Nadczynność tarczycy u kotów

Nadczynność tarczycy u kota

Co to jest nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń hormonalnych u kotów. Jest wynikiem nadmiernego wydzielania hormonów tarczycy.

U kogo występuje nadczynność tarczycy?

Najczęściej pojawia się u kotów powyżej 8 roku życia. Na nadczynność tarczycy narażone są wszystkie koty, bez względu na rasę czy płeć.

Objawy nadczynności tarczycy

Chore koty mają zwykle większy apetyt, ale jednocześnie chudną. Często więcej piją i więcej oddają moczu. Możemy to zauważyć, poprzez częstszą potrzebę wymiany żwirku w kuwecie. Pojawić się mogą także biegunki oraz wymioty. Koty mogą być bardziej aktywne, nerwowe, a nawet stawać się agresywne. Czasami przestają dbać o swoją higienę, na skutek czego ich futerko staje się matowe i nastroszone. Koty z nadczynnością tarczycy szybciej się męczą i charakterystycznym objawem jest dyszenie, co u zdrowych kotów zdarza się niezwykle rzadko. Jeżeli zauważymy, któryś z podanych objawów u naszego kota, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii. Nieleczona nadczynność tarczycy prowadzi do nadciśnienia, przerostu mięśnia sercowego i w efekcie może doprowadzić do jego niewydolności. Jest to wyniszczająca choroba, prowadząca do poważnych zaburzeń i znaczącego obniżenia komfortu życia kota.

Leczenie

Celem leczenia jest obniżenie poziomu hormonów tarczycy. Lekarz weterynarii dobierze odpowiedni rodzaj i dawkę leku. Ważna jest stała współpraca z prowadzącym lekarzem weterynarii. Zaleci on wizyty kontrolne i sprawdzanie poziomu hormonów we krwi. Na tej podstawie dobierze odpowiednią dawkę leku dla naszego kota.

Inne częste choroby kotów

Panleukopenia

Panleukopenia, znana jest również jako zakaźne zapalenie jelit kotów, tyfus koci, nosówka kotów…

Kaliciwiroza

Jest to choroba wywoływana przez wirus należący do rodziny Kalicivirus. Kaliciwirus jest jednym z…

Pasożyty wewnętrzne

Pasożyty wewnętrzne kotów żyją najczęściej w przewodzie pokarmowym…