Znacznik: zwierzę domowe

Listopad jest miesiącem walki z cukrzycą

Listopad jest miesiącem walki z cukrzycą. Z tej okazji podpowiemy Wam, jakie są 4 najważniejsze kroki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy u naszych pupili. Prawdopodobnie nie zastanawiasz się nad ryzykiem wystąpienia cukrzycy u swojego nowo zaadoptowanego pupila. Zaburzenie to jest jednak dużo bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. Cukrzyca występuje z częstotliwością 1 na 300 psów i kotów (1). W listopadzie, kiedy trwa Międzynarodowy Miesiąc Walki z Cukrzycą, lekarze weterynarii podkreślają znaczenie zapobiegania, rozpoznawania i leczenia cukrzycy naszych zwierząt domowych.

Czy pchły i kleszcze atakują także zimą?

Sporo osób uważa, że kiedy lato dobiega końca i robi się coraz chłodniej, kończy się także problem z pasożytami zewnętrznymi. Mimo, że przyroda powoli przygotowuje się do zimy, nie oznacza to, że wszystkie owady czy pajęczaki także stają się mniej aktywne. Prawda jest taka, że pchły i kleszcze nadal pozostają żywotne, co więcej, mogą być jeszcze bardziej aktywne podczas deszczowej i wilgotnej pogody. Z tego względu powinniśmy chronić naszych czworonożnych przyjaciół przed ektopasożytami przez cały rok.

Szczepienia - jak nie dać się zwariować

W ciągu ostatnich lat, na skutek aktywności ruchów antyszczepionkowych, wielu z nas - rodziców i opiekunów zwierząt, zadaje sobie pytanie czy szczepić swoje pociechy i czworonożnych przyjaciół. W konsekwencji z roku na rok rośnie liczba dzieci niezaszczepionych przeciwko groźnym chorobom zakaźnym 1. Medialne dyskusje na temat szczepień i wzbudzany przez nie strach wywołuje podobną tendencjęszcz w odniesieniu do naszych zwierząt i lekarze weterynarii zauważają w swojej pracy, że niektórzy właściciele unikają szczepień u swoich pupili właśnie z powodu obaw o bezpieczeństwo. Większość osób jednak najprawdopodobniej nie zdaje sobie sprawy, że szczepienia są jednym z największych osiągnięć medycyny i dzięki nim nie musimy żyć w strachu przed chorobą i śmiercią najbliższych. Choroby zakaźne przez wieki siały spustoszenie wśród ludzi i zwierząt. W XIV wieku dżuma zabiła 1/3 ludności Europy, a niecałe 100 lat temu grypa (tzw. hiszpanka) pochłonęła na całym świecie około 20-40 milionów ofiar śmiertelnych (więcej niż pierwsza wojna światowa)2. Dzięki szczepieniom udało się wyeliminować ospę prawdziwą – chorobę, która jeszcze w XX wieku stanowiła śmiertelne zagrożenie. Obecnie chorobą, którą dzięki powszechnym szczepieniom prawie udało się wyeliminować jest choroba Heinego-Medina. Szczepienia pozwalają chronić także zwierzęta dzięki temu ograniczać można użycie leków i poprawiać dobrostan zwierząt gospodarskich.

Dzień, w którym świętujemy razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi- 4 października, Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt, przypadający na 4 października, obchodzony jest od 1931 roku. Tego dnia skupiamy się nie tylko na ochronie dzikich zwierząt, ale pamiętamy także o naszych kochanych pupilach. Domowe zwierzęta są częścią naszego codziennego życia oraz sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi. Są tak naprawdę członkami rodzin i kochamy je tak samo jak naszych bliskich. Skoro świętujemy ich urodziny, możemy także zacząć wspólnie obchodzić Światowy Dzień Zwierząt.