Co warto wiedzieć przed wizytą, czyli Ty i kot u lekarza weterynarii

Zabranie kota na wizytę do weterynarza bywa stresujące. Przeczytaj, jak najlepiej przygotować się do wizyty i dowiedz się, co Was czeka.

lekarz-weterynarii

Myśl o wybraniu się z kotem do lekarza weterynarii może Cię stresować – ale nie musi tak być! Po pierwsze, wyposaż się w odpowiedni transporter, które sprawdzi się zarówno w czasie podróży, w poczekalni, jak i podczas samego badania. Po drugie pomyśl, jak zdenerwowany musi być Twój kot – w końcu to on będzie musiał zmierzyć się z weterynarzem! Pamiętaj, że istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie poziomu Waszego stresu – przed, w trakcie i po wizycie, co na pewno przyniesie same korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu kotu. 

ekarza-weterynarii

Przed wizytą 

Zacznijmy od rzeczy oczywistej – umów się na wizytę u lekarza weterynarii. Jeśli tego nie zrobisz, być może będziesz musiał poczekać w kolejce, co na pewno będzie stresujące dla Twojego kota. Sprawdź też, czy wybrana przez Ciebie klinika ma osobną poczekalnię dla kotów.

Umawiając się, poinformuj recepcjonistkę o powodzie swojej wizyty – czy jest to rutynowa kontrola, czy też zgłaszasz się do lekarza weterynarii z określonym problemem. Zapytaj, czy powinniście przygotować się w jakiś konkretny sposób, np. lekarz weterynarii może poprosić Cię o pobranie próbki kału od Twojego kota lub o niepodawanie zwierzęciu jedzenia w dniu badania. 

Po ustaleniu terminu ważne jest, abyś dowiedział się, jak będzie przebiegać badanie. 

  • Badanie kliniczne (fizykalne). Jeśli Twój kot nie ma historii medycznej, do której lekarz weterynarii mógłby się odnieść lub jeżeli zgłaszacie się z powodu złego samopoczucia czy zaawansowanego wieku, badanie kliniczne pozwala lekarzowi weterynarii zapoznać się z aktualnym stanem zdrowia zwierzęcia, a następnie przedstawić zalecenia w zakresie niezbędnego leczenia lub działania. Podczas tej części wizyty często omawiane są również takie tematy, jak czipowanie, sterylizacja i kastracja, higiena zębów, pielęgnacja, odżywianie, specyficzne problemy zdrowotne i behawioralne kota. 
  • Szczepienia. Zwykle są one przeprowadzane podczas pierwszej wizyty, a następnie powtarzane w regularnych odstępach czasu, w zależności od schematu szczepień zalecanego przez lekarza weterynarii, miejsca Waszego zamieszkania, stylu życia kota i innych czynników. 
  • Badanie okresowe. Ta rutynowa coroczna wizyta obejmuje ogólną kontrolę stanu zdrowia, weryfikację aktualności szczepień oraz środków przeciwpasożytniczych, takich jak preparaty na nicienie, pchły i kleszcze. 
  • Problem/leczenie. Jeśli zauważysz u swojego zwierzęcia jakiś problem zdrowotny, konieczna staje się wizyta w lecznicy weterynaryjnej. Zabierz kota do lekarza weterynarii, który oceni jego stan i w razie potrzeby zleci odpowiednie leczenie. 

Teraz powinieneś skupić się na przygotowaniu kota do wizyty. Kluczowe jest zachowanie spokoju – musisz pokazać swojemu podopiecznemu, że jesteś opanowany i zrelaksowany. Kot bez problemu wyczuje Twoje zdenerwowanie i stres, co wpłynie na jego nastawienie do lekarza weterynarii. Możesz przygotować zwierzę do wizyty, odgrywając sceny z gabinetu, np. przyzwyczaj kota do dotyku – skup się szczególnie na jamie ustnej, uszach, pazurach i ogonie.

Dobrym pomysłem jest też oswojenie kota z transporterem. Na kilka dni przed wizytą postaw go w dostępnym dla kota miejscu, aby mógł swobodnie do niego wchodzić i wychodzić. Zachęcaj go do tego smakołykami i zabawkami, pochwal głaskaniem, gdy wejdzie do środka. Włóż do transportera kocyk, aby poczuł się bezpiecznie. 

W gabinecie u lekarza weterynarii 

Nawet jeśli kot przebywa w domu z innymi czworonogami, może nie czuć się komfortowo w towarzystwie obcych zwierząt w poczekalni w lecznicy. Aby zmniejszyć stres swojego przyjaciela, pozwól mu przebywać w transporterze i trzymaj go blisko siebie, najlepiej na kolanach, z dala od innych zwierząt. Jeśli kot łatwo się denerwuje, możesz również rozważyć pozostanie w samochodzie do czasu, aż zostaniecie wezwani na wizytę. 

Gdy wejdziecie już do gabinetu, daj kotu kilka minut na przyzwyczajenie się do otoczenia i pociesz go, kiedy przyjdzie czas na badanie. Bądź gotowy pomóc lekarzowi weterynarii, gdy zostaniesz o to poproszony – zachowaj wtedy spokój. Będą też chwile, podczas których będziesz musiał odejść na bok i dać lekarzowi przestrzeń potrzebną do zbudowania relacji z Twoim kotem. Pamiętaj, że każda wyprawa do lekarz weterynarii, niezależnie od tego, jaki ma cel, to praca zespołowa! 

Powrót do domu 

Po zakończeniu badania lekarz przekaże Ci odpowiednie zalecenia, adekwatne do stanu zdrowia kota. Poinformuje, jak dbać o zdrowie zwierzęcia, na jakie niepokojące objawy zwracać szczególną uwagę, jak dawkować leki w przypadku choroby i kiedy zgłosić się na kolejną wizytę. 

Jeśli po powrocie do domu stan kota wzbudzi Twój niepokój, nie bój się zadzwonić do lekarza weterynarii i zadać dodatkowe pytania. 

Twój przyjaciel może potrzebować trochę czasu, aby oswoić się z otoczeniem po powrocie do domu. Nie zmuszaj go do wyjścia z transportera – pozwól mu opuścić go we własnym tempie. Tymczasowo odseparuj też inne zwierzęta – po wizycie u lekarza weterynarii kot pachnie jak obce zwierzę, co może spotkać się z wrogością ze strony innych czworonożnych współmieszkańców. 

Jest jednak pewien trik, który możesz zastosować, aby uniknąć niechęci ze strony pozostałych zwierząt domowych. Przed wyjściem do lekarza weterynarii wytrzyj kota ręcznikiem, a następnie umieść materiał w szczelnym worku. Pozwoli to zachować znajdujący się na nim zapach. Po powrocie z gabinetu użyj tego samego ręcznika do ponownego wytarcia sierści kota – przekażesz mu wtedy jego naturalną woń. Jeśli to nie pomoże, odseparuj tymczasowo zwierzęta agresywne wobec siebie i daj im czas na ponowne oswojenie się ze sobą i swoimi zapachami. 

Szukasz lekarza weterynarii?

Lekarz weterynarii odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie Twojego zwierzaka. Podaj swoją lokalizację, by znaleźć lekarzy weterynarii w pobliżu.


Chcesz udostępnić ten artykuł?


Wybrane dla Ciebie

STREFA ROZRYWKI
Projekty DIY, czyli zrób to sam
STREFA ROZRYWKI

Strefa rozrywki to miejsce nieskrępowanej zabawy. Przygotuj super atrakcje dla swojego futrzastego przyjaciela z pomocą naszych filmów i poradników.

Opieka nad zwierzętami - artykuły, nowości, porady
Pchły i kleszcze
CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ PASOŻYTY ROZPRZESTRZENIAJĄ SIĘ W SZYBKIM TEMPIE

DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO TWOJE ZWIERZĘ RÓWNIEŻ MOŻE BYĆ ZAGROŻONE

Odkryj najlepsze rozwiązania dla zwierząt

Szukasz niezawodnych rozwiązań w opiece nad zwierzętami?

Dołącz do MyPet.com, aby otrzymywać porady ekspertów dotyczące pielęgnacji zwierząt