Choroba Addisona u psów

Choroba Addisona u psa

Co to jest choroba Addisona?

Choroba Addisona nazywana jest inaczej niedoczynnością kory nadnerczy. Choroba ta ma przewlekły i bardzo podstępny przebieg, który w fazie krytycznej tzw. przełomie nadnerczowym, może zakończyć się śmiercią zwierzęcia. Poprawne zdiagnozowanie tej choroby stanowi również duże wyzwanie dla lekarza weterynarii. Nie bez przyczyny choroba Addisona nazywana jest “wielkim naśladowcą”. Wiele pojawiających się objawów może błędnie wskazywać na zupełnie inne jednostki chorobowe.

Co to są nadnercza?

Nadnercza to parzysty narząd, znajdujący się w pobliżu nerek i produkujący hormony niezwykle ważne dla prawidłowego działania organizmu. O chorobie Addisona mówimy wtedy, gdy gruczoły kory nadnerczy wydzielają zmniejszoną ilość hormonów. Dochodzi wtedy do przewlekłej niewydolności kory nadnerczy, co skutkuje głównie niedoborem dwóch ważnych hormonów: kortyzolu i aldosteronu.

Przyczyny choroby Addisona

Główną przyczyną choroby jest destrukcja kory nadnerczy w wyniku toczącego się procesu autoimmunologicznego. Organizm zaczyna produkować przeciwciała przeciwko enzymom, które są odpowiedzialne za produkcję hormonów nadnerczy.

Objawy

Objawy niewydolności kory nadnerczy początkowo są nieswoiste i mogą być słabo zauważalne. Dlatego w początkowych fazach choroby mylnie wskazują na inne zaburzenia. Zdarza się, że na krótszy lub dłuższy czas dolegliwości ustępują, potem zaś powracają. Możemy zauważyć u psa osłabienie, pogorszenie nastroju, rozkojarzenie, drażliwość, niską temperaturę ciała, spadek wagi, wymioty, biegunkę, brak apetytu, ból brzucha, drżenia oraz utratę włosów. Zwierzę może odczuwać zwiększone pragnienie i oddawać większe ilości moczu. Lekarzowi weterynarii badającemu psa, różnorodność i nieswoistość objawów może utrudnić właściwe rozpoznanie. W każdym przypadku nieswoistych objawów konieczne są badania laboratoryjne krwi. Może się zdarzyć, że pies trafia do lekarza, gdy choroba jest w zaawansowanym stanie – jest to tzw. przełom nadnerczowy lub ostra niewydolność kory nadnerczy. W tym przypadku objawy kumulują się, jest to już stan zagrażający życiu psa. U zwierzęcia występują wtedy takie objawy jak zapaść, zaburzenia rytmu serca (bradykardia lub tachykardia), objawy wstrząsu – bez natychmiastowej pomocy zwierzę w krótkim czasie może umrzeć.

Leczenie

Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana i leczona choroba może zapewnić Twojemu psu komfortowe życie przez długi czas. Pamiętaj o regularnych badaniach krwi Twojego psa oraz regularnych wizytach u lekarza weterynarii.

Inne częste choroby psów

Babeszjoza psów

Babeszjoza jest obecnie jedną z najgroźniejszych chorób u psów. W efekcie zakażenia jednokomórkowe pasożyty…

Choroby dróg moczowych

Jako odpowiedzialni właściciele czworonogów, powinniśmy zwracać uwagę…

Choroby nerek

Nerki psa są narządem parzystym. Oprócz wytwarzania moczu, podstawowe ich zadanie…