Zaburzenia w zachowaniu – stres u kotów

Stres u kota

Koty są zwierzętami bardzo wrażliwymi i bardzo łatwo jest wywołać u nich stres. Jednocześnie są zwierzętami bardzo skrytymi. Czasami nam, właścicielom, trudno jest domyślić się, że z kotem dzieje się coś niedobrego. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy obserwowali nasze koty i zareagowali we właściwym momencie.

Co to jest stres?

Stres to fizjologiczna odpowiedź organizmu na zmiany w otaczającym świecie. Stres do pewnego stopnia jest normalnym zjawiskiem w życiu każdego kota, podobnie zresztą, jak i człowieka. Jeśli jednak stanie się nadmiernie obecny, może to prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jest on nieprzyjemny nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla całej rodziny.

Objawy stresu

Objawy stresu mogą być różne u każdego kota. Niektóre koty mogą nadmiernie mruczeć, intensywnie się myć. Inne kulą uszy do tyłu, są nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne. Opuszki zestresowanego kota mogą bardziej się pocić- możemy zauważyć wilgotne ślady na meblach czy podłodze. Koty mogą tracić ochotę na zabawę, intensywnie ocierać się o właściciela, dyszeć. Włosy mogą nadmiernie wypadać, czasami pojawić się może także łupież. Objawy długo utrzymującego się stresu są dużo bardziej poważne: wygryzanie, wylizywanie sierści aż do tworzenia się ran, załatwianie się poza kuwetę lub powstrzymywanie moczu, zaburzenia odżywiania, wymioty, biegunka, zaparcia, agresja.

Co może powodować stres u kota?

Czynniki wywołujące stres u kota mogą być bardzo różne. Może to być śmierć właściciela, rozejście się opiekunów, narodziny dziecka, nowe zwierze w domu, wyjazd właściciela, zmiana miejsca zamieszkania, samotność, mała przestrzeń lub zbyt wiele zwierząt w domu, podróż, choroba, przemoc, nuda, odwiedziny gości, hałas, remont.

Jak możemy pomóc kotu?

Jeśli podejrzewamy, że nasz kot przeżywa stres, powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Lekarz zleci podstawowe badania laboratoryjne (krew, mocz) i na podstawie ich wyniku zorientuje się, czy za objawami stresu nie kryje się jakaś choroba. Jeśli jednak okaże się, że kot przeżywa silny stres, pomocą dla niego mogą być środki uspokajające. Kiedy z góry wiemy, że nastąpi jakaś krótkotrwała, stresująca dla kota sytuacja, dzień lub dwa dni wcześniej można podać mu środek uspokajający.

Inne częste choroby kotów

Świerzb uszny

Świerzb uszny to choroba wywołana przez roztocza, żyjące na powierzchni skóry i w kanale…

Zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów (FIP)

Zakaźne zapalenie otrzewnej jest…

Wścieklizna

Wścieklizna to ostro przebiegająca choroba wirusowa zwierząt, w tym także człowieka…