Nosówka u psów

Nosówka u psa

Co to jest nosówka?

Nosówka jest zakaźną i bardzo zaraźliwą chorobą. Wywoływana jest przez wirus należący do rodziny paramyksowirusów.

U kogo występuje nosówka?

Nosówką mogą zarazić się wszystkie psy, bez względu na rasę, wiek czy płeć. Jednak najbardziej narażone są szczenięta w wieku od 3-6 miesięcy.

Jak dochodzi do zarażenia?

Do zarażenia się nosówką może dojść poprzez kontakt bezpośredni (droga kropelkowa, pokarmowa). Wirus przenosić się może także drogą pośrednią poprzez używanie wspólnych misek. Wirusa możemy także przynieść do domu na ubraniach czy butach. Możliwe jest także zarażenie śródmaciczne (zarażona, ciężarna matka przekazuje wirusa swoim szczeniakom).

Objawy nosówki

Okres wylęgania choroby trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni. U psów może pojawić się gorączka, która ustępuje na kilka dni i pojawia się znowu (dwufazowa gorączka). Zarażone psy mogą stracić apetyt, stać się bardzo osowiałe, może pojawić się ropny wypływ z oczu i nosa. Kolejne objawy zależą od postaci choroby.

  • postać oddechowa: występuje najczęściej, oprócz wypływu z nosa i oczu występować może zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, kaszel, duszność. W końcowym stadium dochodzić może do obrzęku płuc i zapaści.
  • postać jelitowa: pojawiają się wymioty, biegunka (czasami z krwią)
  • postać oczna: w postaci ocznej pojawić się może światłowstręt, łzawienie, owrzodzenie rogówki, zapalenie tęczówki, zapalenie nerwu wzrokowego, nagła ślepota.
  • choroba twardej łapy (hard pad disease): występuje bardzo rzadko. Jest to odrębna postać choroby, która pojawia się po kilku tygodniach trwania choroby. Występuje tutaj charakterystyczne pogrubienie naskórka opuszek kończyn. Skóra lusterka nosowego staje się sucha i popękana.
  • postać nerwowa: mogą pojawić się tiki mięśni twarzy, niedowłady, porażenia, padaczka, oczopląs, halucynacje, zaburzenia psychiczne, napieranie na przeszkody, sztywność szyi, przeczulica.
  • zapalenie mózgu starych psów: rzadka forma nosówki, pojawia się najprawdopodobniej po przebyciu choroby przed wielu laty. Obserwować możemy demencję, otępienie, ślepotę, zaburzenia w poruszaniu się.

Jak rozpoznać nosówkę?

Przy zaobserwowaniu jakichkolwiek z powyższych objawów, należy udać się do lekarza weterynarii. Oprócz charakterystycznych objawów lekarz weterynarii może rozpoznać chorobę za pomocą szybkich testów diagnostycznych. Są one dostępne w większości lecznic weterynaryjnych.

Leczenie

Leczenie nosówki nie jest łatwe. Śmiertelność u psów wynosić może nawet do 80%. Leczenie dobierane jest indywidualnie. Dostosowane jest ono do objawów i postaci choroby. Powszechnie stosuje się surowicę przeciwwirusową, antybiotyki, witaminy, maści i krople do oczu. Bardzo istotne jest także nawadnianie zwierzęcia, szczególnie przy postaci jelitowej nosówki.

Jak zabezpieczyć psa przed nosówką?

Warto zaszczepić swojego psa przeciwko chorobom zakaźnym (w tym także przeciwko nosówce). Częstotliwość takiego szczepienia ustali lekarz weterynarii. Najczęściej szczeniaki szczepione są 2 lub 3 razy w odstępie 3 tygodni. Następnie dawkę przypominającą stosujemy po roku, a kolejne co 2 lata.

Inne częste choroby psów

Niedoczynność tarczycy u psów

Niedoczynność tarczycy to często spotykane zaburzenie hormonalne u psów…

Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych

Odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych to…

Parwowiroza

Parwowiroza to choroba wywołana przez wirusa z rodziny Parvoviridae. Cechą charakterystyczną…