Miasto Pcheł 101: gdzie w Twoim domu kryją się pchły

Zdrowie i PROFILAKTYKA

26 maja 2023

Szacowany czas czytania: 5 minut


Najwyższy czas, aby wyjaśnić wszystko na temat pcheł. Jak tylko znajdą się w środku, od razu przystępują do akcji. Pchły są nastawione na przetrwanie. Technicznie rzecz biorąc, są to ektopasożyty – stworzenia, które żyją na innych organizmach i żywią się nimi, aby przetrwać. Można spróbować za wszelką cenę odkryć, gdzie się ukryły na ciele naszych kotów i psów, w naszym domu lub na ubraniach, ale trzeba wiedzieć, czego dokładnie szukać.

TO, CO WIĘKSZOŚĆ LUDZI MA NA MYŚLI, GDY MÓWI O PCHŁACH, TO ICH DOROSŁE OSOBNIKI. MAŁE, KASZTANOWE, SKACZĄCE KROPKI WIELKOŚCI ZALEDWIE CZUBKA OŁÓWKA.

Na ogół ludzie nie zastanawiają się nad jajami, które dorosłe pchły składają po pożywieniu się, nie myślą też o wykluwających się w końcu larwach ani o przeobrażających się poczwarkach. Jednak, aby ochronić swojego kota, psa, rodzinę i samego siebie, należy rozglądać się za pchłami na wszystkich etapach ich rozwoju.

Gdy tylko pchła pożywi się krwią, zaczyna się proces tworzenia pchlej społeczności. Zupełnie jakby ta pierwsza pchła była kierownikiem budowy Miasta Pcheł. Już po 24 godzinach od spożycia pierwszego z wielu posiłków, budowa jest na całkiem zaawansowanym etapie. W ciągu tych 24 godzin jedna pchła złoży około 50 jaj.

CZĘŚĆ JAJ POZOSTANIE NA SIERŚCI ZWIERZĘCIA, ALE WIELE Z NICH STOCZY SIĘ LUB SPADNIE NA PODŁOGĘ, CO OZNACZA, ŻE W CIĄGU DOBY MIASTO PCHEŁ BĘDZIE JUŻ MIAŁO PRZEDMIEŚCIA W KAŻDYM ZAKĄTKU DOMU.             

A oto plan jak to miasto zniszczyć:

Najpierw poszukaj dorosłych osobników lub ich odchodów w sierści swojego kota albo psa. Pchły potrzebują krwi, żeby przetrwać i móc się rozmnażać, więc najczęściej znajdziesz je pożywiające się na skórze Twojego kota lub psa – najprawdopodobniej na brzuchu, na zadzie lub pod ogonem. Gdy pchła przeskakuje na żywiciela, instynktownie przebija się przez sierść i wgryza się w skórę zwierzęcia. Ciało pcheł jest przystosowane do szybkiego i bezproblemowego poruszania się pośród sierści czy włosów, więc możesz ich tam nie dostrzec, ale za to mogą być widoczne na skórze. Jednak same pchły niełatwo zauważyć. Łatwiej można dopatrzyć się ciemnobrązowych drobinek. Są to odchody pcheł. Jeśli przełożysz je na białą szmatkę, a po jej zmoczeniu ich kolor zmieni się na czerwony, możesz być pewien, że to właśnie odchody.

Pchły najchętniej żerują na Twoim psie lub kocie, ale mogą przeskoczyć na każdy obiekt, który się porusza, więc ludzie też mogą być celem. Podobnie, jak nie pozostają wiecznie na sierści psa czy kota, nie utrzymają się na Twoim płaszczu czy skórze.

Jaja pcheł bardzo trudno dostrzec. Są to małe i owalne kropeczki, które przypominają wyglądem sól.

ZNAJDZIESZ JE WSZĘDZIE TAM, GDZIE PRZEBYWA TWÓJ PIES LUB KOT – W ŁÓŻKACH, LEGOWISKACH, BUDACH, NA KANAPACH, KRZESŁACH, DYWANACH ORAZ W DZIURACH, SZCZELINACH W PODŁODZE I INNYCH ZAKAMARKACH.

Jaja pcheł wytrzymują około 10 dni, zanim larwy zaczną się wylęgać. Nie przetrwają ekstremalnych temperatur, dlatego wypranie legowiska i zabawek Twojego pupila, a także odkurzanie i czyszczenie mebli oraz podłóg może pomóc w ich eliminacji. Aby zabiegi były skuteczne, warto sprzątać często.

Larwy pcheł wytwarzają kokon wokół siebie samych przy pomocy śliny i tego, co uda im się znaleźć, a więc drobinek brudu i innych pozostałości. Takie kokony są dobrze zakamuflowane. Znajdują się w różnych szczelinach i szparach lub są zakopane w legowiskach czy dywanach. Poczwarki wydają się niezniszczalne w swoim przypominającym zbroję schronieniu. Gdy są gotowe, dorosłe osobniki opuszczają kokon i od razu szukają żywiciela. Cykl życia pcheł będzie trwał, dopóki wszystkie dorosłe pchły, ich jaja, larwy i poczwarki przebywające w domu nie zostaną usunięte.

Jeśli wrócisz do początków Miasta Pcheł, łatwo zauważysz, dlaczego to, że jakaś pchła żeruje na Twoim kocie lub psie, jest tak poważnym problemem dla całego domu. Pozbycie się wszystkich pcheł może zająć aż do trzech miesięcy od odkrycia pierwszej z nich. Na szczęście na to można się przygotować i utrzymać swój dom wolny od pcheł. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o różnych opcjach zapobiegania pchłom i ochrony przed nimi. Upewnij się, że wybrany sposób leczenia nie jest skomplikowany i oferuje długoterminową ochronę. Pamiętaj, że warunkiem koniecznym jest kontynuowanie tych zabiegów przez cały rok. Inaczej otworzy się furtka, żeby pchły pozakładały całe miasta w każdej szczelinie, szparze czy zakamarku Twojego domu. A w przypadku tych owadów po prostu nie warto ryzykować i pozostawiać im jakąkolwiek opcję dostania się do środka Twojego domu.

POLECANE ARTYKUŁY