Cukrzyca u kotów

Cukrzyca u kota

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest to zaburzenie metaboliczne, charakteryzujące się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Cukrzyca wynika z nieprawidłowej produkcji, bądź działania insuliny. Insulina to hormon produkowany przez komórki beta trzustki. Jej zadaniem jest między innymi utrzymywanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. U kota z cukrzycą, stale podniesione stężenie glukozy działa niszcząco na wiele narządów i układów w jego organizmie. Narażone są m.in. oczy, nerki oraz układ nerwowy. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do poważnego zatrucia całego organizmu, które może się zakończyć śmiercią. Na cukrzycę zapada około 0,5 % kotów.

U kogo występuje cukrzyca?

Cukrzyca występuje najczęściej u kotów powyżej 9 roku życia, ale może pojawić się znacznie wcześniej. Kocury zapadają na cukrzycę 1,5 razy częściej niż kotki. Duże znaczenie ma także kondycja kota (osobniki otyłe mają większą szansę na zachorowanie). Szczególnie narażone są koty birmańskie i syjamskie. Choroby takie jak: nadczynność tarczycy, czy przewlekłe zapalenie trzustki, mogą prowadzić do cukrzycy.

Objawy cukrzycy

Najczęściej początkowym objawem cukrzycy jest wzmożone pragnienie oraz zwiększona ilość oddawanego moczu. Właściciel kota może zauważyć częstszą potrzebę wymiany żwirku w kuwecie. Koty chorujące na cukrzycę stają się zwykle bardziej senne, apatyczne, wykazują mniejszą chęć do zabawy. Przestają dbać o higienę, a ich futro staje się bardziej szorstkie i matowe. Zdarza się także nadmierny apetyt, przy jednoczesnym spadku masy ciała. Ze względu na osłabienie tylnych kończyn, kot może przestać wskakiwać na wyżej położone miejsca. Wychodząc z kuwety, może mieć przyklejony żwirek do podeszwowej powierzchni śródstopia, z powodu zwiększonej lepkości moczu (obecność glukozy w moczu). W zaawansowanych przypadkach koty mogą chodzić na całej stopie.

Rozpoznanie

Samo podwyższone stężenie glukozy we krwi nie jest podstawą do rozpoznania cukrzycy u kota. Koty są bardzo wrażliwe na stres. Często, w gabinecie weterynaryjnym, poziom glukozy również podnosi się powyżej normy u zdrowych kotów. Nie świadczy to wtedy o rozwijającej się cukrzycy. W związku z tym, bardzo istotne jest także badanie moczu. Przy stale podniesionym stężeniu glukozy we krwi, w pewnym momencie zostaje przekroczony tzw. próg nerkowy i glukoza zaczyna pojawiać się w moczu. Lekarz weterynarii musi przeprowadzić cały proces diagnostyczny, by ostatecznie rozpoznać cukrzycę.

Leczenie

Po rozpoznaniu cukrzycy, lekarz weterynarii zaleci odpowiednie postępowanie. Bardzo często wiąże się ono z podawaniem insuliny. Najczęściej insulina u kotów jest podawana 2 razy dziennie, w postaci podskórnych zastrzyków. Bardzo ważna jest stała kontrola stężenia glukozy we krwi, szczególnie na samym początku leczenia. Pozwoli to dobrać najbardziej odpowiednią dawkę leku.

Jeśli kot nie ma nadwagi, istotne jest także utrzymywanie tego samego poziomu kalorii w codziennym posiłku. Ważne jest także utrzymywanie stałych pór karmienia. Kot powinien otrzymywać jedzenie w okresie działania insuliny.

Otyłe koty należy odchudzić. Zasady żywienia otyłego kota najlepiej wyjaśni lekarz weterynarii.

Żywienie

Dieta ma ogromne znaczenie w zapobieganiu cukrzycy. Koty otyłe są prawie pięciokrotnie bardziej zagrożone cukrzycą niż koty o prawidłowej wadze. Należy skonsultować z lekarzem weterynarii sposób żywienia kota tak, aby skutecznie zapobiegać cukrzycy lub efektywnie ją leczyć.

Podsumowanie

Cukrzycy, w większości przypadków nie jesteśmy w stanie wyleczyć, ale właściwie zdiagnozowane i prowadzone koty z cukrzycą mogę prowadzić normalne i szczęśliwe życie przez długi czas. Nasze zaangażowanie oraz współpraca z prowadzącym lekarzem weterynarii mają bardzo duży wpływ na jakość oraz długość życia naszego kota.

Inne częste choroby kotów

Choroby wątroby

Wątroba jest największym narządem kociego organizmu. Pełni bardzo wiele istotnych…

FIV

FIV to inaczej wirus nabytego niedoboru immunologicznego kotów…

Grzybica skóry

Grzybica to zaraźliwa choroba, wywoływana najczęściej przez dwa…