Najczęściej spotykane choroby psa

Borelioza

Borelioza, nazywana także chorobą z Lyme, jest przewlekłą chorobą ludzi i zwierząt wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Bakteria ta jest przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes.

Alergia pokarmowa

Jest to forma alergii, której alergenem jest składnik lub składniki pokarmu. Należy podkreślić, że „pokarm nie uczula”, to „zwierzę jest uczulone na pokarm”.

Anaplazmoza

Anaplazmoza to choroba wywoływana przez bakterię Anaplasma phagocytophilum. Choroba ta przenoszona jest przez kleszcze, najczęściej przez kleszcza pospolitego (Ixodes ricinus). Podczas jej przebiegu atakowane i niszczone są białe krwinki u psa.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u psów jest formą alergii. Ogólnie alergię definiuje się, jako nadwrażliwość organizmu na jakąś substancję chemiczną o własnościach antygenowych nazywaną w tym przypadku alergenem.

Babeszjoza psów

Babeszjoza jest obecnie jedną z najgroźniejszych chorób u psów. W efekcie zakażenia, jednokomórkowe pasożyty (najczęściej Babesia canis) niszczą czerwone krwinki u psa. W efekcie dochodzi do silnej anemii i żółtaczki.

Choroba Addisona

Choroba Addisona nazywana jest inaczej niedoczynnością kory nadnerczy. Choroba ta ma przewlekły i bardzo podstępny przebieg, który w fazie krytycznej tzw. przełomie nadnerczowym, może zakończyć się śmiercią zwierzęcia.

Choroby dróg moczowych

Jako odpowiedzialni właściciele czworonogów, powinniśmy zwracać uwagę na regularne oddawanie moczu u naszego psa. Zaniepokoić nas mogą: posikiwanie w domu, pojawiająca się krew w moczu czy częstsza potrzeba wychodzenia z psem na spacer.

Choroby nerek

Nerki psa są narządem parzystym. Oprócz wytwarzania moczu, podstawowe ich zadanie polega na oczyszczaniu krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii. Nerki wytwarzają także hormony, które są odpowiedzialne między innymi za wytwarzanie czerwonych krwinek.

Choroby serca

Choroby serca u psów pojawiają się dosyć często. Problemy z układem krążenia mogą mieć zarówno szczeniaki, psy dorosłe jak i psi seniorzy, bez względu na płeć czy rasę.

Choroby trzustki

Trzustka to narząd leżący w jamie brzusznej, w okolicy dwunastnicy i żołądka. Trzustka pełni bardzo ważne funkcje w organizmie psa.

Choroby układu oddechowego

Objawami wskazującymi na obecność procesu chorobowego dotyczącego układu oddechowego są m.in.: wypływ z nosa, kaszel, utrudnione oddychanie, przyśpieszony oddech, nietolerancja wysiłkowa.

Choroby wątroby

Choroby wątroby u psów występują dosyć często. Zarówno u osobników młodych jak i tych starszych.

Choroby żołądka i przewodu pokarmowego

Choroby przewodu pokarmowego to różnego rodzaju zaburzenia, które prowadzą do upośledzenia trawienia, wchłaniania, czy transportu pokarmu przez żołądek i jelita.

Ciąża urojona

Ciąża urojona pojawia się u niewysterylizowanych suk, najczęściej między 50 a 80 dniem po cieczce.

Cukrzyca

Cukrzyca to zaburzenie metaboliczne spowodowane częściowym lub całkowitym brakiem insuliny. Insulina jest hormonem produkowanym przez komórki beta trzustki. Jej rola polega na obniżaniu poziomu glukozy we krwi.

Dirofilarioza

Dirofilarioza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienie z rodzaju Dirofilaria. Pasożyty te mają 5-15 cm długości, a ich żywicielami są przede wszystkim psy, koty, lisy oraz wilki. Pojawić się może także u człowieka.

Epilepsja

Zacznijmy od definicji ataku drgawkowego. Atak drgawkowy to występowanie i rozprzestrzenianie się nieprawidłowej aktywności elektrycznej w mózgu. Atak taki pojawia się nagle i nagle się kończy.

Erlichioza

Erlichioza to zakaźna choroba atakująca wiele narządów w organizmie. Wywoływana jest przez riketsje należące do rodzaju Ehrlichia. Riketsje są przenoszone przez kleszcze. Przyjmuje się, że nawet 12-21 % kleszczy jest zarażonych tym drobnoustrojem.

Hemobartoneloza

Hemobartoneloza rozpoznawana była do niedawna głównie u kotów. Od pewnego czasu diagnozowana jest także u psów. Hemobartoneloza u psów wywoływana jest przez pasożyta Mycoplasma haemocanis.

Hepatozoonoza

Hepatozoonoza (łac. hepato = wątroba) – to choroba psów i kotów wywoływana przez jednokomórkowego pasożyta Hepatozoon canis. Pasożyt ten może znajdować się w każdym z rodzajów kleszczy występujących w Polsce.

Hipoglikemia

Hipoglikemia to nieprawidłowo niskie stężenie glukozy we krwi.

Infestacja pcheł

Pchły są małymi, bocznie spłaszczonymi, bezskrzydłymi owadami, których dorosłe postaci żywią się krwią ssaków.

Kamień nazębny

Codzienne osadzanie się na zębach resztek pokarmowych oraz bakterii jest procesem naturalnym. Tworzy się w ten sposób tak zwana płytka nazębna.

Leiszmanioza

Leiszmanioza to pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt. Najczęściej spotykana jest w okolicach Morza Śródziemnego, ale zarejestrowane zostały także pojedyncze przypadki jej występowania w południowo-zachodniej części Niemiec, Szwajcarii oraz Belgii.

Leptospiroza

Leptospiroza to zakaźna i zaraźliwa choroba zwierząt oraz ludzi, wywoływana przez bakterie z rodzaju Leptospira. U psów choroba przebiega w postaci ostrej, podostrej lub przewlekłej z objawami posocznicy, niewydolności wątroby i zaburzeń w rozrodzie.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to często spotykane zaburzenie hormonalne u psów. Początkowo objawy niedoczynności tarczycy mogą być bardzo niespecyficzne. Warto poznać niektóre z nich i w razie konieczności udać się do lekarza weterynarii.

Nosówka

Nosówka jest zakaźną i bardzo zaraźliwą chorobą. Wywoływana jest przez wirus należący do rodziny paramyksowirusów.

Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych

Odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych to choroba wirusowa, przenoszona przez kleszcze. Rezerwuarem wirusów jest wiele żyjących na wolności ssaków, ptaków a nawet gadów.

Parwowiroza

Parwowiroza to choroba wywołana przez wirusa z rodziny Parvoviridae. Cechą charakterystyczną tego wirusa jest bardzo duża oporność na warunki środowiska zewnętrznego. W zainfekowanym kale potrafi przetrwać nawet ponad 6 miesięcy.

Pasożyty wewnętrzne

Pasożyty wewnętrzne stanowią bardzo powszechny i często lekceważony problem, zarówno u naszych czworonogów, jak i u człowieka.

Rzucawka poporodowa

Rzucawka poporodowa (inaczej tężyczka) jest ostrą, zagrażającą życiu chorobą, spowodowaną niskim poziomem wapnia we krwi. Rzucawka poporodowa psów rozwija się zazwyczaj od 1 do 4 tygodni po porodzie.

Udar cieplny

Kiedy zbliża się lato, słońce oraz ładna pogoda skłaniają nas do spędzania więcej czasu na zewnątrz. Czasami jednak musimy zmagać się z bardzo wysokimi temperaturami. Niektóre zwierzęta również mogą ciężko znosić upały.

Wścieklizna

Wścieklizna to ostro przebiegająca choroba wirusowa zwierząt, w tym także człowieka, powodująca zmiany zapalne w mózgu.

Wszawica

Wszy to owady, które żywią się sierścią, naskórkiem lub krwią zwierząt. Wszawica to inaczej nazwa inwazji wszy. Każdy gatunek wszy ma swojego preferowanego żywiciela, co oznacza, że wesz psia raczej nie zaatakuje kota i odwrotnie.

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (dawniej określane jako kaszel kenelowy) jest to zakaźna i zaraźliwa choroba, atakująca psy w różnym wieku.

Zakaźne zapalenie wątroby

Zakaźne zapalenie wątroby u psów, nazywane też chorobą Rubartha, jest zaraźliwą chorobą wirusową, wywoływaną przez wirus należący do rodziny Adenoviridae. W warunkach naturalnych na zakażenie podatne są lisy, wilki, kojoty, skunksy i szopy.

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Gruczoły okołoodbytowe zlokalizowane są wewnątrz odbytu, po obu jego stronach. Składają się one z zatok okołoodbytowych, w których wytwarzana jest wydzielina. Wydzielina ta ma bardzo nieprzyjemny zapach, brązowawy kolor i płynną konsystencję.

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to inaczej nadczynność kory nadnerczy. Nadnercza, to parzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego, zlokalizowany, jak sama nazwa wskazuje, w górnym biegunie nerek. Zbudowane są z warstwy zewnętrznej (kory) i warstwy wewnętrznej (rdzenia).