Puszek czy okruszek, czyli… czy mój kot jest za gruby?!

PIELĘGNACJA I ODŻYWIANIE

5 Grudzień 2022

Szacowany czas czytania: 6 minut

Koty są różnej wielkości i budowy, jedne mają krótką, gładką sierść, inne z kolei są długowłose i puszyste… Wszystko to sprawia, że czasem bardzo trudno jest ocenić, czy Twój kot jest w formie , czy może pod futrem skrywa rosnący brzuszek. Otyłość jest jednym z najczęstszych i najpoważniejszych problemów zdrowotnych kotów. Można go jednak łatwo uniknąć. Już umiarkowana nadwaga Twojego kociego przyjaciela przyczynia się do obniżenia jakości i długości życia, narażając go na zwiększone ryzyko niektórych schorzeń, takich jak:

 • Cukrzyca
 • Stłuszczenie wątroby
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów

Pozostałe schorzenia, które mogą wynikać z otyłości, to choroby serca, pęcherza moczowego i skóry.

Skąd mam wiedzieć, czy mój kot nie jest za gruby?

Dzięki systemowi oceny kondycji ciała kota możemy sprawdzić, czy jego masa ciała jest prawidłowa, czy też cierpi on na nadwagę lub niedowagę. Naucz się oceniać ten parametr w trzech prostych krokach:

Ocena sylwetki z góry. Stań nad kotem i spójrz na niego z góry. Zwierzę o idealnej sylwetce będzie kształtem przypominać klepsydrę z delikatnym wcięciem w okolicach żeber. Jeśli Twój kot „ma boczki” i jest nieco zaokrąglony, prawdopodobnie ma nadwagę.

Ocena palpacyjna. Opuszkami palców dotknij okolic klatki piersiowej zwierzęcia. Jeśli  masa ciała kota jest prawidłowa, powinieneś być w stanie z łatwością wyczuć jego żebra.

Ocena sylwetki od boku. Oceń, czy  Twój kot ma wyraźne wcięcie w talii czy wręcz przeciwnie. Czy ma brzuszek, który kołysze się, gdy się porusza? Jeśli tak, Twój pupil cierpi na nadwagę. Podstawa brzucha kota o prawidłowej wadze powinna być wyżej niż klatka piersiowa, a brzuch nie może zwisać.

Zachowanie

Koty z nadwagą są mniej aktywne i kontaktowe niż ich szczuplejsi koledzy, niechętnie podejmują jakikolwiek wysiłek fizyczny.

Opracuj plan

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma nadwagę, dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z lekarzem weterynarii w celu opracowania planu odchudzania. Będziesz musiał dostosować wielkość porcji i rodzaj karmy do potrzeb żywieniowych swojego pupila. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, zbyt gwałtowna utrata wagi jest bowiem dla kota równie groźna co nadwaga i może doprowadzić do rozwoju potencjalnie śmiertelnej choroby zwanej stłuszczeniem wątroby. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniej diety wraz z wprowadzeniem ćwiczeń fizycznych dostosowanych do możliwości kota. Pamiętaj, że osiągnięcie idealnej masy ciała i kondycji może zająć nawet rok.

Lekarz weterynarii pomoże Ci opracować odpowiednio zbilansowaną dietę, która będzie uwzględniać także przysmaki. Koty są z natury mięsożercami i w przeciwieństwie do ludzi czy psów w ich codziennym żywieniu muszą znaleźć się produkty pochodzenia zwierzęcego, które dostarczą im określoną ilość niezbędnych aminokwasów i witamin. Ich dieta powinna obejmować odpowiednią ilość białka i być bogata w błonnik, a jednocześnie zawierać niewiele tłuszczów. 

Po wdrożeniu planu odchudzania ważne jest, aby skrupulatnie przestrzegać harmonogramu podawania posiłków i wielkości porcji.

Eksperci zalecają podawanie świeżej karmy dorosłym kotom raz lub dwa razy dziennie, przy założeniu, że zwierzę przez całą dobę będzie miało nieograniczony dostęp do miski w sposób . Jeśli nie jesteś pewien, czy podajesz właściwą ilość pożywienia i obawiasz się o świeżość oferowanych kotu posiłków, zaopatrz się w inteligentny dozownik karmy (np. SureFeed Microchip Pet Feeder firmy Sure Petcare), który pomoże Ci monitorować, jak często i ile karmy zjada Twój pupil.

Lekarz weterynarii może ponadto zalecić regularne ważenie kota, aby upewnić się, że utrata masy ciała nie postępuje ani zbyt szybko, ani nie jest zbyt duża. „Operację” tę bez problemu przeprowadzisz w domu, bez konieczności odwiedzania kliniki. Jak to zrobić? Możesz na przykład spróbować zważyć kota w transporterze, a następnie sam transporter, aby wiedzieć, ile dokładnie waży sam zwierzak. Albo, analogicznie, stanąć z kotem na wadze, a następnie odjąć od wyniku własną masę ciała.

Gdy kot osiągnie pożądaną masę ciała, zaplanujcie z lekarzem weterynarii plan żywienia, który pomoże Twojemu podopiecznemu pozostać w formie.

Aktywność

Aktywność fizyczna pomoże kotu spalać kalorie i budować mięśnie. Zadbaj o to, aby była to też świetna zabawa, która umocni Waszą przyjaźń! Ale co zrobić, gdy Twój pupil jest nieco leniwy…? Oto kilka niezawodnych sposobów na jego rozruszanie:

 • Zbuduj w domu tor przeszkód z prawdziwego zdarzenia – do wspinaczki i skakania.
 • Wykorzystaj interaktywne zabawki, które rozbudzą instynkt łowiecki kota. Przeciągając zabawkę na sznurku po ziemi, od czasu do czasu zatrzymuj ją, czym zachęcisz kota do polowania.
 • Aportowanie! Nie tylko psy to lubią – wiele kotów uwielbia gonić za piłką, zwłaszcza, jeśli jest w niej… dzwoneczek!
 • Interaktywne podajniki karmy również  mogą sprawdzić się w roli zabawki, która jednocześnie dostarczy  kotom niezbędnej stymulacji umysłowej i wydłuży czas spożywania posiłku. Taki rodzaj aktywności szczególnie poleca się tym zwierzętom, które mają tendencję do objadania się karmą.

Wdrożenie  kilku prostych zmian w diecie i stylu życia pomoże kontrolować wagę Twojego kota i zmniejszy ryzyko powikłań związanych z nadwagą. Zacznij już dziś, póki nie jest za późno!

POLECANE ARTYKUŁY

 • 7 mitów o kleszczach

  Kleszcze to drobne, niebezpieczne stworzenia, których przetrwanie zależy od tego, czy uda im się do kogoś przyczepić– na przykład do Twojego psa, kota czy członka rodziny – i spożyć swój krwawy posiłek.

  Czytaj więcej >>

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o leptospirozie

  Jako właściciel psa robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić swojego zwierzaka. Niestety, w Twoim ogródku lub w pobliskim parku czyhają niebezpieczeństwa, które mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi.

  Czytaj więcej >>

 • Wszystko, co należy wiedzieć o nosówce

  Nosówka może bardzo szybko doprowadzić do śmierci zwierzęcia, dlatego koniecznie trzeba je zaszczepić przeciwko tej chorobie. Szczepionka przeciwko nosówce uważana jest za jedną z podstawowych szczepionek dla psów, podobnie jak szczepionki zapobiegające parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby (wywoływanemu przez adenowirus psów typu 1) i wściekliźnie (w krajach, w których ta choroba występuje).

  Czytaj więcej >>