Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych u psów

Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych u psa

Co to jest odkleszczowe zapalenie opon mózgowych?

Odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych to choroba wirusowa, przenoszona przez kleszcze. Rezerwuarem wirusów jest wiele żyjących na wolności ssaków, ptaków a nawet gadów. Odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych występuje najczęściej w okresie wiosenno-letnim, kiedy inwazja kleszczy jest największa. Kleszcze zarażają się wirusem od zainfekowanych zwierząt pijąc ich krew. Raz zarażone kleszcze stają się zakaźne przez całe swoje życie. Zakażone kleszcze zarażają kolejne zwierzęta i ludzi poprzez ukłucie. Wprowadzają wtedy do ich organizmu ślinę i resztki krwi z poprzedniego żerowania wraz z wirusami.

Objawy odkleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowych

Wirus odkleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowych rzadko wywołuje schorzenia u zwierząt ( w przeciwieństwie do ludzi). U zarażonych psów krążące we krwi wirusy mogą stać się źródłem zakażenia dla innych zwierząt, w tym dla człowieka (poprzez przeniesienie wirusów przez kleszcze z osobnika chorego na zdrowego).

Jeśli już dojdzie do zapalenia mózgu i opon mózgowych u psa, choroba z reguły ma bardzo gwałtowny przebieg. Objawy mogą przypominać wściekliznę. Pojawić się może gorączka, utrata apetytu, zmęczenie, bóle głowy, przeczulica skóry, świąd w okolicy ukłucia kleszcza, drgawki, zaburzenia równowagi, porażenie wszystkich kończyn. Pies może stać się agresywny. Objawy zazwyczaj samoistnie ustępują po okresie kilku tygodni.

Profilaktyka

Niestety nie istnieje szczepionka przeciwko tej groźnej chorobie. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczanie swojego psa przeciwko pasożytom zewnętrznym, nawet przez cały rok. Pamiętajmy, że razem z ocieplaniem się naszego klimatu, okres żerowania kleszczy staje się coraz dłuższy. Bardzo dobrze sprawdza się obroża Scalibor.

Inne częste choroby psów

Nosówka

Nosówka jest zakaźną i bardzo zaraźliwą chorobą. Wywoływana jest przez wirus należący do rodziny…

Pasożyty wewnętrzne

Pasożyty wewnętrzne stanowią bardzo powszechny i często lekceważony…

Parwowiroza

Parwowiroza to choroba wywołana przez wirusa z rodziny Parvoviridae. Cechą charakterystyczną…