Postępowanie w cukrzycy i przebieg leczenia u psów i kotów
ZDROWIE I PROFILAKTYKA – PSY
2 grudnia 2021
Szacowany czas czytania: 6 minut

To naturalne, że właściciel czuje się przytłoczony i przestraszony, gdy dowiaduje się, że u jego zwierzęcia rozpoznano cukrzycę. Przerażająca jest zarówno niepewność co do przyszłości czworonoga, jak i konieczność wdrożenia codziennego leczenia, niezbędnego do właściwej opieki nad chorym zwierzęciem. Mamy jednak dobrą wiadomość – choć postępowanie w cukrzycy i jej bieżące monitorowanie wymaga zaangażowania i cierpliwości, naprawdę nie jest trudne!
Cukrzyca jest powszechną chorobą endokrynologiczną psów i kotów. Zwierzęta dotknięte tym schorzeniem nie są w stanie wytworzyć insuliny niezbędnej do przekształcenia glukozy w energię. Ich organizm nie wchłania zatem wytworzonej glukozy i zmusza komórki do poszukiwania innego źródła energii. Nadmiar glukozy gromadzi się w krwiobiegu, następnie trafia do nerek, powodując utratę składników odżywczych i odwodnienie, co ma niekorzystny wpływ na wszystkie narządy i funkcje organizmu.

Naszym celem powinno więc być odpowiednie zrównoważenie bilansu energetycznego zwierzęcia, w czym pomoże specjalny plan leczenia opracowany wraz z lekarzem weterynarii. Współpraca pomiędzy lekarzem weterynarii właścicielem stanowi w tym momencie podstawę odpowiedniego postępowania w cukrzycy u psów i kotów.
Od teraz Wasza codzienność powinna skupiać się na czterech prostych zadaniach.
Iniekcje z insuliny
Chore na cukrzycę zwierzęta muszą otrzymywać insulinę w postaci wstrzyknięć podskórnych, które można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszym jest tradycyjna strzykawka insulinowa U40; drugi sposób to wstrzykiwacz do insuliny o nazwie VetPen®. Stosowanie innych rozwiązań niż wspomniana wcześniej strzykawka lub VetPen® może być powodem niebezpiecznych błędów w dawkowaniu.
Odpowiednia dieta i regularne pory posiłków
Lekarz weterynarii pomoże Ci opracować odpowiednią dietę: psy wymagają zazwyczaj pokarmu bogatego w błonnik, podczas gdy u kotów stosuje się karmę ubogą w węglowodany. Jeśli czworonóg powinien schudnąć, zalecana jest specjalna dieta ukierunkowana na utratę zbędnych kilogramów. Wiemy, że każdy właściciel lubi rozpieszczać swojego futrzastego przyjaciela smakołykami czy przysmakami ze stołu, jednak w przypadku zwierząt chorych na cukrzycę naprawdę niezwykle ważne jest bezwzględne przestrzeganie diety i zaleceń lekarza. Aby uniknąć zmian w zapotrzebowaniu na insulinę wszystkie posiłki, pory karmienia i przekąski muszą być zgodne z ustalonymi wytycznymi.

Ruch
To chyba najprzyjemniejszy punkt na codziennej liście aktywności: ruch i zabawa! Psy i koty muszą być aktywne każdego dnia, więc zabawa i spacery są obowiązkowe (to samo zresztą dotyczy także zwierząt zdrowych). Przyłącz się do swojego przyjaciela! Twoje zaangażowanie w ruch pomaga spalać nadmiar energii oraz zachować zdrowie i witalność… nie tylko czworonogom – do dzieła!
Domowe monitorowanie cukrzycy
W przypadku cukrzycy niezbędne jest bieżące monitorowanie codziennych czynności i aktywności, takich jak iniekcje insuliny, spożywanie wody i jedzenia czy ruchu, poziomu cukru we krwi oraz ketonów w moczu. Ale nie martw się! To zadanie ułatwi Ci nasza bezpłatna aplikacja Pet Diabetes Tracker. Oprócz monitorowania Waszych codziennych aktywności związanych z opieką nad pacjentem z cukrzycą, aplikacja umożliwia również tworzenie powiadomień o konieczności podania insuliny, wraz z wykresami i krzywymi, które można też udostępnić lekarzowi weterynarii podczas wizyty.
Choroba przewlekła
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która będzie z Wami do końca życia. I właśnie dlatego wypracowanie codziennej rutyny odpowiedniej zarówno dla Ciebie, jak i psa lub kota, jest kluczowe. Większość zwierząt domowych chorych na cukrzycę szybko reaguje na insulinę, jednak opanowanie wszystkich objawów klinicznych może zająć tygodnie. Czas i cierpliwość są więc kluczem do osiągnięcia równowagi dla Was obojga.
Przy odpowiedniej opiece i trosce, psy i koty chore na cukrzycę mogą wieść długie, zdrowe i naprawdę szczęśliwe życie. Aby to osiągnąć, niezbędne są jednak regularne wizyty u lekarza weterynarii, który dostrzeże wszelkie nieprawidłowości czy zmiany w przebiegu leczenia i szybko sobie z nimi poradzi.
Pamiętaj, że u chorego zwierzęcia zawsze mogą wystąpić komplikacje i powikłania. Najczęstszym z nich jest niski poziom cukru we krwi, czyli hipoglikemia, wynikająca bezpośrednio z odstępstw od nieprawidłowego przestrzegania codziennej rutyny. Jeśli pies lub kot chory na cukrzycę otrzyma zbyt dużo insuliny, opuści posiłek, zmieni dietę, przestanie jeść o regularnych porach lub być aktywny fizycznie, może pojawić się u niego hipoglikemia. Wahania poziomu cukru obserwuje się również w przypadku wystąpienia nagłej lub przewlekłej choroby. I dlatego tak ważne jest uważne i regularne monitorowanie stanu zdrowia – wtedy zwierzę natychmiast otrzyma właściwą pomoc.

Jeśli uważasz, że Twój pies lub kot może wykazywać objawy cukrzycy, natychmiast umów się na wizytę u lekarza weterynarii. Nie czekaj i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem także wówczas, gdy cokolwiek zaniepokoi Cię w stanie zdrowia już leczonego z powodu cukrzycy zwierzaka. Nikt nie zna lepiej Twojego czworonoga niż Ty sam, dlatego zawsze ufaj swojemu przeczuciu. Pamiętaj, że ten futrzasty przyjaciel jest od Ciebie zależny!
POLECANE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
- Choroby wektorowe – część II
- Podróżowanie przyjazne zwierzętom
- Czy mój pies ma nadwagę?
- 10 Niezbędnych Rzeczy, Które Musisz Sprawić Nowemu Psu
- 5 sposobów na łatwe i przyjemne podróżowanie z psem
- 7 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem psa
- Wszystko, czego chciałeś się dowiedzieć od lekarza weterynarii, ale bałeś się zapytać…