Pasożyty wewnętrzne u psów

Pasożyty wewnętrzne u psa

Pasożyty wewnętrzne stanowią bardzo powszechny i często lekceważony problem, zarówno u naszych czworonogów, jak i u człowieka. Nawet pozornie całkiem zdrowy pies może być zarobaczony. Objawy chorobowe często pojawiają się dopiero w przypadku bardzo intensywnej inwazji. Mogą to być: wymioty, biegunka, kaszel, spadek energii, wzdęcia, utrata apetytu, spadek masy ciała, problemy z sierścią, swędzenie i podrażnienie skóry. Przy bardzo ciężkim zarobaczeniu, szczególnie u młodych psów, może dojść do niedokrwistości, wyniszczenia organizmu, niedrożności jelit a nawet do śmierci. Do najczęstszych pasożytów wewnętrznych, występujących u naszych psów zaliczamy:

Glisty

Wśród wielu gatunków nicieni właśnie glista psia Toxocara canis charakteryzuje się szczególnie dużą zaraźliwością. Szczenięta już w życiu płodowym lub krótko po urodzeniu mogą zarazić się larwami glisty. Może to nastąpić przez łożysko albo poprzez mleko matki. Źródłem zakażenia może stać się również stolec matki i innych szczeniąt z miotu. Dojrzałe glisty już u 2-3 tygodniowych szczeniąt mogą powodować zaburzenia trawienia w wyniku nieprawidłowego wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Oprócz tego glisty samą swoją obecnością nie tylko w sposób mechaniczny, a także poprzez toksyny, które wydzielają, mogą powodować uszkodzenia jelit i powodować objawy ze strony układu nerwowego. Glista psia jest niebezpieczna także dla człowieka, ponieważ jaja glisty mogą się przenieść na niego nawet po głaskaniu psa, jeśli nie umyje rąk.

Tęgoryjce

Tęgoryjce bytują w jelicie cienkim i żywią się krwią. Pies może zarazić się tęgoryjcem drogą pokarmową, poprzez skórę lub drogą śródmaciczną. Duża inwazja tęgoryjców może doprowadzić do anemii, wyniszczenia organizmu a nawet do śmierci.

Nicienie płucne

Postacie dorosłe pasożytują w tętnicy płucnej. W wyniku tego dochodzi do zamknięcia światła małych naczyń tętniczych przez zatory i zakrzepy. U zarażonych psów pojawia się duszność, czasami gorączka, kaszel, a nawet krwioplucie. Psy stają się osowiałe, może dochodzić do omdleń. U niektórych psów pojawić się może wodobrzusze. Dirofilarioza jest bardzo niebezpieczną chorobą także dla ludzi. Larwy pasożyta mogą się osiedlać w sercu, żyle głównej, tkance podskórnej, gałkach ocznych.

Włosogłówka

Włosogłówka to pasożyt jelita ślepego, rzadziej jelita grubego. Odżywia się głównie krwią swojej ofiary, co może doprowadzić naszego psa do anemii.

Tasiemce

Tasiemiec psi występuje na całym świecie. Dorosła postać tasiemca może osiągać nawet 40 cm długości. Wydalane z kałem człony zawierają mikroskopijne jaja tasiemca. Jaja te zjadane są przez larwy pcheł. Po przekształceniu w osobniki dorosłe, pchły zawierają w sobie niedojrzałe postacie tasiemca. Dalszy rozwój pasożyta następuje w przypadku połknięcia pchły przez psa, np. podczas wygryzania sierści.

Tasiemiec bąblowcowy pasożytuje w jelicie cienkim. Dla psa jest stosunkowo niegroźny, natomiast bardzo niebezpieczny dla człowieka. Człowiek zarazić się może bezpośrednio od psa. Źródłem zakażenia mogą być również jaja tasiemca wydalone przez lisy na owoce leśne. Po przedostaniu się do przewodu pokarmowego człowieka, jaja tasiemca bąblowcowego rozwijają się w larwy. Larwy te mogą umiejscowić się praktycznie w każdym narządzie ciała ludzkiego, gdzie rozrastają się tworząc torbiele (np. w wątrobie, płucach, mózgu, nerkach, śledzionie, w oku).

Profilaktyka

Regularne odrobaczanie naszych zwierząt jest bardzo ważne. Chronimy w ten sposób nie tylko nasze psy, ale także siebie przed niebezpiecznymi pasożytami. Jeśli masz w domu psa, zgłoś się do lekarza weterynarii. Lekarz dobierze odpowiedni schemat odrobaczenia dopasowany do wieku Twojego psa.

Inne częste choroby psów

Parwowiroza

Parwowiroza to choroba wywołana przez wirusa z rodziny Parvoviridae. Cechą charakterystyczną tego…

Udar cieplny

Kiedy zbliża się lato, słońce oraz ładna pogoda skłaniają nas do spędzania więcej czasu na zewnątrz.

Rzucawka poporodowa

Rzucawka poporodowa (inaczej tężyczka) jest ostrą, zagrażającą życiu chorobą…