Zastanawiasz się, czy Twój pies ma pchły?

10 lipca 2021

Szacowany czas czytania: 3 minuty

Jak sprawdzić czy pies ma pchły?

Większość psów przynajmniej raz w życiu złapie pchły. Nie powinno nas dziwić, dlaczego ten pasożyt jest tak powszechny – pchły, podobnie jak nasze czworonogi, uwielbiają przebywać na zewnątrz, zwłaszcza w zacienionych, chłodnych miejscach pod drzewami czy w okolicy krzewów. 

Pchły świetnie skaczą i z łatwością się rozprzestrzeniają – nie tylko w schroniskach, ale też np. w psich salonach fryzjerskich. Dobra wiadomość jest taka, że wczesne wykrycie może powstrzymać ich rozmnażanie, jeszcze zanim zaczną siać spustoszenie w organizmie psa… i w Twoim domu. Oto pięć sygnałów wskazujących na to, że Twój pies ma pchły. 

Pchły u psa - co warto wiedzieć?

Częste drapanie, lizanie i/lub gryzienie

Pierwszą oznaką, że pies złapał pchły, jest nieustanne drapanie. Pchły lubią chować się w trudno dostępnych dla czworonoga miejscach, takich jak głowa, szyja czy pachwiny. Twój pies drapie, liże lub wygryza te okolice? To może oznaczać inwazję pcheł! 


Nietypowe czerwone plamy

Czerwone grudki, wysypka i podrażnienia na skórze mogą być wynikiem nadwrażliwości na ślinę pcheł i wskazywać, że pies cierpi po ukąszeniu przez te insekty. 


Wypadanie sierści

Nadmierne wygryzanie i drapanie obszarów pokrytych pchłami może prowadzić do wypadania sierści, a nawet łysienia. Nie martw się! Lekarz weterynarii z pewnością zaproponuje odpowiedni plan leczenia. 


Pchły są widoczne na Twoim psie

Pchły to małe, szybko poruszające się brązowe owady, które możesz zauważyć na sierści psa, tuż przy skórze. Z góry wyglądają na bardzo smukłe, jednak patrząc z boku, zauważysz, że są bardziej owalne. Ich bardzo twardy zewnętrzny pancerz sprawia, że nie da się ich zgnieść gołymi palcami. 


Odchody pcheł 

Odchody pcheł to czerwono-brązowe drobinki – znajdziesz je na sierści psa, być może też zauważysz je gdzieś w domu. Ponieważ pchły wydalają strawioną krew, są dwa bardzo proste sposoby na potwierdzenie obecność ich odchodów w pomieszczeniach: 

  • Po pierwsze, możesz zebrać podejrzane drobinki na biały ręcznik papierowy i spryskać je wodą – rozpuszczone odchody pcheł pozostawią na papierze czerwony lub rdzawy ślad. 
  • Możesz też założyć białe skarpetki i przejść się w nich tam, gdzie najczęściej przebywa Twój pies. Jeśli na włóknach skarpet zauważysz czerwonawe ślady, najprawdopodobniej są to właśnie odchody pcheł. 

Sierść psa należy regularnie sprawdzać – gdy zauważysz pchły, skonsultuj się od razu z lekarzem weterynarii. Jeśli Twoje przypuszczenia się potwierdzą, leczeniu powinni zostać poddani wszyscy domownicy, także inne zwierzęta. Odpchlenia wymagać będzie też cały dom. Pamiętaj też, że częste odkurzanie i pranie psiej pościeli może ograniczyć rozprzestrzenianie się pcheł w Twoim domu. 

Skorzystaj z tych porad, aby uwolnić swojego psa i Wasz wspólny dom od pcheł! 

POLECANE ARTYKUŁY

  • 7 mitów o kleszczach

    Kleszcze to drobne, niebezpieczne stworzenia, których przetrwanie zależy od tego, czy uda im się do kogoś przyczepić– na przykład do Twojego psa, kota czy członka rodziny – i spożyć swój krwawy posiłek.

    Czytaj więcej >>

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o leptospirozie

    Jako właściciel psa robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić swojego zwierzaka. Niestety, w Twoim ogródku lub w pobliskim parku czyhają niebezpieczeństwa, które mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi.

    Czytaj więcej >>

  • Wszystko, co należy wiedzieć o nosówce

    Nosówka może bardzo szybko doprowadzić do śmierci zwierzęcia, dlatego koniecznie trzeba je zaszczepić przeciwko tej chorobie. Szczepionka przeciwko nosówce uważana jest za jedną z podstawowych szczepionek dla psów, podobnie jak szczepionki zapobiegające parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby (wywoływanemu przez adenowirus psów typu 1) i wściekliźnie (w krajach, w których ta choroba występuje).

    Czytaj więcej >>