Tajniki socjalizacji szczeniąt

Oto najważniejsze sekrety towarzyskie, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać ten czas!

Czy wiesz, że szczenięta otwierają oczy dopiero 2 tygodnie po urodzeniu? Do tego czasu, aby odnaleźć drogę do mamy, polegają głównie na swoim wyostrzonym węchu. Później jednak ich świat zmienia się całkowicie, zyskując kształty i kolory. Szczenięta są gotowe oddalić się od matki, gdy skończą siedem, osiem tygodni i to jest właśnie idealny czas dla Ciebie na rozpoczęcie socjalizacji. Bo choć starego psa można nauczyć nowych sztuczek, o wiele łatwiej wyszkolić szczeniaka – kiedy i gdzie się załatwiać; co jeść, a czego nie; jak zachowywać się w obecności innych zwierząt, u lekarza weterynarii czy podczas strzyżenia albo odwiedzin gości. Podsumowując, socjalizację szczeniąt najlepiej więc rozpocząć jak najwcześniej! Zapytacie pewnie, od czego zacząć? Poniżej zdradzamy najważniejsze tajniki socjalizacji, które pomogą Wam w pełni wykorzystać ten czas!

Socjalizacja w domu 

Trening czystości

Już niedługo Twój uroczy mały szczeniak zostawi dla Ciebie na podłodze… spory prezent. I nawet jeśli wcześniej nie przyszło Ci do głowy, aby już rozpoczynać naukę czystości, po tym wydarzeniu na pewno ochoczo zabierzesz się do pracy! Kluczem domowego treningu czystości jest konsekwencja i cierpliwość. Stwórz racjonalny harmonogram, który pozwoli Wam rzetelnie przestrzegać codziennej rutyny. Najlepiej zacząć od spacerów rano i wieczorem tuż przed snem, a także po obfitym posiłku i zabawie, gdy szczenię spożyje dużo wody. Na początek dobrym pomysłem jest wyprowadzanie psa w to samo miejsce tą samą trasą, aby wypracować u szczeniaka pewien nawyk. Jeśli będziesz konsekwentny, z czasem pies sam skieruje się w stronę drzwi, gdy poczuje potrzebę skorzystania z toalety. Nie zrażaj się niepowodzeniami! Obserwuj uważnie subtelne znaki, które daje Ci Twój młody podopieczny, bądź systematyczny, cierpliwy i wyrozumiały. Na pewno Wam się uda!

Dotyk

Trzeba przyznać, że oswajanie psa z dotykiem jest dużo przyjemniejsze niż trening czystości, a przy tym równie ważne! Twój szczeniak musi czuć się komfortowo, gdy jest trzymany i dotykany przez ludzi, również obcych. Ułatwi to wizyty u lekarza weterynarii, groomera oraz odwiedziny bliskich i znajomych. Głaszcz, przytulaj i tarmoś swojego czworonożnego przyjaciela zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje! Oswajaj go także z dotykiem w okolicy uszu, oczu, nosa, zębów, pazurów, ogona czy łap. Poproś lekarza weterynarii, aby nauczył Cię, jak prawidłowo przycinać pazury i dbać o czystość jamy ustnej zwierzęcia. Im swobodniej będziecie się ze sobą czuć, tym łatwiej będzie Wam obojgu w codziennym życiu.

Eksploracja domu

Szczenięta to urodzeni odkrywcy! Twoim zadaniem będzie jednak zadbanie, aby młody poszukiwacz przygód mógł eksplorować otaczający go świat w sposób bezpieczny i bezstresowy dla Was obojga. Zapoznaj szczeniaka z różnymi powierzchniami – postaw go na dywan, pomóż przejść przez śliską podłogę z płytek czy drewna. Wyznacz też zasady. Zastanów się, czy pies będzie mógł wchodzić na meble, a jeśli tak, to które? Gdy nauczysz szczeniaka, na które krzesła czy łóżka może wskakiwać, a na które nie, jako dorosły pies będzie przestrzegał ustalonych granic. Pamiętaj przy tym, że póki co Wasz nowy członek rodziny jest uroczym niesfornym słodziakiem, w przyszłości wyrośnie jednak na całkiem sporego psa – opracowując zasad,y miej to na uwadze.

Socjalizacja na zewnątrz 

Spacerowanie

Twój szczeniak musi nauczyć się, jak spacerować na smyczy oraz witać się z napotkanymi zwierzętami i ludźmi, a także jak zachowywać się w miejscach publicznych, takich jak ruchliwe ulice, środki komunikacji, hotele czy restauracje oraz parki dla psów. Najszybciej i najłatwiej osiągniesz pożądany efekt, traktując psa jak integralną część Twojej codzienności. Jedziesz gdzieś samochodem? Weź ze sobą szczeniaka. Idziesz do znajomych? Weź ze sobą szczeniaka. Wyjście do restauracji? Znajdź taką, która akceptuje psy i weź ze sobą szczeniaka. Wychodzenie z psem na spacery to także świetna okazja do nawiązania nowych znajomości dla Was obojga – szczenięta to przecież magnes na ludzi! Pozwól nieznajomym zatrzymać się i pogłaskać szczeniaka, oczywiście pilnując, aby Twój podopieczny czuł się komfortowo w takiej sytuacji. Pamiętaj, aby zawsze nagrodzić psa za dobre zachowanie. Jeśli widzisz, że szczeniak jest przytłoczony otoczeniem, znajdź spokojniejsze miejsce, które pozwoli mu się wyciszyć i uspokoić, a później spróbujcie socjalizacji raz jeszcze. Może trochę potrwać, zanim pies przyzwyczai się do Twojego trybu życia i otaczającego go świata. A Ty do wiernego czworonożnego towarzysza u swojego boku…

Gotowi na wszystko

Dla szczeniaka otaczający świat jest ekscytujący i zarazem przerażająco… przerażający. Ci wszyscy ludzie, dźwięki, hałasy, inne zwierzęta… Czasem jest tego po prostu za dużo. Możesz jednak pomóc swojemu pupilowi przywyknąć do sytuacji, które będą miały miejsce podczas codziennych spacerów. Zacznij na przykład od oswojenia szczeniaka z dźwiękiem dzwonka do drzwi czy telefonu, kolejnym krokiem może być klakson czy syreny alarmowe. Pies wiedząc, że jesteś obok, poczuje się bezpiecznie, a jego mózg z czasem przywyknie do dyskomfortu, który generuje otoczenie i przestanie bać się otaczających sytuacji i dźwięków.

Właściwie przeprowadzona socjalizacja szczenięcia to solidny fundament, dzięki któremu wychowasz towarzyskiego, opanowanego, ułożonego, a jednocześnie ciekawego świata psa. Naucz go także prostych komend, takich jak „siad”, „zostań” czy „zostaw”, które ułatwią Wam komunikację. Możesz poprosić lekarza weterynarii o polecenie dobrych ośrodków szkoleniowych w Twojej okolicy. Takie miejsca to nie tylko nauka, ale też świetna zabawa dla Twojego psa i okazja do spędzenia czasu z innymi czworonogami. Pamiętaj, aby zawsze, na wszelki wypadek, mieć kieszenie wypchane smakołykami. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna nagroda na dobrze wykonane zadanie!

Szukasz lekarza weterynarii?

Lekarz weterynarii odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie Twojego zwierzaka. Podaj swoją lokalizację, by znaleźć lekarzy weterynarii w pobliżu.


Chcesz udostępnić ten artykuł?


Wybrane dla Ciebie

STREFA ROZRYWKI
Projekty DIY, czyli zrób to sam
STREFA ROZRYWKI

Strefa rozrywki to miejsce nieskrępowanej zabawy. Przygotuj super atrakcje dla swojego futrzastego przyjaciela z pomocą naszych filmów i poradników.

Opieka nad zwierzętami - artykuły, nowości, porady
Pchły i kleszcze
CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ PASOŻYTY ROZPRZESTRZENIAJĄ SIĘ W SZYBKIM TEMPIE

DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO TWOJE ZWIERZĘ RÓWNIEŻ MOŻE BYĆ ZAGROŻONE

Odkryj najlepsze rozwiązania dla zwierząt

Szukasz niezawodnych rozwiązań w opiece nad zwierzętami?

Dołącz do MyPet.com, aby otrzymywać porady ekspertów dotyczące pielęgnacji zwierząt