Choroby dróg moczowych u psów

Choroby dróg moczowych u psa

Jako odpowiedzialni właściciele czworonogów, powinniśmy zwracać uwagę na regularne oddawanie moczu u naszego psa. Zaniepokoić nas mogą: posikiwanie w domu, pojawiająca się krew w moczu, częstsza potrzeba wychodzenia z psem na spacer, oddawanie mniejszej ilości moczu niż zwykle, ból i dyskomfort pojawiający się podczas oddawania moczu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze choroby dróg moczowych u psa.

Zapalenie pęcherza

Główną przyczyną zapalenia pęcherza u psa są bakterie, rzadziej pasożyty czy grzyby. Pies zazwyczaj częściej oddaje mocz, lecz w mniejszych ilościach. Oddawanie moczu może sprawiać mu duży ból. Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej występuje u psów w podeszłym wieku, ale może pojawić się także u szczeniaków czy psów dorosłych. Schorzenie to jest znacznie częstsze u suk niż u samców, ze względu na specyficzną budowę anatomiczną – poprzez krótszą cewkę moczową zarazki łatwiej i szybciej wnikają do pęcherza. Do innych czynników ryzyka należą także: kamica pęcherza, nowotwór pęcherza, przerost prostaty, cukrzyca, zapalenie pochwy i macicy, zapalenie nerek. Zdiagnozowanie zapalenia pęcherza jest możliwe po badaniu moczu. Leczenie polega na odpowiednio dobranej terapii antybiotykowej.

Kamica moczowa

Kamica moczowa polega na odkładaniu się kamieni w obrębie układu moczowego. Obecne w układzie moczowym kryształy mają tendencję do łączenia się w większe struktury. W ten sposób powstają kamienie, które najczęściej lokalizują się w pęcherzu moczowym. Kamienie mogą powodować drażnienie lub uszkodzenie ściany któregoś z odcinków układu moczowego. Nieleczona kamica może nawet doprowadzić do niewydolności nerek.
Najczęściej u psów tworzą się kamienie struwitowe, pojawiające się przy zasadowym odczynie moczu. Są to kamienie rozpuszczalne. Przy odpowiednich lekach lub diecie zakwaszającej mocz, jesteśmy w stanie je rozpuścić. Innym rodzajem kamieni moczowych są kamienie szczawianowe, pojawiające się przy kwaśnym odczynie moczu. Są niestety nierozpuszczalne i jedyną metodą na ich usunięcie jest zabieg chirurgiczny.

Pokastracyjne nietrzymanie moczu

Jeśli nasza suczka została wysterylizowana i coraz częściej zdarza się jej popuszczać mocz podczas snu, możemy podejrzewać pokastracyjne nietrzymanie moczu. Prawidłowe działanie zwieracza cewki moczowej u suk jest związane z odpowiednio wysokim stężeniem żeńskich hormonów- estrogenów. Po zabiegu sterylizacji, kiedy poziom tych hormonów powoli spada, u niektórych suczek mogą zacząć się problemy z nietrzymaniem moczu. Częściej przypadłość ta występuje u suk dużych ras, powyżej 30 kg, u suk otyłych i w starszym wieku. Przy prawidłowo postawionej diagnozie suczki bardzo szybko wracają do normalnego stanu. Często jest to przypadłość trwająca całe życie, dlatego ważny jest stały kontakt z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednią dawkę leku.

Pamiętajmy, że nieleczone choroby dróg moczowych mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia naszego psa. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w ilości, częstotliwości czy zabarwieniu oddawanego moczu, zgłośmy się jak najszybciej do lekarza weterynarii.

Inne częste choroby psów

Choroby serca

Choroby serca u psów pojawiają się dosyć często. Problemy z układem krążenia… 

Choroby nerek

Nerki psa są narządem parzystym. Oprócz wytwarzania moczu, podstawowe ich zadanie…

Choroba Addisona

Choroba Addisona nazywana jest inaczej niedoczynnością kory nadnerczy. Choroba ta ma przewlekły i bardzo…