Wszawica u psów

Wszawica u psa

Co to jest wszawica?

Wszy to owady, które żywią się sierścią, naskórkiem lub krwią zwierząt. Wszawica to inaczej nazwa inwazji wszy. Każdy gatunek wszy ma swojego preferowanego żywiciela, co oznacza, że wesz psia raczej nie zaatakuje kota i odwrotnie. Wszawica psów występuje stosunkowo rzadko. Najczęściej wszy występują u zwierząt trzymanych w skupiskach np. w schroniskach dla psów. Atakują głównie młode, zaniedbanie i niedożywione psy.

Wszy źle znoszą wysokie temperatury, dlatego najczęściej wszawica pojawia się jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.

Cykl życiowy wszy

Samice wszy składają ok 10 jaj dziennie. Jaja, lub inaczej gnidy, przytwierdzane są do włosów psa. Wszy całe życie spędzają na swoim gospodarzu.

Jak pies może złapać wszy?

Najczęściej psy zarażają się wszami podczas bezpośredniego kontaktu z innym zarażonym osobnikiem. Możliwe jest także przeniesienie pasożytów między psami, używając wspólnych szczotek, grzebieni, czy innych akcesoriów do pielęgnacji.

Objawy

Pies z inwazją wesz może być niespokojny, intensywnie się drapać oraz wygryzać. Na jego skórze mogą pojawić się wyłysienia, przerzedzenia włosa a także zadrapania i rany. Włosy mogą być zmierzwione, mogą pojawić się także grudki i strupki. Sierść staje się matowa i sucha. Przy długo trwającej intensywnej inwazji wszy, u psów może pojawić się anemia i osłabienie.

Leczenie

Jeżeli Twój pies zaczął intensywnie się drapać, nie odkładaj wizyty u lekarza weterynarii. Nieleczona wszawica może doprowadzić do poważnych zmian skórnych a także mocno osłabić Twojego psa.

Leczeniu powinny być poddane wszystkie psy znajdujące się w domu, nawet wtedy kiedy wszy znajdziemy tylko u jednego z nich. Lekarz weterynarii dobierze odpowiednie leki. Pamiętajmy także o dokładnym wyczyszczeniu legowiska i innych miejsc, gdzie najczęściej przebywał nasz pupil. Zdezynfekować należy także szczotki, grzebienie i inne akcesoria do pielęgnacji.
Pamiętaj, że możesz uchronić swojego psa przed inwazją wesz. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym. Na pewno doradzi Ci jak chronić swojego pupila przez cały rok.

Inne częste choroby psów

Wścieklizna

Wścieklizna to ostro przebiegająca choroba wirusowa zwierząt, w tym także człowieka…

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (dawniej określane jako kaszel kenelowy) jest to…

Zakaźne zapalenie wątroby

Zakaźne zapalenie wątroby u psów, nazywane też chorobą Rubartha, jest zaraźliwą…