Udar cieplny u psów

Udar cieplny u psa

Kiedy zbliża się lato, słońce oraz ładna pogoda skłaniają nas do spędzania więcej czasu na zewnątrz. Czasami jednak musimy zmagać się z bardzo wysokimi temperaturami. Niektóre zwierzęta również mogą ciężko znosić upały. Psy mają ograniczoną możliwość oddawania ciepła. W odróżnieniu od ludzi psy się nie pocą. Ich głównym sposobem obniżania temperatury ciała jest dyszenie i zianie. Szczególnie źle upały znoszą psy starsze, otyłe oraz psy cierpiące na choroby serca. Również psy z krótkim pyskiem (tzw. rasy brachycefaliczne, np. bokser czy buldog) również mogą mieć problemy z oddawaniem nadmiernej ilości ciepła. U tych ras, podczas dyszenia może dojść do obrzęku gardła. Może to spowodować zmniejszenie wydajności wymiany ciepła i w efekcie udar cieplny.

Co to jest udar cieplny?

Temperatura ciała psa jest stała i wynosi od 37,5 do 39 stopni C. Do udaru cieplnego dochodzi, gdy mechanizmy regulacyjne psa nie są w stanie utrzymać temperatury ciała w tych granicach i dochodzi do niekontrolowanego wzrostu temperatury ciała. Podczas udaru cieplnego temperatura ciała psa może podnieść się powyżej 41 stopni. Tak wysoka temperatura powoduje zaburzenia metaboliczne wynikające z uszkodzenia białek organizmu. Psy nie mają możliwości oddania ciepła podczas pozostawania zbyt długo na słońcu w upalne dni, kiedy są zamknięte w samochodzie, gdy aktywnie spędzają czas podczas dusznej i parnej pogody (np. psy sportowe, czy myśliwskie)

Objawy

Psy cierpiące na udar cieplny intensywnie dyszą, ich oddech może stać się płytki i nieregularny. Dziąsła mogą przybierać ciemnoczerwony lub siny kolor. Psy mogą być zdezorientowane, mogą mieć problemy z utrzymaniem równowagi, tracić przytomność. Zdarzają się także wymioty, biegunka oraz drgawki.

Leczenie

Pamiętajmy, że udar cieplny to stan nagły i zagrażający życiu. Przy pierwszych objawach należy jak najszybciej zawieść psa do najbliższego lekarza weterynarii. Brak reakcji z naszej strony może bardzo szybko zakończyć się śmiercią psa. Zanim dotrzemy do lekarza weterynarii, powinniśmy przenieść psa w chłodniejsze miejsce, obłożyć chłodnymi, mokrymi ręcznikami, szczególnie okolice karku, głowy, pach i pachwin.

Jak chronić psa przed udarem cieplnym?

Pamiętajmy, żeby nasz pies miał zawsze dostęp do świeżej wody do picia. Jeśli spędzamy czas na zewnątrz, zapewnijmy naszemu psu cień i nie wystawiajmy go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podczas upałów unikajmy spacerów w godzinach południowych. Najlepiej wyprowadzić psa wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatury będą bardziej znośne.
Nigdy nie zostawiajmy naszego psa w samochodzie, nawet wtedy, kiedy samochód stoi w cieniu, a my uchylimy w samochodzie okno. Podczas upałów wnętrze samochodu nagrzewa się bardzo szybko i staje się śmiertelną pułapką dla naszego psa.

Inne częste choroby psów

Rzucawka poporodowa

Rzucawka poporodowa (inaczej tężyczka) jest ostrą, zagrażającą życiu chorobą…

Wszawica

Wszy to owady, które żywią się sierścią, naskórkiem lub krwią zwierząt. Wszawica to inaczej nazwa inwazji wszy…

Wścieklizna

Wścieklizna to ostro przebiegająca choroba wirusowa zwierząt, w tym także człowieka..