Znacznik: pies

Hormony

Hormony są to związki chemiczne, wydzielane do krwi lub limfy przez tzw. gruczoły dokrewne. Funkcjonowanie gruczołów dokrewnych można porównać do kierowcy, który podczas jazdy po mieście, aby utrzymać względnie stałą prędkość, musi na zmianę hamować i przyspieszać. Podobnie jest z gruczołami, które dzięki wydzielaniu hormonów albo spowalniają pracę narządów, albo pobudzają je do działania. Jaka jest rola hormonów i jak wpływają na życie naszych zwierząt? Jakie objawy mogą pojawić się przy zaburzonym funkcjonowaniu skomplikowanej sieci powiązanych ze sobą gruczołów wydzielania wewnętrznego? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Listopad jest miesiącem walki z cukrzycą

Listopad jest miesiącem walki z cukrzycą. Z tej okazji podpowiemy Wam, jakie są 4 najważniejsze kroki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy u naszych pupili. Prawdopodobnie nie zastanawiasz się nad ryzykiem wystąpienia cukrzycy u swojego nowo zaadoptowanego pupila. Zaburzenie to jest jednak dużo bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. Cukrzyca występuje z częstotliwością 1 na 300 psów i kotów (1). W listopadzie, kiedy trwa Międzynarodowy Miesiąc Walki z Cukrzycą, lekarze weterynarii podkreślają znaczenie zapobiegania, rozpoznawania i leczenia cukrzycy naszych zwierząt domowych.

Czy pchły i kleszcze atakują także zimą?

Sporo osób uważa, że kiedy lato dobiega końca i robi się coraz chłodniej, kończy się także problem z pasożytami zewnętrznymi. Mimo, że przyroda powoli przygotowuje się do zimy, nie oznacza to, że wszystkie owady czy pajęczaki także stają się mniej aktywne. Prawda jest taka, że pchły i kleszcze nadal pozostają żywotne, co więcej, mogą być jeszcze bardziej aktywne podczas deszczowej i wilgotnej pogody. Z tego względu powinniśmy chronić naszych czworonożnych przyjaciół przed ektopasożytami przez cały rok.

Szczepienia - jak nie dać się zwariować

W ciągu ostatnich lat, na skutek aktywności ruchów antyszczepionkowych, wielu z nas - rodziców i opiekunów zwierząt, zadaje sobie pytanie czy szczepić swoje pociechy i czworonożnych przyjaciół. W konsekwencji z roku na rok rośnie liczba dzieci niezaszczepionych przeciwko groźnym chorobom zakaźnym 1. Medialne dyskusje na temat szczepień i wzbudzany przez nie strach wywołuje podobną tendencjęszcz w odniesieniu do naszych zwierząt i lekarze weterynarii zauważają w swojej pracy, że niektórzy właściciele unikają szczepień u swoich pupili właśnie z powodu obaw o bezpieczeństwo. Większość osób jednak najprawdopodobniej nie zdaje sobie sprawy, że szczepienia są jednym z największych osiągnięć medycyny i dzięki nim nie musimy żyć w strachu przed chorobą i śmiercią najbliższych. Choroby zakaźne przez wieki siały spustoszenie wśród ludzi i zwierząt. W XIV wieku dżuma zabiła 1/3 ludności Europy, a niecałe 100 lat temu grypa (tzw. hiszpanka) pochłonęła na całym świecie około 20-40 milionów ofiar śmiertelnych (więcej niż pierwsza wojna światowa)2. Dzięki szczepieniom udało się wyeliminować ospę prawdziwą – chorobę, która jeszcze w XX wieku stanowiła śmiertelne zagrożenie. Obecnie chorobą, którą dzięki powszechnym szczepieniom prawie udało się wyeliminować jest choroba Heinego-Medina. Szczepienia pozwalają chronić także zwierzęta dzięki temu ograniczać można użycie leków i poprawiać dobrostan zwierząt gospodarskich.