Znacznik: Profilaktyka

Pchły i kleszcze zimą

Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się jak długo zabezpieczać swojego pupila przed pasożytami zewnętrznymi? Czy czekasz na minusowe temperatury i wtedy zaprzestajesz podawania preparatu na pchły i kleszcze? Jeśli jesteś jedną z osób, która nie zabezpiecza swojego pupila przed ektopasożytami zimą, okazuje się, że popełniasz duży błąd! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony swojego czworonożnego przyjaciela w okresie jesienno-zimowym, przeczytaj nasz artykuł! Twój pupil może się zetknąć z wieloma pasożytami zewnętrznymi praktycznie o każdej porze roku. Niebezpieczne dla niego mogą teraz być między innymi pchły i kleszcze.

Mało znane na Północy Muchówki z rodzaju Phlebotomus

Najbardziej znanymi pasożytami zewnętrznymi, występującymi u psów i kotów są kleszcze, pchły oraz komary. Jednak to nie jest pełna lista, istnieje jeszcze wiele innych pasożytujących owadów, które zagrażają naszym pupilom. Jednym z nich jest muchówka z rodzaju Phlebotomus (podrodzina Ćmiankowate). Ten krwiopijny pasożyt doprowadza do uszkodzeń i podrażnień skóry, ale co ważniejsze może przenosić jednokomórkowe świdrowce z rodzaju Leishmania, wywołujące leiszmaniozę. Ta przewlekła choroba może być śmiertelna. Leiszmanioza jest także zoonozą, a zatem jest także niebezpieczna dla człowieka. W niektórych rejonach świata leiszmanioza stanowi poważny problem zdrowotny.

Jak być dobrym właścicielem zwierzęcia?

1. Zapewnić właściwe żywienie. Powinniśmy dobrać odpowiednią karmę do gatunku, rasy, wieku i potrzeb energetycznych zwierzęcia. Nie dokarmiajmy naszych pupili resztkami ze stołu, wiele rzeczy odpowiednich dla nas, może być szkodliwe dla zwierząt. Pamiętajmy o nieograniczonym dostępie do świeżej wody do picia.