Pchły u kotów

Pchły u kota

Inwazja pcheł u kota bywa bardzo uciążliwa. Pchły mogą przenosić wiele patogenów, są także żywicielami pośrednimi tasiemców. Duża ilość tych pasożytów, zwłaszcza u osobników chorych lub młodych kociąt, może doprowadzić do znacznej anemii i osłabienia.
Nasz kot wcale nie musi wychodzić na zewnątrz, czy mieć kontakt z innymi zwierzętami, żeby złapać pchły.

Co to jest pchła?

Pchły są to bezskrzydłe, bocznie spłaszczone owady, o silnie rozwiniętych tylnych odnóżach, pozwalających na wykonywanie długich skoków. Dzięki tej umiejętności z łatwością dostają się na grzbiet swojego żywiciela. Nasze koty mogą być narażone na atak pchły kociej, psiej, a nawet ludzkiej.

Cykl rozwojowy pchły

Życie pojedynczej pchły trwa zaledwie kilka miesięcy. Samica po pobraniu krwi składa jaja. Jaja nie są przyczepiane do włosów kota, lecz opadają na podłoże. Po kilku dniach, z jaj wylęgają się larwy. Larwy żyją w zakamarkach podłóg, dywanów, legowisk, odżywiają się odchodami dorosłych pcheł oraz szczątkami organicznymi. Po przejściu kliku przemian, larwy zamieniają się w poczwarki, a z poczwarek wykluwają się osobniki dorosłe. Cały cykl trwa około 4-7 tygodni, w zależności od gatunku pchły, temperatury otoczenia i od obecności żywiciela.

Objawy

Zakażenie pchłą już samo w sobie jest dla kota bardzo nieprzyjemne – może powoduje jego nerwowość i przeszkadza w prowadzeniu normalnego trybu życia, dlatego często zdarza się, że zapchlony kot ma problemy behawioralne. Często się drapie, co w efekcie może powodować wypadanie sierści. Ślina pchły może – jako substancja zawierająca obce białko – wywołać silną reakcję uczuleniową u kota, a nawet spowodować alergię pchlą. W wyniku drapania się kota lub powstałej reakcji alergicznej spowodowanej przez pchłę, często dochodzi do wtórnych infekcji bakteryjnych, objawiających się miejscowym zapaleniem skóry. Obecność pcheł w sierści i na skórze kota nie zawsze jest łatwo dostrzegalna. Czasami odchylając sierść kota możemy zauważyć poruszające się owady. Przy dużej inwazji zauważymy także odchody pcheł w postaci drobnych, czarnych punkcików. Najczęściej pchły możemy zaobserwować u naszego kota na głowie, pod pachami i przy nasadzie ogona.

Leczenie

Jeśli zauważysz obecność pcheł u swojego kota, zgłoś się do lekarza weterynarii. Oprócz preparatów zwalczających pchły bezpośrednio na kocie, potrzebne będą także środki zwalczające te pasożyty w otoczeniu. Pamiętaj także o profilaktyce, możesz w łatwy sposób chronić swojego kota przed inwazją pcheł, przez cały rok.

Inne częste choroby kotów

Pasożyty wewnętrzne

Panleukopenia, znana jest Pasożyty wewnętrzne kotów żyją najczęściej…

Wścieklizna

Wścieklizna to ostro przebiegająca choroba wirusowa zwierząt, w tym także człowieka…

Świerzb uszny

Świerzb uszny to choroba wywołana przez roztocza, żyjące na powierzchni skóry i w kanale…