Dirofilarioza u psów

Co to jest dirofilarioza?
Dirofilarioza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienie z rodzaju Dirofilaria.
Pasożyty te mają 5-15 cm długości, a ich żywicielami są przede wszystkim psy, koty, lisy oraz wilki. Pojawić się może także u człowieka. Dirofilarioza występuje w dwóch formach, jako postać sercowo-płucna oraz postać skórna.
Gdzie występuje dirofilarioza?
Całkiem niedawno jeszcze powszechnie uważano, że pasożyty te spotykane są jedynie w krajach o ciepłym klimacie, a więc Europie południowej i Azji. Jednak ocieplenie klimatu prowadzące do stałego wzrostu temperatury otoczenia spowodowały, że obecnie i w naszej szerokości geograficznej łatwo je spotkać (w ciągu ostatnich 10 lat pojawiły się także na Węgrzech, Słowacji, Czechach, Austrii).
Cykl rozwojowy pasożyta
Dirofilaria do swojego rozwoju potrzebuje dwóch żywicieli- pośredniego i ostatecznego. Żywicielami pośrednimi są samice komarów. Cykl życiowy tego pasożyta rozpoczyna się w momencie ukłucia psa przez komara. Samica komara podczas ssania krwi zarażonego psa, pobiera larwy (mikrofilarie). W ciele komara larwa przeistacza się w kolejne stadium inwazyjne. Kiedy komar ponownie pije krew, larwa wnika w rankę w skórze i tam pozostaje. Larwy pozostają w tkance podskórnej i mięśniach okolicy brzucha i klatki piersiowej przez 2-3 miesiące po zarażeniu. Larwy przeobrażają się do postaci młodocianej i wnikają do tętnic płucnych i serca (po około 70 dniach pobytu w ciele psa). Zapłodnione samice pojawiają się po 120 dniach od momentu zarażenia się psa i w szóstym miesiącu trwania inwazji zawierają w pełni wykształcone mikrofilarie. Do zarażenia komarów dochodzi podczas ssania krwi od chorych psów.
Objawy
Postać sercowo-płucna: postacie dorosłe pasożytują w tętnicy płucnej. W wyniku tego dochodzi do zamknięcia światła małych naczyń tętniczych przez zatory i zakrzepy. U zarażonych psów pojawia się duszność, czasami gorączka, kaszel, a nawet krwioplucie. Psy stają się osowiałe, może dochodzić do omdleń. U niektórych psów pojawić się może wodobrzusze.
Postać skórna: u zarażonych psów powstają guzki podskórne, które mogą potem przekształcić się w ropnie. Bardzo często pojawia się świąd i wtórne zapalenie skóry.
Leczenie
Leczenie dirofilariozy jest trudne. Polega na pozbyciu się z organizmu psa zarówno postaci dorosłych jak i larw pasożyta. Lekarz weterynarii dobierze odpowiednią terapię dostosowaną do konkretnego przypadku i postaci choroby.
Bardzo ważna jest profilaktyka. Możemy chronić siebie i swojego psa przed tą groźną chorobą poprzez zastosowanie preparatów odstraszających komary.
Zoonoza
Dirofilarioza jest bardzo niebezpieczną chorobą także dla ludzi. Larwy pasożyta mogą się osiedlać w sercu, żyle głównej, tkance podskórnej, gałkach ocznych. Chorują najczęściej osoby między 30-60 rokiem życia. Miejsce ukąszenia przez zarażonego komara jest bardzo bolesne, gorące, zaczerwienione i obrzęknięte. Guzek może powstawać nawet po 12 miesiącach od ukąszenia i wprowadzenia pasożyta. Mogą pojawić się objawy ogólne w postaci gorączki czy powiększenia węzłów chłonnych.
Inne częste choroby psów
Cukrzyca
Cukrzyca to zaburzenie metaboliczne spowodowane częściowym lub całkowitym brakiem insuliny…
Erlichioza
Erlichioza to zakaźna choroba atakująca wiele narządów w organizmie. Wywoływana jest przez riketsje należące do…
Epilepsja
Zacznijmy od definicji ataku drgawkowego. Atak drgawkowy to występowanie i rozprzestrzenianie się…