Grzybica skóry u kotów

Grzybica skóry u kota

Co to jest grzybica?

Grzybica to zaraźliwa choroba, wywoływana najczęściej przez dwa rodzaje grzybów: Microsporum canis lub Trichophyton mentagrophytes. Grzybica skóry może dawać bardzo różne objawy sugerujące czasami zupełnie inne choroby. Dlatego bardzo ważna jest właściwa diagnoza i odpowiednie leczenie.

U kogo występuje grzybica?

Grzybica może wystąpić właściwie u każdego kota. Częściej jednak pojawia się u osobników młodych, starszych lub chorych, czyli u zwierząt z niską odpornością. Czasami grzybica przebiega bezobjawowo, koty stają się nosicielami i mogą zarażać inne zwierzęta. Grzybicą koty mogą zarazić się przez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem. Możliwe jest także pośrednie przeniesienie zarodników grzyba poprzez grzebień, szczotkę czy legowisko. Zarodniki grzybów mogą być przenoszone również przez pchły, wszy, wszoły, czy nawet muchy.

Jakie są objawy grzybicy?

Objawy grzybicy mogą być bardzo różne. Mogą to być plackowate, owalne wyłysienia. Zmiany grzybicze mogą przypominać pierścień z lekko zaczerwienioną centralną częścią. Na zewnątrz mogą występować grudki, strupy i czerwona obwódka. Skóra może być pokryta szarym nalotem. Zmiany najczęściej lokalizują się na głowie, w okolicach uszu, na kończynach, czasami także na bokach ciała, ogonie czy brzuchu. Koty zarażone grzybicą z reguły się nie drapią, zachowują się normalnie, mają zachowany apetyt i chęć do zabawy.

Uważaj, możesz się zarazić!

Grzybica jest chorobą zaraźliwą także dla nas. Szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci oraz osób starszych. Zakażenie u ludzi charakteryzuje się bardziej nasilonym charakterem, często z dużą ilością ropnej wydzieliny.

Leczenie

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany skórne u naszego kota należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Leczenie grzybicy jest dosyć trudne i długotrwałe. W terapii grzybicy ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i stosowanie leków jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów. Właściciel powinien także zadbać o środowisko, czyli na bieżąco odkażać pomieszczenia, legowiska i sprzęt do pielęgnacji.

Pamiętajmy o zabezpieczaniu naszych kotów przed pasożytami zewnętrznymi. Mogą one w sposób mechaniczny przenosić zarodniki grzybów.

Inne częste choroby kotów

FIV

FIV to inaczej wirus nabytego niedoboru immunologicznego kotów…

Herpeswiroza kotów

Jest to choroba dotycząca układu oddechowego i oczu, wywołana przez wirus…

Kaliciwiroza

Jest to choroba wywoływana przez wirus należący do rodziny Kalicivirus…