Infestacja pcheł u psów

Infestacja pcheł u psa

Co to są pchły?

Pchły są małymi, bocznie spłaszczonymi, bezskrzydłymi owadami, których dorosłe postaci żywią się krwią ssaków. Najczęściej pasożyty te można spotkać u zwierząt wolnożyjących. Pchły atakują nie tylko zaniedbane i bezdomne psy. Nasze domowe psy także mogą zostać zaatakowane przez tego pasożyta. Może się to odbyć poprzez bezpośredni kontakt z innym zaatakowanym przez pchły psem lub po prostu pchła może przejść na nasze zwierzę ze środowiska, w którym przebywa, a gdzie wcześniej bytowało zwierzę zaatakowane tymi insektami.

Pchła i jej cykl życiowy

Dorosła samica pchły musi pobrać posiłek składający się z krwi ssaka, aby mogła złożyć jaja. Jaja pcheł nie przyklejają się do włosów żywiciela, lecz spadają na podłoże, do otoczenia, w którym żyje pies. Jaja pcheł mają wygląd maleńkich, połyskujących, białych kulek, widocznych po dużym powiększeniem. Można znaleźć je wszędzie tam, gdzie przebywały zapchlone psy. Larwy wylęgające się z jaj przypominają maleńkie gąsieniczki, także praktycznie niewidoczne gołym okiem. Pchły w tej postaci unikają suchych i jasnych miejsc, przebywają w różnego rodzaju szczelinach w podłodze, gdzie przechodzą w stadium poczwarki. W tej postaci przed wykluciem się postaci dorosłej pchła jest odporna na niską wilgotność oraz temperaturę, i pozostaje w niej tak długo, aż ruch powietrza oraz ciepło dadzą znać o obecności potencjalnego żywiciela.

Objawy inwazji pcheł

Pchły najczęściej można zaobserwować na tylno-grzbietowej części tułowia psa oraz w miejscach, gdzie okrywa włosowa jest rzadsza: na brzuchu i w pachwinach. Zaatakowane psy zwykle zaczynają intensywnie się drapać, wygryzać, choć zdarza się, że inwazja pcheł może przechodzić praktycznie bezobjawowo. Kiedy zwierzę jest uczulone na pchły, pojawiają się wyłysienia, przerzedzenia włosa, a później nawet rany i okaleczenia. Uszkodzona skóra jest podatna na wtórne infekcje bakteryjne. Masywna inwazja pcheł u młodych zwierząt może bardzo je osłabić. W skrajnych przypadkach, gdy zwierzę jest wycieńczone, może być przyczyną śmierci.

Zagrożenia wynikające z inwazji pcheł

U psów może wystąpić tzw. alergiczne pchle zapalenie skóry. Jest to nadmierna odpowiedź organizmu psa na białko znajdujące się w ślinie pcheł. Czasami do wystąpienia objawów wystarczy obecność niewielkiej inwazji, czasem u psa z objawami alergicznego pchlego zapalenia skóry, nie jesteśmy w stanie zauważyć na nim ani jednej pchły. Prócz działania alergennego pcheł, owady te mogą być również wektorami chorób zakaźnych. Do najczęstszych z nich należy tasiemiec psi, dla którego pchła jest żywicielem pośrednim. Inne choroby przenoszone przez pchły to: bartonelloza, hemoplazmoza, czy riketsjoza.

Zwalczanie pcheł i profilaktyka

Jeśli zauważysz wymienione powyżej objawy pchlej alergii u swojego psa, zgłoś się do lekarza weterynarii. Przy potwierdzeniu inwazji pcheł, lekarz weterynarii poda preparat zwalczający pchły w postaci kropli na kark, doustnych tabletek lub obroży. Jeśli mamy inne zwierzęta w domu, u nich także powinna zostać zastosowana profilaktyka. Samo leczenie miejscowe nie wystarczy do opanowania inwazji pcheł. Ponieważ pchły rozmnażają się poza żywicielem, musimy wyeliminować je także ze środowiska. Dużym problemem są oporne poczwarki. Mogą one leżeć uśpione przez wiele miesięcy i umożliwiają wykluwanie się żywych, dorosłych pcheł nawet wtedy, gdy wszystkie inne jaja, larwy i osobniki dorosłe zostały zabite. Jednym ze sposobów przyspieszających usuwanie pcheł z domu jest regularne i dokładne odkurzanie oraz częste wyrzucanie worków z odkurzacza. Pomoże to usunąć dorosłe pchły z podłogi, zmniejszy liczbę jaj oraz larw na dywanie. Najlepiej jest jednak stosować stale środki chroniące naszego psa przed inwazją pcheł. Dzięki czemu przerywamy cykl rozwoju tego pasożyta i jesteśmy w stanie wyeliminować go z naszego środowiska.

Inne częste choroby psów

Hipoglikemia

Hipoglikemia to nieprawidłowo niskie stężenie glukozy we krwi…

Leiszmanioza

Leiszmanioza to pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt. Najczęściej spotykana jest w okolicach Morza…

Kamień nazębny

Codzienne osadzanie się na zębach resztek pokarmowych oraz bakterii jest procesem naturalnym…