Hepatozoonoza u psów

Hepatozoonoza u psa

Co to jest hepatozoonoza?

Hepatozoonoza (łac. hepato = wątroba) – to choroba psów i kotów wywoływana przez jednokomórkowego pasożyta Hepatozoon canis. Pasożyt ten może znajdować się w każdym z rodzajów kleszczy występujących w Polsce.

Sposób zarażenia i objawy

Psy zarażają się pasożytem poprzez zjedzenie kleszcza, gdy próbują go wyskubać ze skóry. Pasożyt przedostając się z jelit, wędruje przez wątrobę, śledzionę, mięsień serca i tkanki innych mięśni po całym ciele zwierzęcia. Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj po 2-4 tygodniach od zakażenia. Jest to gorączka, która mija i nawraca, będąca reakcją organizmu na zakażenie.

Na skutek wniknięcia pasożyta do przewodu pokarmowego i rozmnażaniu się go w ścianach jelit, może wystąpić krwawa biegunka. W powikłanej formie choroby zakażenie może powodować anemię, duże osłabienie, utratę wagi ciała, a nawet śmierć zwierzęcia.

W przypadku, gdy pasożyt rozmnaża się w tkankach mięśniowych, powoduje to stan zapalny mięśni, a w efekcie ich sztywność (ze względu na bolesność) i trudności z chodzeniem (pies utyka i kuleje, niechętnie się rusza). Jeśli ten stan się utrwali, łatwo może dojść u psa do zaniku mięśni.

Jak uchronić psa przed hepatozoonozą?

Jedynym sposobem na uniknięcie tej groźnej choroby jest ochrona naszego psa przeciwko pasożytom zewnętrznym. Ze względu na ocieplający się klimat, wskazana jest ochrona przeciwko kleszczom przez prawie cały rok. Bardzo dobrze w tej sytuacji sprawdza się obroża Scalibor.

Inne częste choroby psów

Hemobartoneloza

Hemobartoneloza rozpoznawana była do niedawna głównie u kotów. Od pewnego czasu…

Infestacja pcheł

Pchły są małymi, bocznie spłaszczonymi, bezskrzydłymi owadami, których dorosłe postaci żywią się krwią…

Hipoglikemia

Hipoglikemia to nieprawidłowo niskie stężenie glukozy we krwi…