Zakaźne zapalenie wątroby u psów

Choroba Rubartha u psa

Co to jest zakaźne zapalenie wątroby?

Zakaźne zapalenie wątroby u psów, nazywane też chorobą Rubartha, jest zaraźliwą chorobą wirusową, wywoływaną przez wirus należący do rodziny Adenoviridae. W warunkach naturalnych na zakażenie podatne są lisy, wilki, kojoty, skunksy i szopy.

Źródło i drogi zakażenia

Głównym źródłem zakażenia są chore psy oraz bezobjawowi nosiciele. Bezobjawowi nosiciele, to psy u których nie pojawiły się objawy, mogą one jednak rozsiewać wirusa tak samo jak zwierzęta chore. Wirusy zakaźnego zapalenia wątroby obecne są w moczu, kale i ślinie. Mogę one wniknąć do organizmu psa poprzez jamę nosową, gardło czy spojówki. Po przebyciu choroby psy jeszcze przez 6 miesięcy po wyzdrowieniu mogą być nosicielami wirusa.

Objawy

Zakaźne zapalenie wątroby występuje najczęściej u psów do 1 roku życia. Mogą chorować także starsze, nieszczepione psy. Okres wylęgania choroby wynosi od 4-9 dni. Nasilenie objawów zakaźnego zapalenia wątroby może być bardzo różne, od nieznacznego podniesienia temperatury, do ciężkich stanów kończących się śmiercią zarażonego psa. Chore psy mogą gorączkować, często stają się smutne i apatyczne, może dołączyć się zapalenie migdałków. Niekiedy objawy są tak słabo zaznaczone, że możemy ich w ogóle nie zauważyć. Dopiero wystąpienie zapalenia błony naczyniowej oka, prowadzące po kilku tygodniach do obrzęku i zmętnienia rogówki (tzw. “niebieskie oko”) świadczą o przebytym zarażeniu. Innymi objawami mogącymi pojawić się przy tej chorobie są: powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie wątroby, zapalenie spojówek, nadwrażliwość na światło, wymioty, biegunka z krwią, wybroczyny na błonach śluzowych. Czasami występują także objawy nerwowe w postaci drgawek, czy nawet śpiączki.

Profilaktyka

Najlepszym sposobem zapobiegania tej chorobie są szczepienia ochronne. U szczeniaków szczepienie powinno być wykonane dwukrotnie w odstępie 3 tygodni. Kolejne szczepienie powtarzamy po roku, a następne co dwa lata.

Inne częste choroby psów

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (dawniej określane jako kaszel kenelowy) jest to…

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to inaczej nadczynność kory nadnerczy. Nadnercza, to parzysty gruczoł wydzielania…

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Gruczoły okołoodbytowe zlokalizowane są wewnątrz odbytu, po obu jego…