Erlichioza u psów

Erlichioza u psa

Co to jest erlichioza?

Erlichioza to zakaźna choroba atakująca wiele narządów w organizmie. Wywoływana jest przez riketsje należące do rodzaju Ehrlichia. Riketsje są przenoszone przez kleszcze. Przyjmuje się, że nawet 12-21 % kleszczy jest zarażonych tym drobnoustrojem. Najbardziej wrażliwe na tą chorobę są owczarki niemieckie oraz młode psy wszystkich innych ras.

Objawy

Riketsje bytują głównie w krwinkach białych oraz płytkach krwi i roznoszone są po całym organizmie. Prowadzi to do uszkodzenia szpiku kostnego, niedoborze czerwonych i białych krwinek a także płytek krwi. Okres inkubacji wynosi 4-11 dni. Objawy erlichiozy mogą być bardzo różne i mało charakterystyczne. Na początku psy stają się osowiałe, osłabione, pojawia się także wysoka gorączka. W ostrej postaci choroby dochodzi do chudnięcia, krwawień z błon śluzowych, powiększenia śledziony, węzłów chłonnych, czasami może pojawić się śluzowo -ropny wypływ z nosa. Notowane były także wymioty, biegunki, zapalenia stawów oraz objawy nerwowe- drgawki lub nawet porażenia.

Leczenie

Jeśli zauważymy takie objawy u naszego psa, zgłośmy się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Szybko podjęte leczenie może doprowadzić do pełnego powrotu do zdrowia naszego psa. Natomiast nieleczona choroba może bardzo szybko doprowadzić do śmierci.

Profilaktyka

Aby zabezpieczyć naszego psa przed tą groźną chorobą należy stosować preparaty przeciwkleszczowe (w postaci spot on, obroży czy tabletek). Najlepiej zabezpieczać psa przez cały rok. Ocieplający się klimat coraz bardziej wydłuża okres aktywności kleszczy.
Pamiętajmy, że człowiek także może zarazić się erlichiozą. Ludzie zakażają się także poprzez kleszcze. Ryzyko cięższego przebiegu stwierdza się u ludzi starszych i ludzi z obniżoną odpornością. Śmiertelność może wynosić od 2 do 10%.

Inne częste choroby psów

Epilepsja

Zacznijmy od definicji ataku drgawkowego. Atak drgawkowy to występowanie i rozprzestrzenianie się…

Hepatozoonoza

Hepatozoonoza (łac. hepato = wątroba) – to choroba psów i kotów wywoływana przez jednokomórkowego…

Hemobartoneloza

Hemobartoneloza rozpoznawana była do niedawna głównie u kotów. Od pewnego czasu…