Rzucawka poporodowa u psów

Tężyczka u psa

Co to jest rzucawka poporodowa?

Rzucawka poporodowa (inaczej tężyczka) jest ostrą, zagrażającą życiu chorobą, spowodowaną niskim poziomem wapnia we krwi. Rzucawka poporodowa psów rozwija się zazwyczaj od 1 do 4 tygodni po porodzie. Może pojawić się także w czasie porodu, przed porodem lub w okresie późnej laktacji.

U kogo występuje rzucawka poporodowa?

Rzucawka poporodowa występuje najczęściej u ras miniaturowych, takich jak: chichuachua, pinczer miniaturowy, shih-tzu, pudel miniaturowy, nagi pies meksykański, pomaranian. Do czynników ryzyka zaliczyć możemy suplementację wapnia podczas ciąży, niski wskaźnik masy ciała matki w stosunku do liczebności miotu, niedoborowe żywienie przed porodem, pierwszy miot.

Objawy rzucawki poporodowej

Psy mogą stać się niespokojne, pobudliwe, mniej interesują się potomstwem. Może pojawić się dyszenie, gorączka, popiskiwanie, wymioty, biegunka. Zdarza się także niezborność ruchowa, sztywny chód, wzmożone napięcie mięśni, drgawki. W niektórych przypadkach może dojść nawet do obrzęku mózgu i śmierci.

Leczenie

Jeśli zauważysz podobne objawy u swojej suki, zgłoś się jak najszybciej do lekarza weterynarii. W nagłych przypadkach konieczna będzie hospitalizacja. Podstawą leczenia jest dożylne podawanie preparatów wapniowych. W tym czasie konieczny jest stały monitoring suki, ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia objawów ubocznych ze strony układu sercowo-naczyniowego. Przy nasilonych objawach konieczne jest odstawienie szczeniąt od matki, przynajmniej na 24 godziny. Należy wtedy przejść na sztuczne dokarmianie szczeniaków.
Jeżeli posiadasz sukę, która jest w ciąży, zapytaj swojego lekarza o właściwą dla niej dietę. Dodawanie suplementów do karmy na własną rękę może spowodować wystąpienie tężyczki poporodowej.

Inne częste choroby psów

Pasożyty wewnętrzne

Pasożyty wewnętrzne stanowią bardzo powszechny i często lekceważony…

Udar cieplny

Kiedy zbliża się lato, słońce oraz ładna pogoda skłaniają nas do spędzania więcej czasu na zewnątrz.

Wścieklizna

Wścieklizna to ostro przebiegająca choroba wirusowa zwierząt, w tym także człowieka..