Kamień nazębny u psów

Kamień nazębny u psa

Co to jest kamień nazębny?

Codzienne osadzanie się na zębach resztek pokarmowych oraz bakterii jest procesem naturalnym. Tworzy się w ten sposób tak zwana płytka nazębna. Przy braku odpowiedniej higieny oraz pod wpływem substancji mineralnych zawartych w ślinie, płytka twardnieje, tworząc kamień nazębny.

U kogo występuje kamień nazębny?

Aż 70-80 % psów ma problemy z zębami i dziąsłami. Częściej kamień nazębny pojawia się u psów ras miniaturowych, takich jak: maltańczyk, Yorkshire terier, Shih Tzu, pekińczyk. Duże znaczenie mają także wady zgryzu, skład śliny, czy nieodpowiednie karmienie. Kamień nazębny tworzy się nie tylko u starszych psów. Problem może pojawić się nawet u dwu-trzy letnich pacjentów.

Czy kamień nazębny jest niebezpieczny?

Bakterie znajdujące się na płytce nazębnej wydzielają dużo toksyn. Dochodzi do zapalenia dziąseł. Dziąsła staja się czerwone, bolesne, z czasem dochodzi do ich zaniku. Zostają odsłonięte szyjki zębowe, zęby stają się ruchome i mogą zacząć wypadać. Bakterie znajdujące się jamie ustnej, wraz z przełykaną śliną wędrują po całym organizmie. Mogą przyczynić się do chorób serca, nerek, czy wątroby.

Objawy

Oddech psa może stać się bardziej nieprzyjemny. Możemy zauważyć żółto-brązowy nalot na zębach, zaczerwienione dziąsła. Pies może mieć zmniejszony apetyt oraz mniejszą ochotę na zabawę. Jeśli zauważymy takie objawy u naszego pupila, nie odkładajmy wizyty u lekarza weterynarii.

Profilaktyka

Bardzo ważna jest kontrola stanu zębów u lekarza weterynarii przynajmniej raz w roku. Warto zapytać swojego lekarza o sposoby zapobiegania tworzeniu się płytki nazębnej. Obecnie jest duży wybór specjalnych szczoteczek do zębów przeznaczonych dla psów. Są także specjalne pasty do zębów, czy dodatki do karmy lub wody do picia. Działają one przeciwbakteryjnie i spowalniają proces tworzenia się kamienia. Ważny jest także odpowiedni kształt, wielkość i stopień twardości karmy a także odpowiednie gryzaki, które mechanicznie usuwają osad z zębów.

Leczenie

Profilaktyka dotyczy miękkiego osadu pojawiającego się na zębach. Jeśli dojdzie już do wytworzenia się twardego kamienia należy umówić się do lekarza weterynarii na zabieg. Zabieg sanacji jamy ustnej wykonywany jest w narkozie. Polega na usunięciu kamienia tworzącego się na zębach oraz pod linią dziąseł za pomocą ultradźwięków.

Inne częste choroby psów

Infestacja pcheł

Pchły są małymi, bocznie spłaszczonymi, bezskrzydłymi owadami, których dorosłe postaci żywią się krwią…

Leiszmanioza

Leiszmanioza to pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt. Najczęściej spotykana jest w okolicach Morza…

Leptospiroza

Leptospiroza to zakaźna i zaraźliwa choroba zwierząt oraz ludzi, wywoływana przez bakterie z rodzaju…