Epilepsja u psów

Epilepsja u psa

Co to jest epilepsja?

Zacznijmy od definicji ataku drgawkowego. Atak drgawkowy to występowanie i rozprzestrzenianie się nieprawidłowej aktywności elektrycznej w mózgu. Atak taki pojawia się nagle i nagle się kończy. Może pojawiać się w regularnych lub nieregularnych odstępach czasu. W większości przypadków u psów występują uogólnione drgawki z utratą świadomości. Natomiast epilepsja (inaczej padaczka) to obraz chorobowy z co najmniej dwoma atakami drgawkowymi, wywołanymi przez przyczynę niemożliwą do ustalenia. Stan padaczkowy to atak drgawkowy, trwający dłużej niż 5 minut, z ciągłą utratą świadomości. Jest to stan zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii.

Przebieg padaczki

Pierwszy etap, tzw. aura poprzedza właściwy atak padaczki. Pojawia się na kilka godzin lub minut przed atakiem głównym. Pies może zacząć inaczej się zachowywać, może być niespokojny, kręcić się w kółko. Czasami w takiej sytuacji psy garną się bardziej do właściciela, szukając z nim kontaktu, a czasem wręcz przeciwnie, chowają się w najdalszy kąt mieszkania.
Bezpośrednio po fazie zwiastunowej następuje faza właściwego napadu. Mały atak padaczkowy (petit mal) trwa krótko i z reguły przebiega łagodnie. Pies nie traci przytomności, może jednak sprawiać wrażenie nieobecnego, może nie reagować na otoczenie. U niektórych psów mogą pojawić się ruchy delikatnego kłapania żuchwą.

Dużo gwałtowniej przebiega duży atak padaczkowy (grand mal). Pojawić się może intensywne kłapanie żuchwą, ślinotok, niektóre psy zaczynają głośno wyć. Dochodzi do przewrócenia się na bok, utraty przytomności. Łapy mogą zesztywnieć lub wykonywać tzw. ruchy pływackie. Bardzo często podczas takiego ataku dochodzi do oddawania moczu i kału. Stan taki może trwać od kilku sekund do 3 minut. Po dużym ataku pies często jest bardzo zdezorientowany, niespokojny, może przeć do przodu, ślepnąć, czasem stać się bardziej agresywny.

Bardzo niebezpieczny jest stan padaczkowy, czyli stan w którym nie dochodzi do spontanicznego zakończenia ataku drgawek. Bez interwencji lekarza weterynarii dochodzi do śmierci psa wskutek następstw trwałego skurczu.

Przyczyny

Przyczyn wystąpienia padaczki jest bardzo wiele, na pewno nie wszystkie są jeszcze do końca poznane.

Przyczyny mogą być naczyniowe (zawał, niedotlenienie, krwotok), zapalne (nosówka, zapalenie mózgu i opon mózgowych, wścieklizna, bakteryjne). Do ataku padaczki może dojść w wyniku urazów np. głowy lub w przypadku zatruć. Przyczyną mogą być również zaburzenia elektrolitowe, niedoczynność tarczycy, nowotwory. U niektórych ras psów istnieje większe ryzyko wystąpienia padaczki. Są to retrievery, cocker spaniele, pudle, setery irlandzkie, collie i border collie, jamniki, duże szwajcarskie i berneńskie psy pasterskie, owczarki belgijskie, boksery i wyżły węgierskie. Pamiętajmy, że padaczka może występować zarówno u szczeniaków, psów dojrzałych oraz psich seniorów.

Leczenie

Jeśli u naszego psa wystąpił atak drgawkowy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. W postawieniu ostatecznego rozpoznania wywiad ma bardzo duże znaczenie. Musimy przygotować się na szereg pytań ze strony naszego lekarza, na temat okoliczności wystąpienia ataku, długości jego trwania, dokładnych objawów.

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Leczenie polega na zmniejszeniu częstotliwości napadów, zmniejszeniu ich natężenia lub na całkowitego ich wyeliminowania. Pojawienie się pojedynczego ataku drgawkowego nie oznacza od razu wprowadzenia leków przeciwdrgawkowych. Czasami, jeśli objawy są delikatne a częstotliwość napadów jest bardzo mała, w ogóle nie wprowadza się leczenia. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Bardzo ważna jest stała współpraca z lekarzem weterynarii, dobór odpowiedniego rodzaju i dawki leku. Pamiętajmy, żeby nigdy samemu nie zmieniać dawek leków, nie odstawiać leczenia, nawet wtedy kiedy ataki ustąpią zupełnie.

Inne częste choroby psów

Dirofilarioza

Dirofilarioza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienie z rodzaju Dirofilaria…

Erlichioza

Erlichioza to zakaźna choroba atakująca wiele narządów w organizmie. Wywoływana jest przez riketsje należące do… 

Hemobartoneloza

Hemobartoneloza rozpoznawana była do niedawna głównie u kotów. Od pewnego czasu…