Choroby trzustki u psów

Choroby trzustki u psa

Co to jest trzustka?

Trzustka to narząd leżący w jamie brzusznej, w okolicy dwunastnicy i żołądka. Trzustka pełni bardzo ważne funkcje w organizmie psa. Składa się z części zewnątrzwydzielniczej oraz wewnątrzwydzielniczej. Część zewnątrzwydzielnicza odpowiada między innymi za wydzielanie soków trawiennych, czyli enzymów rozkładających składniki pokarmowe. Ułatwia także wchłanianie witaminy B12. Część wewnątrzwydzielnicza natomiast bierze udział w wytwarzaniu takich hormonów jak insulina, glukagon czy somatostatyna. Insulina obniża poziom glukozy we krwi, natomiast glukagon podnosi jej poziom. Somatostatyna hamuje uwalnianie innych hormonów.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki dzielimy na ostre lub przewlekłe. Nie wiadomo do końca jakie czynniki mogą się przyczynić do powstania zapalenia. Może to być dieta bogata w tłuszcze, otyłość, brak ruchu, zatrucia, niektóre leki. Rasą, którą uważa się za szczególnie predysponowaną do wystąpienia zapalenia trzustki jest sznaucer miniaturowy. Objawy zapalenia trzustki są bardzo różne. Pies może stracić apetyt, może wymiotować, mieć biegunkę. Przy ostrym zapaleniu trzustki psy odczuwają bardzo silny ból w przedniej części brzucha, brzuch staje się twardy. Dużo psów może zareagować agresywnie podczas próby dotknięcia tej okolicy. U niektórych psów może pojawić się gorączka, szybszy oddech, znaczne osłabienie. Jeśli u Twojego psa wystąpią tego typu objawy, od razu zgłoś się do lekarza weterynarii. Szybkie podjęcie leczenia pozwoli na szybszy powrót psa do zdrowia. Pamiętaj, ostre zapalenie trzustki jest stanem nagłym. Nieleczone może doprowadzić do śmierci Twojego psa.

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Jeśli z różnych przyczyn dojdzie do zaniku tkanki gruczołowej trzustki, dochodzi do zmniejszenia produkcji i wydzielania enzymów trawiennych. Powoduje to zaburzenia w trawieniu i we wchłanianiu związków odżywczych do organizmu. Pojawia się wtedy zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki. Przyczyny tego schorzenia są różne. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki może być spowodowana długotrwałym zapaleniem trzustki lub jej nowotworem. Najczęściej jednak mamy do czynienia z młodzieńczym zanikiem trzustki. Chorują wtedy psy młode, najczęściej dużych ras. Predysponowane są owczarki niemieckie oraz owczarki szkockie collie. Psy cierpiące na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki mają przewlekłe biegunki, kał często jest tłusty, koloru żółtego. Psy mogą mieć większy apetyt, przy jednoczesnej utracie wagi. Z uwagi na niewielkie wchłanianie substancji odżywczych, sierść psa staje się matowa, tłusta w dotyku. Psy stają się ospałe, nie mają kondycji fizycznej, szybko się męczą. Niektóre psy mogą zacząć zjadać własny kał. Leczenie zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki polega na dodawaniu specjalnych enzymów ułatwiających trawienie do jedzenia. Niejednokrotnie lekarz weterynarii zaleci także dobór odpowiedniej karmy oraz witamin.

Inne częste choroby psów

Choroby wątroby

Trzustka to narząd leżący w jamie brzusznej, w okolicy dwunastnicy i żołądka. Trzustka pełni bardzo ważne…

Choroby serca

Choroby serca u psów pojawiają się dosyć często. Problemy z układem krążenia mogą mieć zarówno…

Choroby układu oddechowego

Objawami wskazującymi na obecność procesu chorobowego dotyczącego…