zawiera komórki, które wytwarzają śluz, aby utrzymać właściwe nawilżenie wewnętrznej powierzchni nosa. 
 • Ciągłe lizanie. Psy często oblizują nos, aby utrzymać go w czystości i usunąć brud, który do niego przylgnął. Oblizują go również po to, aby w ten sposób dostarczyć do receptorów cząsteczki zapachu. A także, żeby go po prostu nawilżyć… 
nurtujące-pytania

Co oznacza suchy nos? 

Właściciele psów martwią się, gdy nos psa jest ciepły i suchy, obawiając się choroby. Niekoniecznie jednak jest to prawdą. Niektóre zdrowe psy mają naturalnie suche nosy, a zdarza się, że to chore zwierzę będzie mieć chłodny i mokry nos. Temperatura i wilgotność psiego nosa nie są w żadnym razie rzetelnym wyznacznikiem ogólnego stanu zdrowia Twojego przyjaciela. 

Jeśli nos jest ciepły i suchy, a pies zachowuje się normalnie, prawdopodobnie nie masz powodu do zmartwień.

Jeśli jednak zauważysz inne objawy, takie jak apatia lub utrata apetytu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zrób to także, gdy skóra wokół nosa psa stanie się czerwona, popękana lub bolesna.


Dlaczego łapy mojego psa pachną jak chrupki kukurydziane? 

W skórze łap Twojego psa znajdują się inne gruczoły niż w pozostałych częściach jego ciała – tzw. gruczoły ekrynowe. Pomagają one utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i uelastycznienia skóry. To właśnie wydzielina gruczołów ekrynowych w połączeniu z bakteriami i zanieczyszczeniami znajdującymi się w opuszkach łap może powodować wydzielanie specyficznego zapachu przypominającego chrupki kukurydziane! 

Główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp – także u ludzi – są bakterie. Teraz pomyśl, co może znajdować się na owłosionych łapach Twojego czworonoga po całym dniu biegania tu i tam… No cóż, chyba przyznasz, że mają one prawo wydzielać dość silny zapach? 

Jeśli przeszkadza Ci ta “kukurydziana” woń, po prostu wykąp psa i dokładnie go wysusz. Nieprzyjemny zapach nie znika mimo kąpieli? Sprawdź stan skóry swojego czworonoga, konsultując się z lekarzem weterynarii. 


Czy niektóre rasy psów, takie jak pitbulle, naprawdę bardziej agresywne? 

Pierwotnie rasy psów miały opisywać ich zdolność do wykonywania określonych prac, takich jak polowanie, pilnowanie, pasterstwo, a nawet siedzenie na kolanach (naprawdę, to też praca!). 

Określenie “pit bull” charakteryzowało niegdyś psa, którego wykorzystywano do szczucia byków oraz odstraszania niedźwiedzi i polowania na nie, a czasem także do walk z tymi właśnie zwierzętami. Psy tej rasy charakteryzowały się silnymi szczękami z dużą siłą nacisku. Dzisiejsze pitbulle są raczej wynikiem wieloletniej hodowli z losowym doborem osobników, nieuwzględniającej ich cech behawioralnych. 

Nie zapominajmy jednak, że chociaż genetyka może predysponować psa do pewnych rodzajów zachowań, to nie bez znaczenia jest także środowisko, socjalizacja i doświadczenia, które ostatecznie warunkują jego rzeczywiste zachowanie.

Zawsze należy przyglądać się poszczególnym psom, nie zaś oceniać je wyłącznie przez pryzmat ich rasy.

lekarz-weterynarii

Czy wykastrowanie/wysterylizowanie psa zmienia jego osobowość? 

Sterylizacja (w przypadku samic) lub kastracja (w przypadku samców) przynosi wiele behawioralnych i medycznych korzyści. Osobowość Twojego psa nie zmieni się radykalnie, Ty zaś unikniesz niektórych mniej pożądanych cech, które w przeciwnym razie mogłyby się u niego rozwinąć. Na przykład wysterylizowana suka nie będzie miała rui, co sprawi, że nie będziesz mieć już problemów z brudzeniem, częstym oddawaniem moczu i wyciem, zaś Twój wykastrowany pies straci zapewne zainteresowanie wszechobecnym zaznaczaniem terytorium w całym domu oraz pokrywaniem innych psów… ludzi i przedmiotów. Stonowane zostaną również jego zachowania agresywne. 


Czy psy mają dominującą łapę, jak ludzie nogę czy rękę? 

Podobnie jak ludzie, wiele psów preferuje używanie jednej łapy, co nazywamy lateralizacją. W 23 różnych badaniach 63% szczeniąt wybierało konkretną łapę, podczas gdy takich preferencji nie ujawniło 37% z nich. Dla porównania – u ludzi tylko około 1% jest oburęcznych. 

pytania-do-lekarza-weterynarii

Czy osoba z alergią może mieć psa? 

Jeśli masz alergię, możesz zdecydować się na psa z “hipoalergicznej” rasy, który będzie pasować do Twojego stylu życia. Powinieneś także przestrzegać kilku innych zaleceń, aby przystosować się do życia z czworonogiem: 

 • Stwórz przestrzeń wolną od alergenów. Ogranicz ilość rzeczy, które łatwo kumulują w sobie alergeny, jak dywany czy zasłony. 
 • Utrzymuj powierzchnie w czystości. Zaleca się częste odkurzanie podłóg i mebli, a także regularne pranie tekstyliów, z którymi pies miał kontakt. Utrzymuj w czystości szczególnie łóżko i meble w Twojej sypialni. 
 • Dbaj o higienę. Myj ręce za każdym razem, gdy dotkniesz psa. Zadbaj również o odpowiednią higienę swojego czworonoga. Najlepiej jednak jego kąpiele powierzyć komuś z rodziny lub oddać go w ręce profesjonalnego groomera.  
 • Bierz leki. Skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie dostępnych metod leczenia, które mogą pomóc Ci zminimalizować skutki alergii. 

Czy psy płaczą, gdy są smutne? 

Twój pies może odczuwać smutek i żal, ale nie płacze w taki sam sposób, jak ludzie – łzami. 

Owszem, psy mają kanaliki łzowe i produkują łzy, ale jedynie po to, aby nawilżyć i oczyścić oko. Jeśli zauważysz, że Twój pies łzawi, nie jest to smutek, ale zwiastun choroby, np.: 

 • rozwijającej się infekcji oka; 
 • zablokowania kanału łzowego; 
 • alergii; 
 • uszkodzenia oka; 
 • podrażnienia oka. 

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy związane z narządem wzroku Twojego psa, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

POLECANE ARTYKUŁY

 • 7 mitów o kleszczach

  Kleszcze to drobne, niebezpieczne stworzenia, których przetrwanie zależy od tego, czy uda im się do kogoś przyczepić– na przykład do Twojego psa, kota czy członka rodziny – i spożyć swój krwawy posiłek.

  Czytaj więcej >>

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o leptospirozie

  Jako właściciel psa robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić swojego zwierzaka. Niestety, w Twoim ogródku lub w pobliskim parku czyhają niebezpieczeństwa, które mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi.

  Czytaj więcej >>

 • Wszystko, co należy wiedzieć o nosówce

  Nosówka może bardzo szybko doprowadzić do śmierci zwierzęcia, dlatego koniecznie trzeba je zaszczepić przeciwko tej chorobie. Szczepionka przeciwko nosówce uważana jest za jedną z podstawowych szczepionek dla psów, podobnie jak szczepionki zapobiegające parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby (wywoływanemu przez adenowirus psów typu 1) i wściekliźnie (w krajach, w których ta choroba występuje).

  Czytaj więcej >>