Choroby serca u psów

Choroby serca u psa

Choroby serca u psów pojawiają się dosyć często. Problemy z układem krążenia mogą mieć zarówno szczeniaki, psy dorosłe jak i psi seniorzy, bez względu na płeć czy rasę. Bardzo ważne jest osłuchiwanie serca przez lekarza weterynarii, nawet przy okazji wizyt związanych ze szczepieniem czy odrobaczeniem. Choroba serca wykryta na wczesnym etapie pozwoli na utrzymanie psa w dobrej kondycji przez wiele lat.

Szczeniaki

Wada serca może się pojawić u psów bardzo młodych, nawet kilkutygodniowych. Mamy wtedy do czynienia z wadami wrodzonymi. Szczeniaki takie zwykle są słabsze i mniejsze od reszty swojego rodzeństwa, więcej śpią i nie bawią się tak często jak pozostałe psy. Czasami zdarza się, że szczeniak rozwija się normalnie, a wada serca ujawnia się w późniejszym okresie, nawet do drugiego roku życia. Często na wady wrodzone cierpią psy dużych i olbrzymich ras.

Psy dorosłe 4-8 letnie

Drugą grupą, u której mogą pojawić się problemy z sercem, są psy dosyć młode, w wieku około 4-8 lat, należące do ras dużych i olbrzymich. Predysponowane rasy to: doberman, owczarek niemiecki, dog niemiecki, wilczarz irlandzki, bokser. Cierpią one na kardiomiopatię rozstrzeniową (serce ulega powiększeniu, przy jednoczesnym scieńczeniu ścian komór). U chorych psów może pojawić się kaszel, najpierw sporadyczny, potem coraz częstszy. Możemy zauważyć pogarszającą się kondycję naszego pupila, szybsze męczenie się, niechęć do biegania i zabawy, mogą pojawić się także omdlenia.W zaawansowanych przypadkach może dojść do obrzęku płuc. Jest to stan zagrażający życiu naszego psa.

Psi seniorzy

Do trzeciej grupy zaliczyć można psy w starszym wieku (7-14 lat), należące do małych ras. Psy te cierpią najczęściej na niedomykalność zastawki dwudzielnej. Najczęściej wada ta występuje u jamników, pudli, yorkshire terierów. Objawy tej choroby są dosyć łatwe do przeoczenia. To, że nasz pies jest mniej ruchliwy, szybciej się męczy i więcej śpi, tłumaczymy starszym wiekiem. Przyczyna może natomiast kryć się właśnie w niedomykalności zastawki dwudzielnej.

Pamiętajmy, że niewydolność krążenia jest chorobą bardzo podstępną. Może rozwijać się dosyć długo bez pojawienia się jakichkolwiek objawów. Tym bardziej warto regularnie kontrolować naszego psa u lekarza weterynarii. U ras predysponowanych do wystąpienia wad serca, warto także regularnie przeprowadzać specjalistyczne badania- EKG i echo serca.

Inne częste choroby psów

Choroby trzustki

Trzustka to narząd leżący w jamie brzusznej, w okolicy dwunastnicy i żołądka. Trzustka pełni bardzo ważne…

Choroby nerek

Nerki psa są narządem parzystym. Oprócz wytwarzania moczu, podstawowe ich zadanie…

Choroby układu oddechowego

Objawami wskazującymi na obecność procesu chorobowego dotyczącego…