Ciąża urojona u psa

Ciąża urojona u psa

Co to jest ciąża urojona?

Ciąża urojona pojawia się u niewysterylizowanych suk, najczęściej między 50 a 80 dniem po cieczce. Jest to stan fizjologiczny, związany z naturalnymi zachowaniami dzikich psowatych. W stadach wilków rozmnaża się tylko samica alfa. Pozostałe samice zwykle nie zachodzą w ciążę, lecz także biorą udział w wychowaniu i karmieniu szczeniaków (również produkują mleko). U psów ciąża urojona często przebiega bezobjawowo. Ustępuje samoistnie po około 3 tygodniach. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek objawy ciąży urojonej u naszej suczki, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii. W zaawansowanych przypadkach może dojść do zapalenia gruczołu mlekowego, który jest bardzo bolesny i może prowadzić do poważnych powikłań, z sepsą włącznie.

Objawy ciąży urojonej

Możemy zauważyć powiększenie gruczołu mlekowego, czasami po naciśnięciu sutka wypływa z niego mleko. Suka może zacząć budować gniazdo, znosić do legowiska zabawki, maskotki i inne przedmioty. Przedmioty te mogą być traktowane jak potomstwo, nasz pupil może przysuwać je do sutków, lizać i pielęgnować. Niektóre psy niechętnie opuszczają swoje legowisko, nie chcą nawet wychodzić na spacery. Mogą mieć zmienny apetyt, być osowiałe, lub wręcz przeciwnie- nadmiernie pobudzone.

Leczenie ciąży urojonej

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek leczenia należy upewnić się, czy suczka naprawdę nie spodziewa się potomstwa. Po wykluczeniu ciąży lekarz weterynarii dobierze odpowiednią terapię. Przy zaawansowanych objawach ciąży urojonej konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Możesz pomóc swojemu psu podczas leczenia. Nie pozwalaj na budowę gniazda i gromadzenie zabawek. Nie okazuj zbyt dużej czułości suczkom, nie głaszcz jej po brzuchu (może to spowodować większą produkcję mleka). Zapewnij psu więcej ruchu i zabawy. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o zmianę diety (właściwe żywienie może skrócić czas trwania ciąży urojonej).

Inne częste choroby psów

Choroby żołądka i przewodu pokarmowego

Choroby przewodu pokarmowego to różnego…

Dirofilarioza

Ciąża urojona pojawia się u Dirofilarioza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienie z rodzaju…

Cukrzyca

Cukrzyca to zaburzenie metaboliczne spowodowane częściowym lub całkowitym brakiem insuliny…