Borelioza u psa

Borelioza u psa

Co to jest borelioza?

Borelioza, nazywana także chorobą z Lyme, jest przewlekłą chorobą ludzi i zwierząt wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Bakteria ta jest przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. W naturalnych warunkach na zakażenie wrażliwe są wolno żyjące i domowe ptaki, psy, koty, konie, bydło oraz człowiek.

Jak można się zarazić boreliozą?

Mniej więcej co trzeci kleszcz jest nosicielem boreliozy. Kleszcze występują powszechnie nie tylko w lasach i na łąkach, ale także coraz częściej w miejskich parkach, czy trawnikach. Źródłem zakażenia są wyłącznie kleszcze. Kleszcze ulegają zakażeniu pobierając krew od zarażonych zwierząt. Najczęściej są to gryzonie, króliki, jelenie, sarny oraz ptaki, które mogą przenosić zarazek na duże odległości.

Przenosicielami bakterii są wszystkie stadia rozwojowe kleszcza (larwa, nimfa i postać dojrzała). Do przeniesienia zarazka dochodzi za pośrednictwem śliny kleszcza podczas ukłucia żywiciela. Zarazek z miejsca wprowadzenia przez kleszcza przenika do krwi i tą droga dalej do narządów wewnętrznych, układu nerwowego i stawów. W mazi stawowej oraz w ośrodkowym układzie nerwowym bakterie mogą bardzo długo przetrwać. Stąd często u psów, występuje długotrwałe, bezobjawowe zakażenie.

Objawy boreliozy

Pierwsze objawy mogą pojawić się u psa dopiero po 2-5 miesiącach od zakażenia. U psa może pojawić się ból jednego lub kilku stawów. Objęty procesem chorobowym staw jest często obrzękły, cieplejszy i tkliwy przy dotykaniu. W związku z tym psy mogą kuleć, nie chcą wychodzić na spacer. Może pojawić się brak apetytu, posmutnienie i podwyższona temperatura ciała. Wtórnie może dochodzić do zapalenia wątroby i nerek, zapalenia opon mózgowych, padaczki. Bardzo rzadko u psów występuje tzw. rumień wędrujący skóry, charakterystyczny dla boreliozy u człowieka.

Jak się chronić przed chorobą?

Leczenie boreliozy jest trudne i długotrwałe. Polega na podawaniu odpowiednich antybiotyków i leków przeciwzapalnych.

Pamiętajmy, że możemy chronić nasze psy przed tą chorobą. Warto zabezpieczać psy przed inwazją kleszczy za pomocą obroży, tabletek lub preparatów spot on. Z uwagi na ocieplający się klimat, powinniśmy chronić naszego psa przez większą część roku.

Istnieją także szczepionki przeciwko boreliozie. Zwykle psy można zaszczepić w wieku 9-12 tygodni dwiema dawkami szczepionki z przerwą trzytygodniową. Potem szczepienie takie powtarzane powinno być raz w roku.

Inne częste choroby psów

Alergia pokarmowa

Jest to forma alergii, której alergenem jest składnik lub składniki pokarmu. Należy podkreślić, że…

Anaplazmoza

Anaplazmoza to choroba wywoływana przez bakterię Anaplasma phagocytophilum…

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u psów jest formą alergii. Ogólnie alergię definiuje się…