Stres kotów

Zdrowie i profilaktyka

4 Grudzień 2022

Szacowany czas czytania: 3 minuty

Istnieje wiele powodów, dla których Twój kot może wykazywać objawy stresu. Koci stres to zaburzenie, które powoduje nie tylko problemy behawioralne, ale też niekorzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie Twojego pupila.

Koci stres – poważne zaburzenie

Ludzie traktują stres jako naturalną konsekwencję ciążących na nich obowiązków, harmonogramów i relacji społecznych, z którymi mają do czynienia na co dzień. U kotów tak to jednak nie działa.

Mimo że Twoim zdaniem kot wiedzie sielankowe życie i nie ma powodów do stresu, z jego perspektywy złożony świat ludzi jest niezwykle skomplikowany. I jeśli tylko dojdzie do zachwiania codziennej rutyny i niespełnienia potrzeb wynikających z naturalnych instynktów kota, z punktu widzenia zwierzęcia będzie to bodziec stresowy. 

Szalone tempo życia, nasza nerwowość i brak czasu na zaspokojenie potrzeb pupila są przyczyną niepokojących zmian w jego zachowaniu.

Jednym z najczęstszych objawów kociego stresu jest zmiana nawyków związanych z toaletą.

Koty są z natury czystymi, zadbanymi zwierzętami. Jeśli więc zauważysz, że Twój  podopieczny nie załatwia się do kuwety, może to być znak, że dzieje się z nim coś niedobrego. W takiej sytuacji koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć problemy fizjologiczne, takie jak zapalenie pęcherza moczowego lub obecność kamieni nerkowych.

Jeśli przyczyną zmiany nawyków higienicznych kota nie jest jednak choroba, może istnieć szereg innych  przyczyn problemu, na przykład:

 • Nowy żwirek lub kuweta, których kot nie polubił
 • Nieutrzymywanie kuwety w należytej czystości
 • Umiejscowienie kuwety w niewłaściwym miejscu, np. zbyt ruchliwym
 • Zbyt mało kuwet przy większej liczbie zwierząt – każde zwierzę powinno mieć swoją osobną kuwetę

Jak każdy inny problem natury fizycznej, również stres musi zostać prawidłowo zdiagnozowany. Aby zidentyfikować jego przyczynę i wdrożyć właściwe leczenie, konieczna może być wizyta u lekarza weterynarii.

Jak leczyć stres u kotów

Po zdiagnozowaniu stresu pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie czynnika, który go powoduje. Może to być zmiana żwirku albo zadbanie o większą czystość lub postawienie kuwety w bardziej odosobnionym miejscu. Lekarz weterynarii może również zalecić zastosowanie feromonów.

Na szczęście z roku na rok rośnie liczba profesjonalistów specjalizujących się w problemach behawioralnych zwierząt.

Na początek jednak kluczowe jest zaakceptowanie faktu, że koci stres to nie wymysł, a realny problem zdrowotny, który wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii.

POLECANE ARTYKUŁY

POWIĄZANE POSTY

 • Czy koty naprawdę tak bardzo nienawidzą kąpieli?

  Koty nienawidzą wody – to prawda czy mit? Zanim urządzisz SPA swojemu kotu, dowiedz się, skąd kocia awersja do kąpieli i co ma ona wspólnego z ewolucją.!

  Czytaj więcej >>

 • STRES KOTÓW

  Po czym poznać, że Twój kot się stresuje? Zwróć uwagę na te, pomóż kotu znaleźć spokój i zadbaj o jego zdrowie!

  Czytaj więcej >>

 • Baw się ze swoim psem

  Włączenie różnych form gier i zabaw do codziennej rutyny psa jest niezbędne, aby pomóc mu zachować zdrowie i rozwinąć kochającą osobowość.

  Czytaj więcej >>

 • Świerzbiący problem

  Zastanawiasz się, dlaczego Twój pies się drapie albo gubi sierść? Dowiedz się więcej o świerzbie i innych pasożytach oraz problemach skórnych swojego pupila!

  Czytaj więcej >>