Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli u psa

Kaszel kenelowy u psa

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (dawniej określane jako kaszel kenelowy) jest to zakaźna i zaraźliwa choroba, atakująca psy w różnym wieku.

Najczęściej pojawia się w większych skupiskach zwierząt (schroniska, hotele dla psów, wystawy). Choć mogą na nią zapadać także psy domowe. Częściej występuje w okresie jesienno-zimowym.

Przyczyna

Choroba wywołana jest najczęściej kombinacją wirusów oraz bakterii- m.in. Bordetella bronchiseptica.

Objawy

Psy mogą zarażać się od siebie nawzajem podczas bezpośredniego kontaktu.
U zwierząt w dobrej kondycji przebieg choroby może być łagodny, często bez wyraźnych objawów. U zwierząt osłabionych, zarobaczonych oraz zestresowanych, przebieg choroby może być ciężki, czasem nawracający. W przypadku komplikacji może dochodzić do zapalenia płuc, które może stać się bezpośrednią przyczyną śmierci.

Objawem choroby jest sporadyczny, potem napadowy, bardzo męczący kaszel, utrzymujący się nawet do dwóch tygodni. Psy mają zazwyczaj zachowany apetyt. U niektórych zwierząt po ataku kaszlu mogą pojawić się wymioty. Zauważyć można także połykanie wydzieliny. Ataki kaszlu występują też przy karmieniu lub po wyprowadzeniu zwierząt na spacer (zmiana temperatury otoczenia, ucisk obroży na krtań i tchawicę). Jeśli zauważymy takie objawy u naszego psa, udajmy się z nim do lekarza weterynarii. Zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie i właściwe leczenie daje dużo większe szanse na szybszy powrót do zdrowia.

Leczenie

Wskazane jest trzymanie psów w suchych i często wietrzonych pomieszczeniach. Lekarz weterynarii dobierze odpowiednie leczenie w postaci preparatów podnoszących odporność, leków wykrztuśnych, przeciwkaszlowych, rozszerzających oskrzela czy antybiotyków. Należy pamiętać o stałym dostępie do świeżej wody pitnej o odpowiedniej temperaturze.

Profilaktyka

W profilaktyce stosowane są różnego rodzaju szczepionki przeciwko nosówce, parainfluenzie psów i Bordetelli. Wskazane jest przeprowadzenie szczepień ochronnych u wszystkich psów latem lub wczesną jesienią, przed nadejściem chłodów. Poza tym psy powinny być szczepione przynajmniej na 3 tygodnie przed planowanym terminem wystawy lub dołączeniem do grupy na szkoleniu. Szczepienia powinny być powtarzane co roku.

Inne częste choroby psów

Wszawica

Wszy to owady, które żywią się sierścią, naskórkiem lub krwią zwierząt. Wszawica to inaczej nazwa…

Zakaźne zapalenie wątroby

Zakaźne zapalenie wątroby u psów, nazywane też chorobą Rubartha, jest zaraźliwą…

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Gruczoły okołoodbytowe zlokalizowane są wewnątrz odbytu, po obu jego…