Najczęściej spotykane choroby królika

Biegunka

Biegunka jest częstą przypadłością u królików. Niebezpieczeństwo związane z jej pojawieniem się wiąże się z tym, że stan zwierzęcia może w krótkim czasie stać się krytyczny.

Choroba krwotoczna królików

Jest to bardzo zaraźliwa choroba, wywoływana przez wirusy należące do rodziny Kalicivirus.

Choroby oczu

Zapalenie spojówek u królików występuje stosunkowo często. Spojówki stykają się bezpośrednio z otoczeniem, dlatego też są narażone na działanie licznych czynników środowiska zewnętrznego.

Choroby skóry

Choroby skóry pojawiają się u królików dosyć często. Mogą one być spowodowane między innymi: urazem, infekcją bakteryjną, inwazją pasożytniczą lub grzybiczą. Poniżej przedstawiamy przykładowe choroby skóry, jakie mogą pojawić się u naszego królika.

Choroby układu nerwowego – encefalozoonoza

Encefalozoonoza jest jedną z chorób układu nerwowego u królików. Wywołuje ją pasożytniczy pierwotniak Encephalitozoon cuniculi.

Kwasica ketonowa

Kwasica ketonowa, inaczej zatrucie ciążowe, to zaburzenie, które występuje u samic królików pod koniec ciąży. Predysponowane do tej choroby są zwłaszcza otyłe rasy holenderskie, polskie oraz angielskie.

Myksomatoza

Myksomatoza jest zakaźną i zaraźliwą chorobą królików domowych i dzikich. Wywoływana jest przez wirus należący do rodziny Poxviridae.

Otyłość

Otyłość to częsty problem u królików domowych, szczególnie u samic. Problem otyłości związany jest ze zbyt dużą zawartością białka/tłuszczu w suchej karmie, z nadmierną ilością karmy oraz ze zbyt małą aktywnością fizyczną.

Przerośnięte zęby i zaburzenia zgryzu

Problem zaburzeń zgryzu u królików jest bardzo częsty, gdyż zęby rosną królikowi przez całe życie.

Udar cieplny

Króliki są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę otoczenia, szczególnie w połączeniu z dużą wilgotnością. Nie pocą się, a zianie jest u nich mało skuteczne, dlatego dość często zdarza się, że podczas upalnych dni króliki tracą życie z powodu udaru cieplne

Wygryzanie sierści

Wygryzanie sierści u królika nie jest samoistnym schorzeniem, lecz objawem występującym najczęściej przy zaburzeniach przemiany materii.

Zakażenia układu oddechowego – pastereloza

Pastereloza, inaczej nazywana zakaźnym katarem, jest chorobą występującą u królików domowych, dzikich oraz u zajęcy. Chorobę wywołuje bakteria Pasteurella multocida.

Zatrzymanie pracy jelit

Zatrzymanie pracy jelit jest jedną z częstszych chorób występujących u królików. Polega ona na zatrzymaniu przepływu treści pokarmowej na którymś z odcinków przewodu pokarmowego. Dosyć często ma to miejsce w żołądku, a konkretniej w okolicy wpusty do jeli