Choroby wątroby u psów

Choroby wątroby u psa

Choroby wątroby u psów występują dosyć często. Zarówno u osobników młodych jak i tych starszych.

Wątroba pełni w organizmie bardzo wiele istotnych funkcji. Odpowiada za magazynowanie niezbędnych produktów przemiany materii. Bierze udział w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów oraz węglowodanów. Do najistotniejszych funkcji wątroby należy oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji oraz toksyn. Wątroba reguluje także krążenie krwi i gospodarkę wodną organizmu. Jako narząd o najwyższej temperaturze odgrywa istotną rolę w termoregulacji.

Przyczyny chorób wątroby

Do zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby może dojść z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków. Sporo przypadków chorób wątroby określamy jako idiopatyczne, z uwagi na trudność w ustaleniu pierwotnej przyczyny. Wątroba ma duże możliwości regeneracyjne, dlatego tak ważna jest szybka reakcja właściciela. Obserwując niżej wymienione objawy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Właściwości regeneracyjne wątroby niestety mają swoją granicę. W zaawansowanych przypadkach duże uszkodzenie wątroby może doprowadzić do śmierci naszego psa.

Objawy

Do objawów pojawiających się przy chorobach wątroby możemy zaliczyć: biegunkę, wymioty, spadek wagi, utratę apetytu, ospałość. Pies może zacząć więcej pić, może mieć bolesny, obrzęknięty brzuch. Możemy zauważyć zażółcenie dziąseł, białek oczu. Możliwa jest także gorączka, krwawienie z dziąseł. Pies może być bardziej niezdarny, może potykać się o przedmioty, obijać o meble, przyciskać głowę do ściany czy podłogi, może zacząć kręcić się w kółko.

Choroby wątroby

Do chorób wątroby u psów zaliczamy:

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha)- to choroba wirusowa, niestety nieuleczalna. Atakuje najczęściej młode psy. Rozwija się gwałtownie i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Leczenie polega zazwyczaj na łagodzeniu objawów, wzmacnianiu organizmu psa i podawaniu antybiotyków, aby uchronić przed wtórnymi infekcjami bakteryjnymi. Możemy ustrzec nasze psy przed tą chorobą, szczepiąc je regularnie.

Leptospiroza– to choroba wywoływana przez bakterie. Jest chorobą uleczalną. Szybka reakcja ze strony właściciela daje większe szanse na wyzdrowienie naszego psa. W zaawansowanej chorobie konieczna może być transfuzja krwi. Przeciwko tej chorobie także należy zaszczepić swojego psa.

Ostre zapalenie wątroby– objawy pojawiają się nagle. Może to być silny ból brzucha, wymioty, gorączka, zażółcone białka oczu i dziąsła. Jeśli zauważymy takie objawy u swojego psa, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii.

Przewlekłe zapalenie wątroby– objawy często są słabo nasilone, dlatego mogą umknąć uwadze właściciela. Może dochodzić do stopniowej utraty wagi, do wymiotów, biegunek. Mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne.

Marskość wątroby– może być spowodowana nieleczonym przewlekłym zapaleniem wątroby. Do marskości wątroby dochodzi także poprzez długotrwałe używanie niektórych leków( np. leków sterydowych czy przeciwdrgawkowych) oraz zatrucia.

Nowotwór wątroby– najczęściej występuje u psów starszych, często nie daje specyficznych objawów.

Leczenie

Jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy ze strony wątroby, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Im szybciej to zrobimy, tym większe szanse na szybszy powrót do zdrowia naszego psa.

Pamiętajmy, że możemy uchronić nasze zwierzęta przed niektórymi chorobami, poprzez regularne szczepienia. Dbajmy także o prawidłową dietę naszego psa. Nigdy na własną rękę nie podawajmy psu żadnych lekarstw. Duża część leków odpowiednich dla ludzi może okazać się bardzo toksycznych dla naszego pupila. Pamiętajmy także o regularnych wizytach u lekarza weterynarii i badaniach kontrolnych naszych czworonogów.

Inne częste choroby psów

Choroby układu oddechowego

Objawami wskazującymi na obecność procesu chorobowego dotyczącego…

Choroby trzustki

Trzustka to narząd leżący w jamie brzusznej, w okolicy dwunastnicy i żołądka. Trzustka pełni bardzo ważne…

Ciąża urojona

Ciąża urojona pojawia się u niewysterylizowanych suk, najczęściej między 50 a 80 dniem po cieczce…