Świerzb uszny u kotów

Świerzb uszny u kota

Co to jest świerzb uszny?

Świerzb uszny to choroba wywołana przez roztocza, żyjące na powierzchni skóry i w kanale słuchowym. Świerzbowiec cały cykl rozwojowy odbywa na swoim żywicielu. Nie oznacza to jednak, że osobniki dorosłe nie mogą przeżyć w otoczeniu naszego pupila.

U kogo występuje świerzb uszny?

Obecność świerzbu usznego kojarzy nam się najczęściej z zabiedzonymi i bezdomnymi kociakami. Rzeczywiście, częściej pasożyt ten bytuje wśród dużych skupisk kotów (hotele, schroniska) i częściej atakuje młode osobniki. Jest to jednak choroba bardzo zaraźliwa. Wystarczy krótki kontakt z chorym zwierzęciem, aby nasz domowy i zadbany na co dzień kot, stał się nosicielem świerzbowca.

Objawy

W kanale słuchowym gromadzi się ciemnobrązowa, woskowa lub sucha wydzielina. Koty zaczynają intensywnie się drapać i trzepać uszami. W wyniku drapania, może dochodzić do samookaleczeń. Na głowie, w okolicy uszu i szyi mogą pojawić się zadrapania, strupki oraz wyłysienia. Jeśli zauważymy takie objawy u naszego kota, umówmy się na wizytę do lekarza weterynarii. Nieleczony i długotrwały stan zapalny może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w kanale usznym.

Leczenie

Obecność ciemnobrązowej wydzieliny w kanale słuchowym, pozytywny odruch uszno-stopowy (kot drapie kończyną po tej samej stronie, po której pobiera się wacikiem wydzielinę z ucha) oraz oglądanie żywych świerzbowców pod mikroskopem pozwolą postawić ostateczną diagnozę.
Leczenie świerzbu usznego zazwyczaj nie jest trudne, wymaga natomiast konsekwencji. Lekarz weterynarii dobierze odpowiedni środek przeciwpasożytniczy dla naszego kota. Mogą to być preparaty podawane na kark jak również bezpośrednio do kanału słuchowego. Ważnym elementem terapii jest także oczyszczanie uszu z zalegającej wydzieliny. Pamiętajmy, że zawsze należy leczyć zakażone zwierzęta oraz wszystkie inne osobniki, które miały z nimi kontakt.

Inne częste choroby kotów

Pchły

Inwazja pcheł u kota bywa bardzo uciążliwa. Pchły mogą przenosić wiele patogenów, są także…

Wścieklizna

Wścieklizna to ostro przebiegająca choroba wirusowa zwierząt, w tym także człowieka…

Zaburzenia w zachowaniu – stres

Koty są zwierzętami bardzo wrażliwymi i bardzo łatwo jest wywołać u nich…