Choroba krwotoczna u królików

Choroba krwotoczna królików

Co to jest choroba krwotoczna królików?

Jest to bardzo zaraźliwa choroba, wywoływana przez wirusy należące do rodziny Kalicivirus. Zakażenie może odbyć się drogą bezpośrednią poprzez kontakt z chorym królikiem, lub drogą pośrednią za pomocą przedmiotów, na których znajduje się wirus (niezdezynfekowane klatki po chorych zwierzętach, brudne ręce ludzi, zakażone podłoże). Wirus może być również przenoszony za pośrednictwem pcheł. Choroba ta nazywana jest także chińskim pomorem królików, ponieważ po raz pierwszy opisano ją w Chinach w 1984 roku.

Objawy choroby krwotocznej królików

Okres wylęgania wynosi zaledwie 1-3 dni. Sam wirus jest niezwykle odporny, w środowisku zewnętrznym może przeżyć nawet do 100 dni. Przebieg zaś RHD jest tak szybki, że objawy choroby mogą pozostać właściwie niezauważone. Jeśli jednak je zaobserwujemy, to możemy zauważyć krwawienia z nosa, ogólne osłabienie, gorączkę i utrudnione oddychanie. Może się także zdarzyć omdlenie lub letarg, czasami również obserwujemy u zwierzęcia drgawki. W tym ciężkim stanie królik umiera w ciągu 12-36 godzin (w populacji chorych na RHD królików umieralność wynosi 90-100 %).

Profilaktyka

Podobnie jak w przypadku myksomatozy, przed chorobą krwotoczną RHD możemy ochronić królika tylko przez profilaktykę, która polega na szczepieniach ochronnych. Kombinowaną szczepionką Myksomatoza-RHD można szczepić króliki już od 5 tygodnia życia. Chroni ona przed obiema chorobami i należy ją powtarzać co roku. Lekarz weterynarii chętnie udzieli rad odnośnie szczepień ochronnych królika, jak również sposobów ochrony przed pchłami.

Inne częste choroby królików

Biegunka

Biegunka jest częstą przypadłością u królików. Niebezpieczeństwo związane z jej…

Choroby oczu

Zapalenie spojówek u królików występuje stosunkowo często. Spojówki stykają…

Choroby skóry

Atopowe zapalenie skóry u Choroby skóry pojawiają się u królików dosyć często. Mogą one być…