Znacznik: choroby kotów

Światowy Dzień Kota

8 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Kota. Tego dnia poza tym, że możemy świętować razem z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi, jest to także czas na poszerzenie wiedzy na temat kotów. Z okazji Światowego Dnia Kota przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą uszczęśliwić Twojego pupila.

Jak dbać o starszego psa zimą?

Nadeszła zima. Niewątpliwie, jedna z piękniejszych pór roku - piękne krajobrazy, ośnieżone drzewa, skrzypiący pod butami śnieg. Niektóre psy uwielbiają tę porę roku, świetnie się bawią polując na płatki śniegu, goniąc rzucane im śnieżki, czy buszując po białym puchu. Nie wszystkie jednak psy są zachwycone tą porą roku. Dla psów starszych może ona okazać się szczególnie uciążliwa. Jeśli masz psa seniora i chcesz pomóc mu przetrwać ten niesprzyjający okres w dobrej formie, przeczytaj poniższe wskazówki, jak dbać o starszego psa zimą.

Problemy z oczami, które mogą pojawić się u Twojego pupila

Zmysł wzroku jest bardzo istotny dla naszych czworonożnych przyjaciół. Z tego względu, oprócz codziennej dawki ruchu, odpowiedniej diety, dbania o sierść, musimy także zwrócić uwagę na psie lub kocie oczy. Co prawda, u psów pod-stawowym zmysłem służącym do poznawania świata jest węch, jednak nie oznacza to, że psy mają słaby wzrok. W porównaniu do człowieka, psy widzą znacznie mniej barw (psy posiadają w oku 2 rodzaje komórek siatkówki oka, odpowiedzialnych za widzenie barw, u ludzi występują 3 rodzaje), jednak dużo lepiej radzą sobie przy słabszym oświetleniu.

LISTOPAD JEST MIESIĄCEM WALKI Z CUKRZYCĄ U ZWIERZĄT- NAJBARDZIEJ POPULARNE RASY PSÓW I KOTÓW SĄ NAJBARDZIEJ NARAŻONE

Czy zdajemy sobie sprawę z ryzyka, związanego z pojawieniem się cukrzycy u naszego psa lub kota? Powinniśmy, ponieważ choroba ta dotyka coraz więcej zwierząt domowych na całym świecie. Powszechnie znane czynniki ryzyka, takie jak podeszły wiek, predyspozycje genetyczne, otyłość to nie wszystko. Okazuje się, że niektóre rasy psów są bardziej narażone na tę chorobę. Niektóre z tych ras należą do tych najbardziej popularnych. Wymieńmy kilka z nich: labrador, jamnik, west highland white terrier, samojed, terier tybetański, cairn terier, są bardziej narażone na cukrzycę, niż inne rasy (1). Jeśli chodzi o rasy kotów, do tych predysponowanych do wystąpienia cukrzycy należą: kot birmański, rosyjski niebieski, norweski leśny, choć najwięcej przypadków cukrzycy jest stwierdzanych u kotów europejskich (2). Na dzień dzisiejszy, większość przypadków cukrzycy jest nieuleczalnych, jednak z odpowiednią pomocą możemy zapewnić naszemu pupilowi szczęśliwe, i aktywne życie.