Choroby serca u kotów

Choroby serca u kota

Choroby serca u kotów mogą pojawić się w każdym wieku. U kotów bardzo młodych najczęściej mamy do czynienia z wadami wrodzonymi serca. U kotów dorosłych i starszych najczęściej występuje tzw. kardiomiopatia przerostowa. Inne, rzadziej występujące u kotów choroby serca to kardiomiopatia restrykcyjna oraz kardiomiopatia rozstrzeniowa.

Kardiomiopatia przerostowa

Kardiomiopatia przerostowa to choroba mięśnia sercowego, polegająca na pogrubieniu ściany lewej komory. W wyniku tego dochodzi do zmniejszenia jej światła. Wraz ze zwiększaniem grubości ściany serca mięsień sercowy staje się bardziej sztywny i trudniej napełnia się krwią. Jednocześnie dochodzić może do cofania się krwi do lewego przedsionka, który w tej chorobie staje się powiększony. U niektórych kotów może dochodzić do tworzenia się zakrzepów w ścianie powiększonego przedsionka. Zakrzepy mogą odrywać się od ścian i wędrować wraz z krwią, najczęściej w kierunku jamy brzusznej. Tam, zakrzepy mogą zablokować światło naczyń krwionośnych. Bardzo często ma to miejsce w naczyniach doprowadzających krew do kończyn tylnych (kot nagle dostaje paraliżu tylnych nóg), naczyń zaopatrujących nerki czy jelita.

U kogo występuje kardiomiopatia przerostowa?

Kardiomiopatia przerostowa występuje u około 5-10 % kotów. Samce chorują częściej niż samice. Rasy predysponowane to: maine coon, ragdoll, norweski leśny, kot brytyjski, bengalski, pers, vornish rex, american shorthair, kot syberysjki, sfinks, devon rex, kot syjamski, birmański, burmański. Niestety u kotów europejskich, choroba ta może wystąpić z taką samą częstotliwością jak u kotów rasowych.

Objawy

Występująca u kotów choroba serca ma często bardzo skryty przebieg, a pierwsze objawy są trudne do zauważenia. Kot może mieć gorsze samopoczucie, może więcej spać, może mieć zmienny apetyt. Niektóre koty szybko się męczą, nawet po niewielkim wysiłku, oddechy stają się szybkie, ciężkie, kot może zacząć oddychać z otwartą jamą ustną. W późniejszym stadium choroby serca można także zaobserwować powiększenie zarysu brzucha wynikające z gromadzenia się płynu w obrębie jamy brzusznej. Bardzo często płyn gromadzi się także w obrębie klatki piersiowej. Zaawansowana choroba serca prowadzić może do obrzęku płuc. Objawia się to silnym wilgotnym kaszlem, dusznością, koty zaczynają szybko oddychać z otwartą jamą ustną, język staje się siny. Koty przyjmują pozycję siedzącą lub stojącą z rozchylonymi przednimi łapami i wyciągniętą do przodu głową. Może dojść do nagłej utraty przytomności. Jest to stan zagrażający życiu, dlatego jeśli zauważysz takie objawy u swojego kota, zabierz go natychmiast do najbliższego lekarza weterynarii.

Leczenie

Kardiomiopatia przerostowa może wystąpić na każdym etapie życia kota. Dlatego bardzo ważna jest regularna kontrola stanu zdrowia naszego pupila. Podczas badania klinicznego lekarz weterynarii osłucha serce i płuca naszego kota. Przy jakichkolwiek wątpliwościach skieruje pacjenta na dodatkowe badania- echo serca. Choroby serca są niestety nieuleczalne. Jednak wczesne wykrycie choroby może wydłużyć kotu życie nawet o kilka lat. Bardzo ważna jest stała współpraca z prowadzącym lekarzem weterynarii, regularne przyjmowanie leków oraz badania okresowe.

Inne częste choroby kotów

Choroby wątroby

Wątroba jest największym narządem kociego organizmu. Pełni bardzo wiele istotnych…

Choroby nerek

Nerki są parzystym narządem leżącym w jamie brzusznej. Ich podstawowa rola polega…

Cukrzyca u kotów

Cukrzyca jest to zaburzenie metaboliczne, charakteryzujące się…