Kaliciwiroza u kotów

Kaliciwiroza u kota

Co to jest kaliciwiroza?

Jest to choroba wywoływana przez wirus należący do rodziny Kalicivirus. Kaliciwirus jest jednym z czynników składających się na występowanie kociego kataru. Pojawiają się objawy z górnych dróg oddechowych, owrzodzenie jamy ustnej, zapalenie płuc, czasami także zapalenie stawów.

U kogo występuje kaliciwiroza?

Kaliciwiroza występuje najczęściej u młodych, kilkumiesięcznych kotów. Jednak objawy kliniczne mogą pojawić się u kotów w każdym wieku. Chorują koty wychodzące jak i niewychodzące.

Objawy kaliciwirozy

U zarażonych kotów pojawiają się objawy z górnych dróg oddechowych. Może pojawić się katar, kaszel, kichanie, wypływ z oczu i nosa. Na początku wypływ jest surowiczy i przejrzysty, potem może stać się gęsty, biały, żółty lub zielonkawy. Choroba często przebiega gwałtownie, pojawia się brak apetytu, niechęć do zabawy. Bardzo często pojawiają się wrzody na języku, podniebieniu, wargach, koniuszku nosa albo dookoła pazurów. Może także dojść do zapalenia płuc (pojawia się duszność) oraz zapalenia stawów (pojawia się bolesna kulawizna).

Leczenie

Lekarz weterynarii dostosuje odpowiednie leczenie w zależności od objawów, jakie pojawiły się u kota. Najczęściej są to antybiotyki, leki podnoszące odporność, higiena oczu i nosa, wprowadzenie miękkiej karmy, podawanie tlenu ( w przypadku zapalenia płuc). Należy pamiętać, że koty sieją wirusa jeszcze przez długi czas od momentu wyleczenia.

Profilaktyka

Pamiętajmy, że dostępna jest szczepionka przeciwko kaliciwirozie. Kociaki należy zaszczepić dwukrotnie w odstępie 3 tygodni. Kolejną dawkę przypominającą stosujemy po roku, następne co dwa lata.

Inne częste choroby kotów

Herpeswiroza kotów

Jest to choroba dotycząca układu oddechowego i oczu, wywołana przez…

Kamień nazębny

Codzienne osadzanie się na zębach resztek pokarmowych oraz bakterii jest procesem…

Nadczynność tarczycy u kotów

Nadczynność tarczycy to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń…