Choroby nerek u kota

Rola nerek w organizmie

Nerki są parzystym narządem leżącym w jamie brzusznej. Ich podstawowa rola polega na oczyszczaniu krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii. Nerki wytwarzają także hormony, które są odpowiedzialne między innymi za wytwarzanie czerwonych krwinek oraz utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi. Pełnią również istotną rolę polegającą na utrzymaniu prawidłowego nawodnienia oraz odpowiedniej równowagi elektrolitów w organizmie.

Co to jest niewydolność nerek?

Niewydolność nerek pojawia się, kiedy około 75 % narządu przestaje pełnić swoją funkcję. Szkodliwe produkty przemiany materii są gromadzone, powodując ciężkie zatrucie całego organizmu. Niewydolność nerek dzielimy na postać ostrą i przewlekłą.

Ostra niewydolność nerek

Ostra niewydolność nerek to stan nagły. Może być wywołany substancjami toksycznymi (metale ciężkie, niektóre rośliny, pestycydy, niektóre leki). U kotów może pojawić się brak apetytu, posmutnienie, wymioty oraz biegunka. Często pojawia się także nieprzyjemny zapach z pyszczka, przypominający zapach moczu. Wynika to z nieprawidłowego wydalania mocznika z organizmu kota i jego wyższego stężenia we krwi. Powoduje to często pojawianie się bolesnych nadżerek w jamie ustnej i na języku kota. Może pojawić się także bardzo mała ilość oddawanego moczu. Ostra niewydolność nerek to stan zagrażający życiu naszego kota. Przy wyżej opisanych objawach trzeba szybko zgłosić się do najbliższego lekarza weterynarii.

Przewlekła niewydolność nerek

Przewlekła niewydolność nerek najczęściej występuje o starszych kotów, powyżej 7 roku życia. Dotyczy aż 30 % kotów w tym wieku. Jest to bardzo podstępna choroba. Pierwsze objawy pojawiają się u naszego kota, gdy nerki zniszczone są aż w 75 %. Pierwszym objawem u kota z przewlekłą niewydolnością nerek jest większa ilość wypijanej wody i większa ilość wydalanego moczu. Koty częściej korzystają z kuwety, dlatego możemy zauważyć potrzebę częstszej wymiany żwirku. Koty mogą tracić apetyt, często także chudną. Z powodu postępującego odwodnienia ich sierść staje się matowa, skóra mniej elastyczna. Na dalszym etapie rozwoju choroby mogą pojawić się wymioty oraz anemia.

Niewydolność nerek daje bardzo różne objawy, czasami są one mało charakterystyczne. Warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii i zgłaszać się na wizyty kontrolne. Istotne jest badanie krwi i moczu naszych zwierząt, szczególnie często po 7 roku życia. Przewlekła niewydolność nerek jest chorobą nieuleczalną. Jednak odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza i współpraca z lekarzem weterynarii, pozwala na wydłużenie życia kota o kilka lat.

Inne częste choroby kotów

Choroby kotów – astma

Astma kotów to inna nazwa choroby zapalnej oskrzeli kotów, charakteryzującej…

Choroby wątroby

Wątroba jest największym narządem kociego organizmu. Pełni bardzo wiele istotnych funkcji….

Choroby serca

Choroby serca u kotów mogą pojawić się w każdym wieku. U kotów bardzo młodych…