Wszystko, co musisz wiedzieć o leptospirozie

ZDROWIE I PROFILAKTYKA

28 lipca 2023

Szacowany czas czytania: 5 minut

Wszystko, co musisz wiedzieć o leptospirozie

Jako właściciel psa robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić swojego zwierzaka. Niestety, w Twoim ogródku lub w pobliskim parku czyhają niebezpieczeństwa, które mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi. Jednym z nich jest leptospiroza, której przypadki coraz częściej odnotowuje się w wielu krajach na całym świecie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o leptospirozie

czym jest LEPTOspiroza?

Leptospiroza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Leptospira występujące w wodzie lub wilgotnej glebie, z uwagi na swój kształt nazywane krętkami. Choć choroba ta dawniej była kojarzona głównie  z obszarami wiejskimi, obecnie rozprzestrzeniła się na obszary miejskie i podmiejskie. Obecnie leptospiroza  stanowi zagrożenie dla  każdego psa, od dużych po te najmniejsze, jednocześnie jest też groźna dla ludzi.

Jakie są objawy leptospirozy?

Niektóre zarażone psy nie wykazują żadnych objawów choroby, inne przechodzą ją łagodnie i wracają do zdrowia, niejednokrotnie  ma ona jednak ciężki, a nawet śmiertelny przebieg. Objawy leptospirozy u Twojego psa mogą obejmować:

  • Gorączkę
  • Tkliwość mięśni
  • Zwiększone pragnienie
  • Nieprawidłowości w oddawaniu moczu
  • Wymioty i biegunkę
  • Ospałość
  • Utratę apetytu

Wiele objawów leptospirozy można zaobserwować również w przebiegu innych chorób. Podczas stawiania rozpoznania ważna jest historia narażenia na kontakt z krętkami, ponadto lekarz weterynarii przeprowadza badanie kliniczne  i zaleca  szereg badań laboratoryjnych, takich jak badania krwi czy moczu w celu potwierdzenia podejrzeń.

Jak poważna jest leptospiroza?

Leptospiroza może prowadzić do potencjalnie śmiertelnych zaburzeń w funkcjonowaniu nerek, wątroby, mózgu, płuc i serca. Nawet psy, które wyzdrowieją, mogą  rozwinąć przewlekłą niewydolność nerek. Szacuje się, że u 80-90% psów, u których wystąpiło krótkotrwałe, ale poważne uszkodzenie nerek może dojść do ich przewlekłej niewydolności.

Jak rozprzestrzenia się leptospiroza?

Bakterie wywołujące leptospirozę rozprzestrzeniają się wraz z moczem zarażonych zwierząt, który przedostaje się  do wody lub gleby i są tam w stanie przetrwać tam tygodniami albo nawet miesiącami. Bakterie te dostają się do organizmu przez błony śluzowe, w szczególności oczu, nosa, ust lub poprzez skaleczenia czy zadrapania skóry. Gdy bakterie wraz z krwią dotrą do nerek i  pęcherza moczowego psa, zwierzę rozprzestrzenia je w środowisku za każdym razem, gdy oddaje mocz.

Należy pamiętać, że leptospirozą mogą zarazić się zarówno zwierzęta, jak i ludzie.

Jak rozprzestrzenia się leptospiroza?

Jakie psy są narażone na leptospirozę?

  • Psy wiejskie – psy pracujące, myśliwskie lub bawiące się na świeżym powietrzu albo mające kontakt ze zwierzętami gospodarskimi.
  • Psy z przedmieść – psy dzielące podwórka i sąsiedztwo z dzikimi zwierzętami (takimi jak szczury, myszy, zające i inne).
  • Psy miejskie – psy spacerujące po chodnikach, psich parkach i odkrywające wspólne przestrzenie.

Jak mogę chronić swojego psa przed leptospirozą?

Zapobieganie chorobie w dużej mierze polega na kontroli środowiska, w którym Twój pies z dużym prawdopodobieństwem mogą zetknąć się z leptospirami, a więc na zwalczaniu gryzoni. Postaraj się zabezpieczyć otoczenie psa, usuwając z niego jedzenie i śmieci, co zmniejszy zainteresowanie  szczurów, myszy i innych  zwierząt dziko żyjących, które przenoszą tę chorobę.

Możesz również ograniczyć dostęp psa do zakażonej wody. Nie pozwalaj swojemu psu pić ze stojącej wody lub bawić się w niej podczas spacerów oraz osuszaj takie miejsca wokół Twojego domu, ponieważ to właśnie tam leptospiry mają doskonałe warunki rozwoju. Nie należy również pozwalać psu pływać albo bawić się w wolno płynących rzekach lub źródłach wody, do których dostęp mają zwierzęta dziko żyjące.

Jak mogę chronić swojego psa przed leptospirozą?

Jak mogę zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed leptospirozą?

Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie mogą zarazić się leptospirozą, jest  kontakt z moczem zarażonego psa. Jeśli Twój pies jest zarażony leptospirozą, bardzo ważne jest przestrzeganie właściwej higieny, nawet po tym, jak wróci już do zdrowia. Obejmuje to noszenie rękawiczek ochronnych podczas sprzątania po psie, unikanie lizania po twarzy itd.

czy mój pies powinien zostać zaszczepiony przeciwko leptospirozie?

Chociaż nie  jest to szczepienie zasadnicze, najlepszym sposobem ochrony psa przed leptospirozą jest coroczne zaszczepienie go przeciwko tej chorobie. Lekarz weterynarz pomoże Ci ocenić ryzyko zachorowania na leptospirozę i zasadność zaszczepienia  u Twojego pupila.

POLECANE ARTYKUŁY